Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie: Fundusze europejskie pozwoliły odzyskać wielkopolskim zabytkom pełny blask

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Gniezno jest jedną z pięciu gmin na Szlaku Piastowskim, które wspólnie z Wielkopolską Organizacją Turystyczną uczestniczą w projekcie wspieranym ze środków WRPO
Gniezno jest jedną z pięciu gmin na Szlaku Piastowskim, które wspólnie z Wielkopolską Organizacją Turystyczną uczestniczą w projekcie wspieranym ze środków WRPO Archiwum
Unijne dotacje sprawiły, że oferta turystyczna Wielkopolski znacznie się poszerzyła. Warto także jeszcze raz odwiedzić obiekty znane ze szkolnych wycieczek. Wiele z nich zyskało nowe oblicze.

Początek wakacji i ładna pogoda zachęcają do tego, by aktywnie spędzać czas. Nawet, jeśli dłuższy wyjazd dopiero w perspektywie warto letnie weekendy wykorzystać na odkrywanie Wielkopolski. Dzięki dotacjom z funduszy europejskich prawdziwe perełki na mapie turystycznej naszego województwa odzyskały właściwy sobie blask.

Przez muzykę do Boga

Na trasach wakacyjnych podróży nie można pominąć Sanktuarium Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej w Gostyniu. Kościół i zespół klasztorny zbudowano w miejscowości Głogówek koło Gostynia na wzór weneckiej bazyliki Santa Maria della Salute, dla sprowadzonych przez Adama Konarzewskiego filipinów z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri. Kościół konsekrowano w 1698 roku, ale prace przy budowie ukończono ostatecznie w 1780 roku.

Kościół i klasztor uchodzą dziś za jedne z najpiękniejszych barokowych obiektów w Polsce. Bazylika świętogórska jest budowlą na planie okrągłym, z dominującą nad nią kopułą (największą w Polsce - 17 m średnicy, 50 m wysokości), zwieńczoną latarnią (10 m wysokości) i kulą z krzyżem.

Filipini realizują swoją misję religijną, wykorzystując muzykę. Historia zespołów działających przy zgromadzeniu sięga XVII wieku. Księża mają także ogromne zbiory muzyczne.

Dzięki dotacji w ramach WRPO 2014 + wynoszącej 3,7 mln zł księża odrestaurowali obiekt - począwszy od renowacji ołtarzy i kaplic, skończywszy na odtworzeniu dwudziestopięciogłosowych organów. W ramach projektu zdigitalizowano też zbiory muzyczne pozostające w rękach zgromadzenia.

Bazylikę i klasztor można po wcześniejszym zgłoszeniu, zwiedzać z przewodnikiem. Miłośnicy muzyki powinni zarezerwować sobie na wizytę w Gostyniu ostatni weekend września (28 i 29 września) i pierwszy weekend października (5 i 6 października). Wtedy odbędzie się tam XIV Festiwal Muzyki Oratoryjnej.

Szlak Piastowski na nowo

Wolne dni to także doskonała okazja, by odwiedzić Szlak Piastowski. Dzięki projektowi współfinansowanemu z europejskiej dotacji Wielkopolska Organizacja Turystyczna wraz z gminami położonymi na szlaku nadały mu zupełnie nowe oblicze. Fundusze europejskie pozwoliły między innymi na oznakowanie Traktu Królewskiego w Gnieźnie, modernizację Baszty „Dorotka” w Kaliszu i utworzenie Kaliskiego Centrum Baśni i Legend czy wykonanie prac remontowych w zabytkowym Domu Podcieniowym w Pyzdrach.

Dziś jest to maleńkie miasteczko, które do odzyskania przez Polskę Niepodległości było najdalej wysuniętą na zachód miejscowością imperium rosyjskiego.

Za czasów Piastów Pyzdry były jednym z największych miast Wielkopolski. Stał tu zamek, w którym Kazimierz, jeszcze jako książę, schronił się podczas najazdu krzyżackiego w XIV wieku. O goszczących w Pyzdrach książętach i królach przypomina wystawa w piwnicy domu podcieniowego.
- Realizujemy dwa komplementarne projekty - mówi Monika Stecewicz z Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej- Jeden we współpracy z pięcioma gminami partnerskimi finansowany z funduszy europejskich, drugi - finansowany ze środków własnych województwa. W tym ostatnim mamy w sumie dziesięciu parterów w tym instytucje kościelne, oraz jednostki samorządu terytorialnego z Województwa Wielkopolskiego.

Atrakcje w pigułce

Kto chciałby poznać atrakcje Wielkopolski w pigułce powinien odwiedzić mieszczący się w Pobiedziskach skansen miniatur. Uporządkowanie i unowocześnienie obiektu było częścią projektu rozwoju Szlaku Piastowskiego. Przedsięwzięcie zrealizowano we współpracy z gminą Pobiedziska.

Dziś w skansenie można oglądać 35 miniatur, w tym Międzynarodowe Targi Poznańskie, Ratusz, poznańskie Krzyże i inne.

Muzeum Państwa Polskiego z szansami na dalszy rozwój
Ponad 12, 9 miliona złotych unijnej dotacji może trafić do Muzeum Początków Państwa Polskiego w Lednicy. Pieniądze te mogą być przeznaczone między innymi na rewitalizację i rewaloryzację obiektów zabytkowych, zakup wyposażenia do obiektów zabytkowych i konserwację muzealiów, tworzenie i rozwój systemów oznakowania, zagospodarowanie otoczenia obiektów, a także działania związane z wykorzystaniem i rozwojem aplikacji i usług teleinformatycznych

Więcej informacji na stronie:
wrpo.wielkopolskie.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto