Fundusze Europejskie: Samorządowe placówki zdrowia sporo zaoszczędzą na energii!

Redakcja
Udostępnij:

Samorządowe placówki zdrowia sporo zaoszczędzą na energii!

Szpital Wojewódzki w Poznaniu i Poznański Ośrodek Zdrowia Psychicznego przeprowadzą kompleksowe termomodernizacje budynków dzięki blisko 8 mln zł wsparcia finansowego w ramach WRPO 2014+.

Marszałek Marek Woźniak podpisał umowy na dofinansowanie projektów, które realizowane będą w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania (ZIT dla MOF Poznania).

„Pokazujemy inwestycje naszych – samorządowych - placówek zdrowia, które skorzystają z dofinansowania unijnego w ramach działania, dotyczącego poprawy efektywności energetycznej w sektorze publicznym. Przedsięwzięcia, które zrealizuje Szpital Wojewódzki w Poznaniu i Poznański Ośrodek Zdrowia Psychicznego spowodują duże oszczędności kosztów utrzymania, na których nam bardzo zależy” – podkreślił Marszałek Woźniak. „Znacząco poprawi się także estetyka budynków, która dziś nie robi dobrego wrażenia na pacjentach” – dodał Marszałek.

Z puli 56 mln zł dofinansowania, które Zarząd Województwa Wielkopolskiego zarezerwował w ramach ZIT dla MOF Poznania dla sektora publicznego, Szpital Wojewódzki w Poznaniu otrzyma ponad 7 mln zł, a Poznański Ośrodek Zdrowia Psychicznego prawie 900 tys. zł. O pracach i oczekiwanych efektach przedsięwzięć mówiły podczas spotkania Małgorzata Piotrowska- Błochowiak, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu i Bożena Borowczak, dyrektor Poznańskiego Ośrodka Zdrowia Psychicznego.

„Termomodernizacja obejmie trzy budynki szpitala – tzw. rotundę, budynek diagnostyczny i budynek łóżkowy. Nastąpi także kompleksowa wymiana okien i instalacji CO. Zamontujemy kolektory słoneczne” – wylicza dyrektor Piotrowska – Błochowiak. „Wymiernym efektem będą oszczędności na poziomie 46% kosztów utrzymania w skali roku” – dodaje. Korzyści i potrzebę realizacji inwestycji związanych z termomodernizacją uzasadniała także szefowa Poznańskiego Ośrodka Zdrowia Psychicznego. „Komfort leczenia i pobytu w ośrodku pacjentów poprawi się znacząco, będziemy mieli duże oszczędności energii. Ta długo oczekiwana przez nas inwestycja jest niezbędna i konieczna” – podkreślała Bożena Borowczak.

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Co składa się na cenę paliwa?

Wideo

Dodaj ogłoszenie