Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Edukacja - Opłaca się znać języki

Redakcja
Bez znajomości języków obcych nie tylko będziemy kiepsko czuli się na zagranicznych wakacjach, czy nie pomożemy pytającemu o drogę turyście u nas, ale także będziemy mieli utrudnione możliwości zdobycia pracy w atrakcyjnych zawodach. Co więcej - pozycja "języki obce” jest dziś podstawową rubryką, na którą zwraca uwagę w podaniu o pracę i CV prawie każdy pracodawca.

Wymagania współczesnego rynku pracy, pełne otwarcie granic w Unii Europejskiej, a także możliwość legalnej pracy za granicą wpłynęły znacząco na popularność lektoratów języków obcych, i to nie tylko angielskiego i niemieckiego, ale także romańskich na uczelniach i w szkołach językowych.

Największą popularnością spośród tych ostatnich cieszy się hiszpański, jakby nie było - trzeci najczęściej używany język na kuli ziemskiej, ojczysty dla około czterystu milionów ludzi na siedmiu kontynentach. Dalsze sto milionów posługuje się nim jako drugim językiem… Jednak przy wyborze hiszpańskiego słuchacze kierują się nie tylko praktycznymi względami, ale też biorą pod uwagę fascynację niezwykłą kulturą, z jej uwielbieniem dla zabawy, tańca i muzyki. W ostatnich latach w Poznaniu wzrosła liczba miejsc, w których można zakosztować hiszpańskiego i latynoskiego trybu życia - restauracji, tapas barów i klubów. W szkołach tańca królują salsa, tango i flamenco.

Kolejnym najczęściej wybieranym językiem romańskim jest francuski. Jest on obecny na całym świecie, a w Unii Europejskiej stanowi drugi najczęściej używanym język. Dorośli uczniowie mają świadomość, że znajomość francuskiego może się okazać bardzo przydatna na rynku pracy. Francuski jest bowiem nie tylko językiem polityki, dyplomacji i nauki. Francja jest jednym z największych inwestorów zagranicznych w Polsce i piątą potęgą ekonomiczną świata. Dodatkowo, rynek pracy w tym kraju jest całkowicie otwarty dla Polaków. Ważną przyczyną popularności francuskiego wśród młodzieży jest również możliwość studiów na prestiżowych wyższych uczelniach w krajach francuskojęzycznych. Sama Francja co roku przyjmuje blisko 300 tysięcy studentów z zagranicy.

Polacy chętnie uczą się również włoskiego. W wielu przypadkach u źródeł motywacji leżą wakacyjne podróże. Nietrudno zakochać się w tym pięknym i różnorodnym kraju, w jego bogatej kulturze oraz w melodyjnym i ekspresyjnym języku. Znajomość choćby podstawowych włoskich zwrotów ma swoje praktyczne zalety. Mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego praktycznie nie posługują się angielskim czy niemieckim, zatem te języki mogą okazać się tam całkowicie nieprzydatne. Z drugiej strony, Włosi niezwykle gościnnie przyjmują osoby znające choć kilka słów w ich języku. Nawet gdy potrafimy po włosku tylko się przywitać czy podziękować, możemy liczyć na entuzjazm i pochwały ze strony Włochów. Wystarczy zatem trochę odwagi, kilka włoskich zwrotów, odrobina gestykulacji i już możemy liczyć na dużą otwartość i sympatię ze strony mieszkańców słonecznej Italii.

Sporą grupę zwolenników ma także język portugalski. Języka tego najczęściej uczą się jednak studenci. Jest to rezultat częstych wyjazdów do Portugalii w celach zarobkowych, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy przemysł turystyczny oferuje sporo legalnych miejsc pracy. Wiosną i latem kraj ten jest coraz częściej odwiedzany przez turystów z Polski, ze względu na słoneczną pogodę, piękno krajobrazu, ciekawą kulturę oraz stosunkowo niskie, jak na Unię Europejską ceny. Z tych samych powodów, co roku, wielu studentów poznańskich uczelni wybiera właśnie Portugalię jako kierunek wyjazdu na stypendium z programu Erasmus. Spędzają wówczas semestr na tamtejszej uczelni, gdzie zajęcia prowadzone są całkowicie w języku portugalskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto