Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dokładnie 94 lata temu otwarto Stadion w Grodzisku!

Sebastian Skrzypczak
Dziś mijają 94 lata od uroczystego otwarcia grodziskiego stadionu. Wszystko zaczęło się w 1923 roku, kiedy Powiatowa Rada Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego w Grodzisku zaczęła przygotowania do jego budowy

Rozwijało się wtedy po odzyskaniu niepodległości, życie sportowe wśród młodych Grodziszczan. Działała już Dyskobolia (od 1922), ponadto klub sportowy Florencja i inne towarzystwa sportowe w naszym mieście. W porozumieniu z lokalnymi właścicielami ziemskimi znaleziono odpowiednia działkę i fundatorów (sponsorów) budowy tego sportowego obiektu. Wśród postaci, które złożyły się na tę inwestycje byli m.in. gen. Kazimierz Sosnkowski właściciel dóbr w Porażanie – wówczas jeden z najbardziej wpływowych ludzi w Polsce, w latach międzywojennych pełniący obowiązki ministra obrony, a w czasie II wojny Wodza Naczelnego, po tragicznej śmierci gen. Sikorskiego. Generał Sosnkowski poparł pomysł i jako pierwszy ofiarował 30 mórg ziemi podmiejskiej w Opalenicy, celem sprzedaży z przeznaczeniem uzyskanych pieniędzy na budowę stadionu.

Oprócz Sosnkowskiego budowę wsparli: hrabina Franciszka Żółtowska z Grąblewa, dając bezpłatnie ziemię podmiejską pod dzisiejszy stadion, Adam Szczerbiński dawniejszy właściciel Rudnik ofiarował materiał drzewny na okolenie stadionu i budowę trybuny- tej, która stoi do dziś. Marian Szermer, kupiec i powstaniec wielkopolski z Grodziska podarował wapno. Ponadto wśród fundatorów odnotować trzeba: hrabiego Zygmunta Kurnatowskiego z Gościeszyna, hrabiego Ignacego Mielżyńskiego z Iwna – Daków Mokrych, księcia Olgierda Czartoryskiego z Siedlec – właściciela Granowa, ordynata Stanisława Niegolewskiego z Niegolewa.

Stadion został otwarty 11 listopada 1925 przez gen. Kazimierza Sosnkowskiego. Poza płytą piłkarską i bieżnią lekkoatletyczną, powstał betonowy kort tenisowy, boiska do koszykówki i siatkówki oraz basen zasilany w świeżą wodę wiatrakiem. Otoczenie obiektów sportowych gustownie zagospodarowano tworząc alejki i upiększając teren kwietnikami. Cały obiekt wzbudzał podziw i zainteresowanie w ówczesnym województwie poznańskim. Widownia wypełniała go nie tylko podczas meczów piłkarskich, ale również za sprawą zawodów lekkoatletycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto