Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwujęzyczne klasy w pleszewskim Liceum i Gimnazjum im. St. Staszica

Irena Kuczyńska
Liceum i Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Pleszewie jest jedną z nielicznych szkół w Południowej Wielkopolsce, które podjęły się utworzenia klas z nauczaniem dwujęzycznym zarówno na poziomie gimnazjum jak i liceum.

Liceum i Gimnazjum im. St. Staszica stawiają na dwujęzyczność.

NAUCZANIE DWUJĘZYCZNE – MODA CZY KONIECZNOŚĆ?

Warto zainteresować się nauczaniem dwujęzycznym. Wybierając szkołę dla swojego dziecka (gimnazjum czy liceum) warto zapytać o oddziały dwujęzyczne i o to na jakich zasadach funkcjonuje nauczanie. Warto zaufać szkołom, które mają doświadczenie w tej dziedzinie.

W Południowej Wielkopolsce Liceum i Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Pleszewie jest jedną z nielicznych szkół, które podjęły się utworzenia klas z nauczaniem dwujęzycznym zarówno na poziomie gimnazjum jak i liceum. Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach z nauczaniem dwujęzycznym z takich przedmiotów jak biologia, matematyka, geografia i wiedza o społeczeństwie. W zdobywaniu wiedzy szczególnie ważnym atutem jest bardzo duża liczba godzin z języka angielskiego.

Nauczaniem dwujęzycznym w pleszewskim „Staszku” zajmują się nauczyciele z dużym doświadczeniem i kompetencjami, którzy wiedzą w jaki sposób poprowadzić nauczanie dwujęzyczne, między innymi dzięki licznym szkoleniom w Ośrodku Rozwoju Edukacji funkcjonującym przy MEN.

Często w mediach słyszymy i czytamy o klasach z nauczaniem dwujęzycznym w polskich szkołach. Niewiele osób jednak wie, na czym nauczanie dwujęzyczne polega i dlatego niesłusznie kojarzą to z elitarnością i niedostępnością.

Tymczasem jest to model nauczania bardzo popularny w Europie, a niektóre kraje, takie jak Hiszpania każdego roku przeznaczają ogromne fundusze na nauczanie dwujęzyczne.

O ile liczne europejskie ośrodki akademickie od wielu lat prowadzą badania naukowe nad nauczaniem dwujęzycznym, to w Polsce dopiero od kilku lat obserwuje się większe zainteresowanie lingwistów, metodyków i pedagogów tym tematem.

W nauczaniu dwujęzycznym celem jest opanowanie treści programowych np. biologii, geografii czy wiedzy o społeczeństwie z wykorzystaniem języka obcego. Zajęcia nauczania dwujęzycznego powinny zawierać nie tylko treści programowe, ale także rozwijać umiejętności komunikacyjne uczniów, wprowadzać elementy kulturowe i pobudzać myślenie w języku obcym.

W ten sposób uczeń zdobywa nowe wiadomości z danego przedmiotu i poszerza swoje kompetencje językowe. W rezultacie studia za granicą czy zdobywanie wiedzy na studiach podyplomowych prowadzonych w języku obcym nie będą stanowić dla niego żadnego problemu. W szkołach oferujących nauczanie dwujęzyczne można podejść do egzaminów językowych i otrzymać certyfikat.

W bieżącym roku szkolnym Liceum i Gimnazjum w Pleszewie otwiera następujące klasy:
I klasę gimnazjum – zwiększona liczba godzin i nauczanie dwujęzyczne
Klasy licealne:

1aj - LEKARSKO – POLITECHNICZNA (dwujęzyczna) (uwaga! obowiązuje sprawdzian kompetencji językowych!)
1b –INŻYNIERSKO-WOJSKOWA
1c – RATOWNICTWO MEDYCZNE
1d – DZIENNIKARSKO-PRAWNA
1e – EUROPEJSKA

Przypominamy! Termin składania dokumentów do gimnazjum i klasy dwujęzycznej w liceum: 4-18 maja 2016 r.
POSTAW NA DWUJĘZYCZNOŚĆ!

Więcej informacji na lopleszew.pl oraz na profilu facebookowym Szkoły.
Staszic. Odkryj nasze nowe oblicze. Zapraszamy!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto