Gazeta Pleszewska - takie były początki w 1990 roku

Irena Kuczyńska
Gazeta Pleszewska - takie były początki. Powstała w październiku 1990 roku, po zniesieniu przez Sejm kontraktowy ustawy o cenzurze

Zapraszamy Państwa na sentymentalną wyprawę w przeszłość, do początków ,,Gazety Pleszewskiej’’.
Powstała w 1990 roku, po zniesieniu przez Sejm kontraktowy ustawy o cenzurze. Nastąpił wtedy wysyp gazet lokalnych. Rówieśniczką ,,Gazety Pleszewskiej’’ jest m.in. ,,Gazeta Ostrowska’’, ,,Gazeta Jarocińska’’, ,,Życie Kalisza’’, ,,Echo Koźmina’’.

W 1990 roku każde większe miasto chciało mieć swoją gazetę. ,,Gazetę Pleszewską’’ wymyśliła grupa zapaleńców - członków Komitetu Obywatelskiego ,,Solidarność’’. Winieta miała nawiązywać do przedwojennej ,,Gazety Pleszewskiej’’, która wychodziła w mieście w latach 30. XX wieku.

Zarejestrowano ,,Gazetę Pleszewską’’ we wrześniu 1990 roku w Sądzie Okręgowym w Kaliszu.
Potem ruszyła machina, która toczy się przez 25 lat. Początki nie były łatwe, nikt nie wiedział, jak się robi gazetę, ale wszyscy chcieli ją robić. Artykuły były pisane ręcznie na, przepisywane, wklejane na makiety, fotografowane i drukowane w Spółdzielni Inwalidów ,,Zryw’’. A potem, jeszcze pachnące farbą drukarską, rozchodziły się jak świeże bułeczki.

Pierwsze spotkania zespołu redakcyjnego odbywały się w Domu Kultury w małym pomieszczeniu przylegającym do sali zwanej kiedyś klubem Natasza. ,,Gazeta Pleszewska’’ była tygodnikiem. Nikt wtedy na początku lat 90. nie pytał o pieniądze za pracę w gazecie.

Warto przypomnieć nazwiska osób, które pracowały w ,,Gazecie Pleszewskiej’’ na początku. Można je znaleźć w redakcyjnej stopce. Nr 2 (5) z lutego 1991 roku tworzyły następujące osoby: Irena Kuczyńska, Maria Miko-łajczak, Hanna Rzeszutek, Marek Biernat, Kryspin Kuberka, Waldemar Nawrocki i Roman Wróblewski, którzy dbali o stronę graficzną ,,Gazety Pleszewskiej’’.

Nie brakowało też współpracowników: Barbara Paluszczak (dbała o finanse wydawnictwa), Danuta Basińska pisała artykuły historyczne, Stanisław Antczak, Krystyna Tuczyńska (autorka rubryki Z kulinarnej teki pani Zofii), Leszek Bierła (autor komentarzy politycznych), Jerzy Jabczyński, Stanisław Janiak (prowadził kącik rozrywek umysłowych: jakie to słowo oraz ALGEBRAF, Jerzy Kaczmarek
( prowadził kronikę policyjną, potem zastąpił go Leopold Lis), Edward Karnicki (autor porad dla działkowiczów), Tomasz Kuberka, Mieczysław Łapa z Dobrzycy, Stanisław Małyszko (autor artykułów o dawnych miejscach i ludziach), Wiesław Mielczarek (ówczesny dyrektor Domu Kultury), Walenty Nowaczyk. Z ,,Gazetą Pleszewską’’ od początku był związany Edward Kubisz . To on, na kartce papieru, stworzył projekt pierwszego numeru ,,Gazety Pleszewskiej’’, który trafił do rąk Czytelników w październiku 1990 roku.

Rówieśnikom gazety a tym bardziej osobom młodszym trudno sobie wyobrazić życie bez internetu, bez komputera, bez telefonu komórkowego, bez aparatu cyfrowego, z dwoma programami telewizji publicznej i kilkoma stacjami radiowymi. Radio Zet jest starsze od ,,Gazety Pleszewskiej o kilka miesięcy, a kaliskie Radio Centrum młodsze od ,,Pleszewskiej’’ o 4 lata. Dlatego nawet Miesięcznik Informacyjny Mieszkańców Rejonu (Chocz, Czermin, Dobrzyca, Gizałki, Gołuchów, Pleszew), jakim była na początku ,,Gazeta Pleszewska’’ miał takie branie. Ludzie pisali o ludziach, dla ludzi, bez cenzury.

A oto kilka ciekawych informacji z nr 2 (5) ,,GP’’ z marca 1991 roku.
,,Burmistrz MiG w Pleszewie wraz z kierownikiem USC składa podziękowanie panu Waldemarowi Drążewskiemu - zegarmistrzowi z Pleszewa za nieodpłatne wykonanie naprawy zabytkowego zegara z 1814 roku’’.
Dr Adela Grala - Kałużna podpowiada, że aby uchronić się przed przeziębieniem, trzeba prowadzić higieniczny tryb życia, uprawiać gimnastykę lub biegi i nie przegrzewać się’’.

Leszek Bierła informuje, że rośnie liczba bezrobotnych i ich liczba sięga 2500 osób, z czego 400 nie ma prawa do zasiłku. Najniższy zasiłek wynosi 418 000 zł.

Stanisław Janiak zaprasza absolwentów klas VIII szkół podstawowych do zapoznania się z ofertą edukacyjną pleszewskiego liceum. Zofia Tuczyńska podaje przepis na kokosanki z 7 białek, 50 dkg cukru i 25 dkg kokosu.

Kobiety w MMA. Płeć nie taka słaba. WYWIAD

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie