Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: Fontanna - sprawdzamy postępy

jan
Gniezno: Fontanna - sprawdzamy postępy
Gniezno: Fontanna - sprawdzamy postępy Dawid Stube/Agencja Fotostube
Na rynku od 21 lipca powstaje nowa fontanna. Postanowiliśmy sprawdzić na jakim etapie są prace

Gniezno: Fontanna - sprawdzamy postępy

Za niebieskim, solidnym ogrodzeniem od 21 lipca powstaje fontanna, której ukończenie zaplanowane jest na 15 listopada bieżącego roku. W związku z tym, że fontanna to element, który wśród mieszkańców Gniezna od dawna budził wiele emocji, postanowiliśmy sprawdzić na jakim etapie są prace budowlane. – Został wymieniony grunt nasypowy na piasek. Została osadzona komora technologiczna. Obecnie rozpoczną się prace związane z wykonaniem instalacji wodociągowej pod dysze do atrakcji wodnych fontanny. Prace przy budowie fontanny przebiegają zgodnie z harmonogramem robót – informuje Rafał Spachacz, Zastępca Prezydenta Miasta Gniezna.

Warto przypomnieć, że podczas prac związanych z budową fontanny odkryto szczelinę przeciwlotniczą. Jak udało nam się dowiedzieć, zgodnie z orzeczeniem biura projektów nie ma potrzeby rozbierania tej szczeliny. Według ekspertów nie ma potrzeby rozbiórki szczeliny i dalsze prace mogą być wykonywane. Zostanie także wykonana dokumentacja archeologiczna oraz inwentaryzacja powykonawcza tego obiektu.

Aby umożliwić wyobrażenie sobie tego, co zobaczyć będziemy mogli już w listopadzie bieżącego roku, zapytaliśmy także o program wodny fontanny. – Głównym elementem będą trzy dysze spieniające oraz gejzer, zlokalizowane w najwyższym punkcie fontanny. Woda, przelewając się z górnej kaskady do kolejnego poziomu tworzyć będzie ścianę wody o zróżnicowanym ciśnieniu. Dodatkowym atrybutem będzie możliwość uzyskania zróżnicowanej prędkości (zwiększenie lub zmniejszenie) przepływającej wody na poszczególne piętra fontanny. Opadająca woda grawitacyjnie przy dodatkowej wymuszonej zmianie prędkości na przelewie będzie powodowała złudzenie od wzburzonego przelewu w formie wodospadu do „laminarnego opadania wody”. Całość wyposażona będzie w zespół 87 lamp stanowiących podświetlenie fontanny. Ich zaletą będzie możliwość podświetlenia fontanny w różnych odmianach temperatury barwowej białego koloru (od barwy ciepłej do zimnej). Takie rozwiązania dadzą możliwość dynamicznej zmiany oświetlenia poza tym będzie występowało oświetlenie ławek – 17 opraw oświetleniowych - tłumaczy R. Spachacz. Koszt inwestycji to 1.499.015,84 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto