MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ekstremalne zagrożenie pożarowe w Lubuskiem. Tu mapa świeci się na bordowo!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Rośnie zagrożenie pożarowe w lasach, a najbliższe dni nie zapowiadają poprawy sytuacji.
Rośnie zagrożenie pożarowe w lasach, a najbliższe dni nie zapowiadają poprawy sytuacji. Dariusz Bloch/Polska Press
Majowa ciepła i bezdeszczowa aura powoduje, że wzrasta ryzyko pożarów w lasach. Jest w nich bardzo sucho, więc nawet niewielka iskra może spowodować pożar. Mapa pokazująca prognozy jest niemal w całości pokryta czerwonym i bordowym kolorem, co oznacza bardzo wysokie i ekstremalne zagrożenie.

Zagrożenie pożarami jest teraz ekstremalne

Pogoda w ostatnich dniach jest dla nas bardzo przyjemna, ale dla przyrody bywa niezwykle niebezpieczna. Wysokie temperatury i brak opadów powodują, że ściółka w lasach jest sucha prawie jak bibuła. To przekłada się na wzrost zagrożenia pożarowego. Na mapach wykonanych przez badaczy z Centrum Modelowania Meteorologicznego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej widać bardzo dużo czerwonego i bordowego koloru. To oznacza, że na przeważającym obszarze naszego kraju zagrożenie określane jest jako bardzo wysokie, a miejscami wręcz ekstremalne. Tak jest między innymi w województwie lubuskim.

Mapy są niemal w całości pokryta czerwonym i bordowym kolorem.
Mapy są niemal w całości pokryta czerwonym i bordowym kolorem. IMGW

Kiedy zagrożenie pożarami jest największe?

Bardzo ważnym czynnikiem kształtującym zagrożenie pożarowe lasu w poszczególnych porach roku są warunki pogodowe. Od nich zależy podatność lasu na zapalenie. Największe znaczenie mają:

  • opady
  • natężenie promieniowania słonecznego
  • temperatura powietrza
  • wilgotność powietrza
  • prędkość wiatru

Największe zagrożenie pożarowe lasu występuje wczesną wiosną. W lasach jest wtedy dużo łatwopalnych materiałów, takich jak suche liście i roślinność oraz chrust. W miarę rozwoju runa leśnego, zagrożenie pożarowe lasu maleje. W miesiącach letnich trwa pełnia wegetacji roślin, ale w wyniku silnego promieniowania słonecznego, zagrożenie pożarowe lasu znów wzrasta.

Czy w prognozach widać opady deszczu?

Najbliższe dni nie zapowiadają poprawy sytuacji, ponieważ nad naszym krajem wciąż zalegać ma suche i coraz cieplejsze powietrze. Więcej chmur i znaczące opady deszczu pojawią się dopiero pod koniec tego tygodnia.

WTOREK (14 maja)

  • We wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane, na północnym wschodzie okresami duże i tu słabe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 18°C do 23°C na przeważającym obszarze kraju, na krańcach zachodnich do 24°C, chłodniej w obszarach podgórskich Karpat (16°C) oraz w rejonie Zatoki Gdańskiej (15°C). Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, wschodni i południowo-wschodni.

ŚRODA (15 maja)

  • W środę zachmurzenie małe, na wschodzie i w górach okresami umiarkowane. Temperatura maksymalna od 15-16°C na wschodzie, około 18°C w centrum, do 20-21°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty, wschodni i południowo-wschodni.
To oznacza bardzo wysokie i ekstremalne zagrożenie pożarami w lasach.
To oznacza bardzo wysokie i ekstremalne zagrożenie pożarami w lasach. IMGW

CZWARTEK (16 maja)

  • W czwartek zachmurzenie małe, tylko na południowym zachodzie umiarkowane, okresami duże i tu przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 17°C na wschodzie, około 19°C w centrum, do 22°C miejscami na zachodzie i południu. Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty, na północnym zachodzie w porywach do 55 km/h, południowo-wschodni i wschodni.

PIĄTEK (17 maja)

  • W piątek zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy i południu miejscami wzrastające do dużego i tu przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 18°C do 22°C, chłodniej w obszarach podgórskich Karpat (17°C) i w rejonie Helu (14°C). Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty, na północnym zachodzie w porywach do 55 km/h, południowo-wschodni i wschodni.

Nawet iskra może spowodować pożar

Teraz wystarczy bardzo niewiele, aby powstał pożar o poważnych skutkach. Dlatego leśnicy apelują o szczególną ostrożność podczas przebywania na terenach leśnych i przypominają starą maksymę, że las rośnie wolno, ale płonie bardzo szybko. A najczęściej to właśnie nieostrożność człowieka jest przyczyną pożarów. Dlatego odwiedzając lasy warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

W lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilla oraz palić papierosów. Jest to możliwe jedynie w specjalnie wyznaczonych miejscach. Ważne też, aby nie zostawiać samochodów przed szlabanami na drodze leśnej. Takie zachowanie nie tylko utrudnia pracę leśnikom, ale może też zatarasować przejazd służbom, na przykład w przypadku pożaru - przypominają leśnicy.

W przypadku zauważenia pożaru należy niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ekstremalne zagrożenie pożarowe w Lubuskiem. Tu mapa świeci się na bordowo! - Gazeta Lubuska

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto