Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Droga krajowa nr 5 w Lesznie: Oficjalnie otwarta [DUŻO ZDJĘĆ]

Daniel Andruszkiewicz
Droga krajowa nr 5 w Lesznie została dziś (15 października) oficjalnie otwarta.
Droga krajowa nr 5 w Lesznie została dziś (15 października) oficjalnie otwarta. fot. Daniel Andruszkiewicz
Dziś (15 października) droga krajowa nr 5 w Lesznie została oficjalnie otwarta. Remont ,,piątki” był największą inwestycją w dziejach leszczyńskiego samorządu, a więc było co świętować. Budowa trwała trzy lata i kosztowała ponad 70 milionów złotych.

Droga krajowa nr 5 w Lesznie: Oficjalnie otwarta

Dziś około południa na krajowej ,,piątce” zaczęli zbierać się mieszkańcy, władze miasta i powiatu, urzędnicy, przedstawiciele okolicznych gmin, parlamentarzyści oraz kilkoro radnych sejmiku wojewódzkiego. Policja blokowała wjazd na zachodnią nitkę przy przejściu podziemnym pod Al. Konstytucji 3 Maja, a na jezdni szykowano oficjalną uroczystość. Kiedy się rozpoczęła o godzinie 13, zagrała orkiestra, zatańczyły mażoretki, a następnie głos zabrał prezydent Tomasz Malepszy. Włodarz podziękował wszystkim, którzy zaangażowani byli w budowę ,,piątki”.

– Remont odcinka drogi krajowej nr 5 w Lesznie był największą inwestycją komunalną w dziejach naszego samorządu - mówił Malepszy. – Choć pojawiły się perturbacje, to dzięki ogromnej determinacji udało się zminimalizować ich skutki, a właściwie spowodować, że budowa nie była zagrożona.

Perturbacje, o których wspomniał prezydent, mogły mieć doprawdy poważne konsekwencje. W maju 2011 roku na plac budowy wchodziły trzy firmy tworzące konsorcjum: liderem było przedsiębiorstwo ,,Dromos” z Kartuz, a partnerami przedsiębiorstwa ,,Robót Inżynieryjno-Drogowych” z Mławy i ,,Dróg i Ulic” z Leszna. Przez nieco ponad rok prace prowadzone były zgodnie z harmonogramem. Jednak w czerwcu 2012 roku ,,Dromos” i firma z Mławy złożyły w sądzie wnioski o upadłość. Były bowiem członkami grupy PGB, która zbankrutowała.

– Wszystko się zawaliło - wspomina Wojciech Rajewski, szef przedsiębiorstwa ,,Drogi i Ulice”, które nieoczekiwanie musiało wziąć całą inwestycję na swoje barki. – Udało nam się podjąć takie działania, które pozwoliły doprowadzić inwestycję do końca w wyznaczonym terminie. Podziękowania należą się ludziom, którzy każdego dnia ciężko pracowali przy budowie tej drogi.

Wszyscy podkreślali, że inwestycja była niezwykle trudna, bo prowadzono ją ,,pod ruchem”. Odcinek mierzący nieco ponad 4,5 kilometra kosztował w sumie około 72 milionów złotych, z czego 85 procent udało się uzyskać z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Samorząd już przygotowuje dokumentację potrzebną do rozpoczęcia kolejnej wielkiej inwestycji, czyli remontu miejskiego odcinka drogi krajowej nr 12.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto