Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze unijne pomagają zdobyć wiedzę o przyrodzie

Monika Kaczyńska
Świadomość ekologiczna ma znaczenie dla skuteczności działań związanych z ochroną środowiska

Nikogo nie trzeba przekonywać, że w ciągu ostatnich lat stan środowiska bardzo się poprawił. Czystsze powietrze, mniej zanieczyszczone wody, ograniczenie hałasu – wiele z tego stało się możliwe dzięki unijnym dotacjom. Część tych funduszy została jednak przeznaczona na inwestycje mniej spektakularne, ale kto wie czy nie najbardziej trwałe – w świadomość ekologiczną.

Dzięki niej troska o środowisko stanie się nawykiem, zwłaszcza dorastających właśnie pokoleń. Część z projektów dofinansowywanych z funduszy unijnych ma charakter ściśle informacyjny. Inne pozwoliły na stworzenie lepszych warunków do edukacji i promocji.

Jednym z tego typu przedsięwzięć było wyposażenie Centrum Edukacji Ekologicznej o Puszczy Bieniszewskiej w Kazimierzu Biskupim. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł blisko 180 tys. zł, z czego ponad 109 tys. zł pochodziło z dotacji unijnej.
Salę na stworzenie Centrum Edukacji dało miejscowe gimnazjum. Znalazły się w niej oprócz tablic poglądowych także mikroskopy, noktowizory, aparaty cyfrowe czy kamery wideo.
– Działanie naszego centrum jest skierowane głównie do dzieci i młodzieży, ale także dorosłych – mówi Katarzyna Chojnacka z Urzędu Gminy w Kazimierzu Biskupim. – Kupione wyposażenie pozwala nie tylko poznawać Puszczę Bieniszewską i podglądać tamtejszą faunę i florę, ale też opracowywać zebrany materiał.

Także dzięki unijnej dotacji Leśny Ogród Edukacyjny w Nadleśnictwie Sieraków został przystosowany do potrzeb osób niewidzących i słabowidzących. Z prawie 470 tysięcy złotych, które kosztowały konieczne inwestycje, ponad 270 tysięcy złotych pochodziło z unijnej dotacji.
Dzięki tym pieniądzom tablice informacyjne na ścieżce zostały wyposażone w opisy w języku Braile’a, a także panele z audiodeskrypcją. Niewidzący, zwiedzając ścieżkę, mogą posłuchać głosów ptaków, a także nauczyć się rozpoznawać drzewa po fakturze ich kory.

Niezwykła jest znajdująca się tam Ścieżka Zmysłów. To wydzielony odcinek drogi, wysypany korą, piaskiem, gładkimi kamieniami itp. Przechodząc po nim bosymi stopami, niewidzący mogą nauczyć się rozpoznawać różne rodzaje podłoża występującego na leśnych duktach.

Także upowszechnianiu wiedzy o przyrodzie służy zaadaptowana na potrzeby Centrum Edukacji Ekologicznej była siedziba Leśnictwa Mokrzec. W ramach projektu wartego prawie 243 tysiące złotych, dofinansowanego przez Unię Europejską na ponad 111 tysięcy złotych wyremontowano pomieszczenia, urządzono ekspozycję ptaków i ssaków zamieszkujących lasy Puszczy Noteckiej. W byłej siedzibie nadleśnictwa mieści się także nowoczesna sala wykładowa wyposażona w sprzęt multimedialny i gry edukacyjne. W połączeniu z istniejącą już wcześniej ścieżką edukacyjną i „zieloną klasą” w szkółce leśnej w Kaplinie, leśną ścieżką dydaktyczną „Bobrowy zakątek” i ścieżką rowerową „Śladami Radusza” stanowi solidną podstawę do przekazywania wiedzy o cennych przyrodniczo obszarach Puszczy Noteckiej.

Projektem adresowanym wyłącznie do dorosłych były realizowane przez miasto Poznań szkolenia z ecodrivingu. Instruktorzy uczyli kierowców, jak jeździć, by nie tracąc na komforcie jazdy i szybkości przemieszczania się, zredukować ilość zużywanego paliwa. Okazało się, że proste triki, takie jak unikanie gwałtownego hamowania i przyspieszania, systematyczne opróżnianie bagażnika ze zbędnych przedmiotów czy unikanie jeżdżenia na luzie można dość znacząco ograniczyć zużycie paliwa.

To oznacza zarówno mniejszą emisję spalin ,a więc korzyść dla środowiska, jak i oszczędności dla kierowcy.
Program, realizowany przez pół roku kosztował ponad 324 tysiące złotych. Ponad 227 tysięcy złotych pochodziło z Unii.

Dzika przyroda to także turystyczny atut naszego regionu - mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego:
Na projekty związane z ochroną środowiska zarząd województwa przeznaczył ponad 700 milionów złotych z pieniędzy pochodzących z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Niewielka część tej puli trafiła na projekty związane z promocją ochrony przyrody oraz z edukacją.

Pozwoliło to na zrealizowanie 22 projektów na łączną wartość 5,7 miliona złotych. Przeznaczyliśmy na te cele pieniądze, ponieważ świadomość ekologiczna ma podstawowe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju i poprawy jakości życia mieszkańców regionu.

Promocja ochrony środowiska to wsparcie konkretnych przedsięwzięć takich jak: budowa Szlaku Żurawiego wokół Jeziora Wolsztyńskiego, rozbudowa Leśnego Ogrodu Edukacyjnego w Nadleśnictwie w Sierakowie czy projektu „Drzewa o historii, ptaki o współczesności – ekologicznej kampanii informacyjnej i stworzenie ścieżki edukacyjnej w Parku Krajobrazowym im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w powiecie kościańskim.

Te i inne podobne projekty służą nie tylko ochronie środowiska, ale także mieszkańcom Wielkopolski i przyjeżdżającym do nas turystom. Stworzyliśmy lub zmodernizowaliśmy miejsca, w których mogą oni odpoczywać w bezpośrednim kontakcie z unikalnymi walorami przyrody naszego regionu. Przy okazji mogą się sporo dowiedzieć o otaczającej nas faunie i florze, którą chcemy uratować przed wyginięciem.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto