Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Emerytury stażowe od A do Z. Na czym polega to świadczenie i czy wejdzie w życie? To powinieneś wiedzieć o emeryturze bez względu na wiek

Justyna Madan
Justyna Madan
Główną zmianą jest rezygnacja z wieku emerytalnego na rzecz stażu pracy. Czy to dobre rozwiązanie? Jest na pewno korzystne dla osób, które karierę zawodową zaczęły w bardzo młodym wieku. Rozwiązanie ma jednak również wady, szczegóły znajdziesz w artykule.
Główną zmianą jest rezygnacja z wieku emerytalnego na rzecz stażu pracy. Czy to dobre rozwiązanie? Jest na pewno korzystne dla osób, które karierę zawodową zaczęły w bardzo młodym wieku. Rozwiązanie ma jednak również wady, szczegóły znajdziesz w artykule. 123rf
Emerytura stażowa zacznie obowiązywać w 2022 roku? Póki co nie ma na to zbyt dużych szans. Sprawdzamy jednak na czym polega to rozwiązanie. Chodzi o to, że o świadczenie można ubiegać się na podstawie przepracowanych lat, bez względu na osiągnięty wiek. Póki co, jest to obywatelski projekt ustawodawczy złożony do Sejmu przez NSZZ Solidarność, działacze zaczęli zbierać podpisy pod inicjatywą już w lipcu 2021 roku. Zanim jednak, jeśli w ogóle, emerytury stażowe wejdą w życie, sprawdzamy na czym dokładnie miałyby polegać i na jakiej zasadzie działać. W artykule znajdziecie wszystko, co o emeryturach stażowych powinniście wiedzieć.

Spis treści

Aktualny polski system emerytalny oparty jest na trzech filarach:

  • obowiązkowym repartycyjnym — ZUS, czyli Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (17,22% pensji brutto),
  • obowiązkowym kapitałowym — OFE, czyli Otwartych Funduszach Emerytalnych (2,3% pensji brutto),
  • dobrowolnym kapitałowym — IKE, czyli Indywidualnych Kontach Emerytalnych.

Emerytura stażowa – jakie warunki trzeba spełnić?

Nad wprowadzeniem projektu obywatelskiego w Polsce pracuje Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, który w lipcu 2021 roku zaczął zbierać podpisy. We wrześniu było ich już ponad 230 tysięcy. Reforma systemu emerytalnego jest gorącym tematem w 2022 roku.

30 września 2021 r. projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafił do Sejmu. Najważniejszym warunkiem przejścia na nową emeryturę jest długość stażu pracy, a nie wiek emeryta. Ustawa ma objąć osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. Przypomnijmy, że aktualnie, aby przejść na emeryturę trzeba mieć 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

O jakim stażu jest więc mowa, w przypadku emerytury stażowej? Jeśli projekt zostanie przyjęty i ustawa wejdzie w życie, kobieta przejdzie na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyzna 40 lat okresu składkowego i nieskładkowego. Oznacza to, że będą mogli przejść na emeryturę dużo wcześniej niż obecnie. Na przykład, jeśli mężczyzna zacznie pracę w wieku 18 lat, to na emeryturę będzie mógł przejść mając 58 lat.

Czy jest haczyk? Jest. Aby móc przejść na emeryturę stażową, trzeba mieć odłożonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych tyle składek, aby wystarczyło na comiesięczną wypłatę w wysokości 120 proc. minimalnej emerytury. W 2022 roku jest to 1338,44 zł netto. Warto jednak pamiętać, że na emeryturę nie trzeba przechodzić wraz z dniem, w którym spełniamy warunki.

Emerytura bez względu na wiek - co zmieni się po reformie

Główną zmianą jest rezygnacja z wieku emerytalnego na rzecz stażu pracy. Czy to dobre rozwiązanie? Jest na pewno korzystne dla osób, które karierę zawodową zaczęły w bardzo młodym wieku. Szczególnie, że do emerytury można dorabiać.

Pojawiają się też słowa krytyki. Głównym zarzutem jest to, że wcześniejsza emerytura może oznaczać niski kapitał składkowy w ZUS-ie, a co za tym idzie, emerytura będzie bardzo niska. Zwolennicy takiego rozwiązania natomiast zwracają uwagę, że dzięki niemu na emeryturę mogłyby przejść osoby, które mają problem z dotrwaniem do odpowiedniego wieku emerytalnego, ze względu np. na stan zdrowia.

Z takiej emerytury skorzystałoby wielu Polaków. Poza tym objęłaby ona nie tylko osoby, które podlegają ubezpieczeniu w ramach powszechnego systemu emerytalnego, ale również tych, którzy podlegają innym formom ubezpieczenia, np. rolnikom ubezpieczonym w KRUS.

Na jakim etapie jest projekt emerytur stażowych?

Warto wspomnieć również, że emerytury stażowe były obietnicą wyborczą prezydenta Andrzeja Dudy, który 14 grudnia 2021 roku złożył w sejmie swój projekt ustawy. Jego propozycja różni się nieco od tej NSZZ Solidarność. Ile lat trzeba przepracować aby przejść na emeryturę stażową według projektu prezydenta? Kobiety musiałyby przepracować 39 lat, a mężczyźni 44.

Swoje wątpliwości wyraził premier, Mateusz Morawiecki, który zauważył, że w przypadku reformy systemu emerytalnego, pracownicy przechodziliby na emeryturę jeszcze przed sześćdziesiątką. Wiek emerytalny w Polsce już teraz jest jednym z najniższych w Europie, a w przypadku emerytury stażowej – byłby jeszcze niższy, co oznacza, że w takim przypadku emerytury będą stosunkowo niewielkie.

- Zachęcamy emerytów i osoby, które są uprawnione do pobierania emerytury, do tego, aby dalej pracowały, jeżeli chcą, jeżeli mogą pracować - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Czy i kiedy emerytury stażowe wejdą w życie?

Już w grudniu 2021 roku w Sejmie miało miejsce pierwsze czytanie projektu obywatelskiego ustawy dotyczącej wprowadzenia emerytur stażowych. Jednak zanim prace nad projektem będą miały swój finał, muszą przejść szereg prac legislacyjnych, a jeśli wszystko zostanie zatwierdzone, projekt trafi finalnie na prezydenckie biurko do podpisania. Zanim to nastąpi, może minąć co najmniej kilka miesięcy.

Okazuje się jednak, że projekt w sejmie został zamrożony i szanse na to, że emerytury stażowe wejdą w życie jeszcze w 2022 roku są raczej niewielkie. Jarosław Kaczyński podczas spotkania ze swoimi zwolennikami w Kórniku dał do zrozumienia, że póki co "nie ma pieniędzy na wcześniejsze emerytury".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto