MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

INFORMATYKA - Nie chcą darmowych

Elżbieta Sobańska
Firefox to jeden z całkowicie darmowych programów, z których mogą korzystać firmy - fot. Sławomir Seidler
Firefox to jeden z całkowicie darmowych programów, z których mogą korzystać firmy - fot. Sławomir Seidler
Po naszym artykule z ubiegłego tygodnia „(Nie)wolne programy” do redakcji wciąż docierają sygnały o przykładach niegospodarności polskich urzędów.

Po naszym artykule z ubiegłego tygodnia „(Nie)wolne programy” do redakcji wciąż docierają sygnały o przykładach niegospodarności polskich urzędów. Internauci wskazują instytucje, które kupują oprogramowanie za grube miliony, mimo że mogłyby korzystać z wielokrotnie tańszego lub całkowicie darmowego „wolnego oprogramowania”.

W ubiegłą środę Centralne Biuro Antykorupcyjne ogłosiło przetarg na zakup ponad 300 zestawów komputerowych i 54 laptopów za ponad 321 tysięcy euro. Wszystkie mają być wyposażone w system operacyjny Windows. Wskazano też inne produkty, jak: F-Secure, Norton Ghost i Corel. Mimo zapytań ze strony redakcji, nie udzielono nam odpowiedzi, dlaczego producenci wolnego oprogramowania nie mogą startować w przetargu.
ZUS zakupił za 62 miliony zł pakiet biurowy Microsoft Office 2003. To 25 tysięcy sztuk licencji z 36-miesięczną opieką serwisową i aktualizacjami. ZUS chce wymienić 30 komputerów i na wszystkich instalować produkty Microsoftu.
– Gdyby ZUS rozważył zakup wolnego oprogramowania, to wydatki byłyby nawet kilkakrotnie mniejsze – uważa Krzysztof Kowalczyk z Katedry Informatyki Gospodarczej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Grupa zwolenników wolnego oprogramowania (czyli takiego, które może modyfikować każdy) z wortalu jakilinux.org wysłała pod koniec kwietnia do ówczesnego ministra MSWIA Ludwika Dorna list otwarty. List podpisało ponad 10 tysięcy internautów. Właśnie otrzymali odpowiedź od podsekretarza stanu w MSWiA dr inż. Grzegorza Bliźniuka. Nie ma w niej jednak wyjaśnienia, dlaczego do przetargów nie są dopuszczani producenci wolnego oprogramowania.
– Chcemy, żeby zostały przeprowadzone ekspertyzy, jakie są zalety i wady stosowania wolnego oprogramowania – tłumaczy Borys Musielak z jakilinux.org. – Potrzebna jest instrukcja, która ułatwi urzędom wybranie wolnej lub własnościowej formy oprogramowania.
Właściciele jakilinux.org z poznańską Fundacją Wolnego i Otwartego Oprogramowania planują przeprowadzenie akcji „WiOO w szkole”. We wrześniu ruszą szkolenia w szkołach w województwie wielkopolskim i lubuskim.
– Chcemy propagować Open Source tam, gdzie ludzie nie wiedzą, że coś takiego istnieje – przekonuje Rafał Brzychcy, prezes Fundacji. •

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto