Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Edukacja - Uczelnia państwowa czy prywatna?

Redakcja
Wybór należy do przyszłego studenta.

Z czym na studia?

Gdzie studiować – to pytanie, które zadaje sobie prawie każdy myślący o kontynuowaniu nauki maturzysta. Niektórzy mają upatrzony kierunek i uczelnię, bo chcą kontynuować rodzinne tradycje lekarskie, prawnicze, czy naukowe, inni dopiero przecierają ten szlak.

W przypadku osób dopiero podejmujących tę decyzję, większe znaczenie niż własne zainteresowania ma możliwość znalezienia pracy po studiach. Czasy, gdy można było studiować dla przyjemności, a studia nazywano fabryką bezrobotnych, już mijają. Teraz uczelnie szybko reagują na zmiany na rynku pracy i otwierają nowe perspektywiczne kierunki, bądź rozwijają już istniejące, wzbogacając bazę dydaktyczną, tak, by studia faktycznie pomogły w znalezieniu dobrej pracy.

Uczelnie niepaństwowe są pod tym względem nieco bardziej elastyczne i szybciej otwierają nowe kierunki. Dzięki temu ich studenci po zakończeniu studiów mają większe szanse na rynku pracy. Mają też nieraz mniejsze wymagania niż uczelnie państwowej i tym też przyciągają do siebie przyszłych żaków. Tym bardziej że nie różnią się merytorycznie - mają taką samą kadrę profesorską, biblioteki, i podobnie wyposażone, jeśli nie lepiej, budynki dydaktyczne. Tak samo oferują stypendia i wyjazdy zagraniczne na zgrupowania naukowe, zamiejscowe projekty badawcze lub do zaprzyjaźnionych uczelni.

Studiowanie na uczelni prywatnej jednak pociąga za sobą konieczność ponoszenia wyższych kosztów, dlatego studenci decydują się w ich przypadku na podejmowanie studiów zaocznych, by móc pracować i opłacać za to studia. Państwowe są z kolei dużo tańsze, mają tradycje i podtrzymywaną przez lata dobrą opinię, są też wybierane przez zagranicznych studentów, których nie stać na studia za pieniądze.

Co wybrać?

Uczelnie ekonomiczne trafiają swoim programem w zapotrzebowanie przyszłych członków kadry kierowniczej, przedsiębiorstw oraz instytucji, a także właścicieli firm. Wprawdzie doświadczenie w biznesie nabiera się poprzez własną pracę w firmie, ale bez znajomości procesów ekonomicznych, pojęć i realiów, dotyczących rynku krajowego i zagranicznego, niewiele można zdziałać. Dlatego takie uczelnie mogą zawsze liczyć na zainteresowanie studentów. Tym bardziej, że uprawnienia w nich zdobyte są warunkiem do pracy w niektórych branżach: np. absolwenci rachunkowości przygotowywani są do egzaminu państwowego warunkującego otrzymanie licencji na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz do egzaminów na biegłego rewidenta.

Z kolei uczelnie humanistyczne sprzyjają zdobyciu wiedzy i umiejętności potrzebnych przy funkcjonowaniu w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym. Uczelnie te umożliwiają studentom zapoznanie się z usystematyzowaną wiedzą z dziedziny politologii, stosunków międzynarodowych, socjologii, czy kulturoznawstwa.

Powodzeniem cieszą się też nowatorskie studia w mniej znanych branżach, po których można zostać negocjatorem, menedżerem kultury, mediów, czy brokerem informacji.

Zostać żakiem

O przyjęcie na studia może ubiegać się osoba, która posiada świadectwo dojrzałości (niektóre uczelnie wymagają odpowiedniej ilości punktów na nim), lub w przypadku studiów drugiego stopnia - tytuł magistra lub licencjata. Trzeba złożyć w sekretariacie komplet dokumentów i stawić się na egzaminy wstępne tam, gdzie są one wymagane, a tam gdzie wystarczy samo złożenie dokumentów - czekać na decyzję o przyjęciu na studia.

Przykładowy komplet dokumentów (bez dowodów wniesienia opłat wymaganych przez daną placówkę) wygląda tak: wydrukowany i podpisany formularz podania, pisemne oświadczenie o podjęciu studiów na danym kierunku lub specjalności studiów, oryginał lub odpis świadectwa dojrzałości, oryginał lub odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych (w przypadku kandydatów ubiegających się o przyjęcie na studia drugiego stopnia), oryginał lub odpis świadectwa ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej lub średniej, zaświadczenie ze szkoły z oczekiwanym wynikiem egzaminu maturalnego (w przypadku absolwentów szkół należących do Organizacji Matur Międzynarodowych, którzy nie dysponują w momencie składania dokumentów świadectwem dojrzałości), oryginał zaświadczenia wydanego przez komitet organizacyjny olimpiady lub konkursu przedmiotowego (jeśli kandydat na studenta w nich startował wcześniej), orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do podjęcia studiów na danym kierunku/specjalności studiów, 4 fotografie kolorowe o wymiarze 37 x 52 mm oraz 1 fotografia w formie cyfrowej o rozdzielczości nie mniejszej niż 300 dpi zapisana na nośniku elektronicznym w jednym z formatów: jpg, tif, bmp, kserokopia dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość kandydata.

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto