Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy wszystkich obowiązuje nakaz zakrywania ust w kościele? Co z przyjmowaniem komunii?

Redakcja
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com
Od 16 kwietnia na terenie Polski obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Czy dotyczy to także księży sprawujących msze oraz wiernych przyjmujących komunię świętą?

Obecne obostrzenia zakładają, że do 19 kwietnia w mszy świętej oraz pozostałych nabożeństwach udział wziąć może maksymalnie 5 osób. Jednak po 19 kwietnia zasady mogą się zmienić. Co z nakazem zakrywania ust i nosa w kościele?

Nakaz zasłaniania ust i nosa w kościele

Według Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2020 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemiiwierni w kościołach muszą zasłaniać usta i nos: „(…) obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa (…) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług (...)” (§ 18 ust. 1 pkt. 2 lit. b).

Obowiązek zasłaniania ust a przyjęcie komunii świętej

Ks. Robert Bielawski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej zaznacza, że pomimo nakazu zakrywania ust i nosa przez wiernych w kościele, mogą oni przyjąć komunię świętą z zachowaniem zasad:

Twarz można odsłonić bezpośrednio przed przyjęciem Komunii świętej, nie dotykając zewnętrznej części maseczki, następnie ją zasłonić.

Dopuszczenie do zdjęcia maseczki/szalika uzasadnia fragmentem rozporządzenia: „Osoba ma obowiązek odkrycia ust i nosa na żądanie (…) innej osoby w związku ze świadczeniem przez nią usług lub wykonywaniem czynności zawodowych lub służbowych, w tym w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby” (§ 18 ust. 4 pkt. 2).

Co z nakazem zasłaniania ust i nosa w przypadku księży, ministrantów i organistów?

Według najnowszego rozporządzenia „obowiązku określonego w ust. 1 nie stosuje się w przypadku (…) duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania” (§ 18 ust. 2 pkt. 6). Ksiądz nie jest zatem zobowiązany do zakrywania twarzy podczas sprawowania eucharystii.

Nie inaczej jest w przypadku organisty, który nie musi mieć zakrytej twarzy, ponieważ wykonuje czynność zawodową w kościele: :„Obowiązku określonego w ust. 1 nie stosuje się w przypadku (…) osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b i c, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów” (§ 18 ust. 2 pkt. 4).

Natomiast ministrantów i lektorów, według interpretacji diecezji legnickiej, tak samo jak pozostałych wiernych obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, również podczas czytania.

Obowiązek zakrywania ust i nosa wprowadzony jest również w kancelarii parafialnej, tym razem bez wyjątków. Kancelaria parafialna jest uznawana za budynek użyteczności publicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto