Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobra wiadomość dla rodziców! Ministerstwo Zdrowia ogłosiło akcję „Wiosna bez pneumokoków” i oferuje darmowe szczepienia

Sandra Perlińska
archiwum naszemiasto.pl
Minister Zdrowia ogłosił akcję „Wiosna bez pneumokoków” w ramach której można za darmo zaszczepić dzieci do 5. roku życia

Pneumokoków nie lubimy, więc nasze dzieci zaszczepimy” - z takich hasłem do rodziców i opiekunów dzieci do 5. roku życia zwraca się dr med. Iwona Paradowska-Stankiewicz Konsultant Krajowy ds. Epidemiologii. Zaznacza, że to szansa bezpłatnego zaszczepienia dzieci przeciw pneumokokom - jednych z najbardziej groźnych bakterii wywołujących ciężkie choroby i często pozostawiających powikłania na całe życie - jak podkreśla. Ruszyła akcja „Wiosna bez pneumokoków”.

Już od wtorku 20 marca aż do 29 czerwca 2018 roku można bezpłatnie zaszczepić dziecko przeciwko pneumokokom.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że to właśnie szczepienie daje najlepszą i skuteczną ochronę przed inwazyjnymi zakażeniami, zapaleniem płuc oraz ostrym zapaleniem ucha środkowego wywołanym przez Streptococcus pneumoniae!

Jednak kto może zostać zaszczepiony? Darmowe szczepienie dotyczy dzieci do ukończenia 5. roku życia, które nie podlegają obowiązkowi szczepień oraz nie były zaszczepione. To akcja zwrócona do dzieci urodzonych w latach 2013-2016. Warunkiem koniecznym, który trzeba spełnić, jest zakwalifkowanie dziecka do szczepienia do 20 kwietnia 2018 roku.

Co najważniejsze, szczepienie to jest dobrowolne i nieodpłatne! Wszyscy zainteresowani zaszczepieniem dziecka powinni zgłosić się w tej sprawie do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Szczepienie jest wykonywane przy użyciu 10-walentnej szczepionki Synflorix zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie 2 miesięcy. A pełen, dwudawkowy schemat szczepienia jest realizowany od 20 marca 2018 r. do 29 czerwca 2018 r. przez przychodnie, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jeśli tylko chcecie zaszczepić dziecko przeciwko pneumokokom, skontaktujcie się ze swoją przychodnią (tam, gdzie składaliście deklarację wyboru lekarza POZ) w sprawie terminu szczepienia.

Informacji o szczepieniach udzielają również powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne. Liczba szczepionek oraz czas akcji są ograniczone.

Pamiętajcie, że pneumokoki mogą zaatakować każdego, występują dość powszechnie i mogą być groźne. Bakteria Streptococcus pneumoniae, bywa nazywana popularnie pneumokokami lub dwoinką zapalenia płuc. Wbrew swojej nazwie bakteria może wywoływać różnego rodzaju inne zakażenia niż zapalenie płuc, w tym ostre zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie szpiku, septyczne zapalenie stawów, zapalenie wsierdzia, zapalenie otrzewnej, zapalenie osierdzia, tkanki łącznej i ropień mózgu.

Prognoza pogody na weekend:

źródło: vivi24/x-news.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto