Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku 2015. Poznajcie Teatr Prawie Wielki z Kowalewa

Irena Kuczyńska
Człowiek Roku 2015 Teatr Prawie Wielki Kowalew
Człowiek Roku 2015 Teatr Prawie Wielki Kowalew Irena Kuczynska
Teatr Prawie Wielki - czyli grupa aktorów - amatorów z liderką Aldoną Jańczak na czele nominowana w plebiscycie Człowiek Roku 2015. Głosowanie trwa do niedzieli godz. 23.59.

Człowiek Roku 2015 Teatr Prawie wielki z Kowalewa

Teatr Prawie Wielki z Kowalewa zajmuje jedno z czołowych miejsc w plebiscycie Człowiek Roku 2015 Ziemi Pleszewskiej. Grupa amatorów z Kowalewa ma liczne grono wiernych fanów nie tylko w Kowalewie.

Rodzice podchwycili pomysł polonistki

Ich przygoda z teatrem rozpoczęła się trzy lata temu, kiedy do Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II przyszła Aldona Jańczak - polonistka z duszą artysty. Została zastępcą dyrektora szkoł y. To ona na zebraniu Rady Rodziców wyszła z inicjatywą utworzenia grupy teatralnej. – Rodzice podchwycili pomysł i tak się zaczęło - wspomina Aldona Jańczak. Odtąd zaczęli się spotykać, co środę w Domu Katolickim, którego użycza aktorom - amatorom ks. prałat Wiesław Kondratowicz - proboszcz parafii w Kowalewie. Tylko w wakacje TPW nie ma prób. Nad przedstawieniem pracują nawet cztery miesiące, ale zdarza się, że krócej.

Pchła szachrajka, król Ból i Jasełka

Na pierwszy ogień poszły Jasełka na Boże Narodzenie 2014 roku. A potem poszło jak z płatka. ,,Pchła szachrajka’’, ,,Król Ból’’, ,,Jak rozpętałem wojnę trojańską’’ i kolejne Jasełka.
Każdego roku aktorzy - amatorzy przygotowują i wystawiają w kościele wieczornicę ku czci św. Jana Pawła II - patrona szkoły. Pomysł kolejnego spektaklu , jak wszyscy zgodnie podkreślają, rodzi się w głowie Aldony Jańczak. Przychodzi z nim na pierwszą próbę, gdzie następuje burza mózgów. Teksty są dopasowywane do sytuacji, poprawiane, ulepszane. Podobnie jak stroje czy scenografia. Aldona Jańczak podkreśla, że scenografia to dzieło Małgorzaty Walendowskiej i Ewy Rutkowskiej. A stroje? Do króla Bóla szyła im pani z pogotowia krawieckiego, do wojny trojańskiej szyli we własnym zakresie.

Na scenie spotykają się matki i córki

W Teatrze Prawie Wielkim grają rodziny: Iwona Kaczor z córkami Klaudią i Beatą, Małgorzata i Klaudia Zawada, Violetta i Kamil Kalińscy, ale też Zofia Ferenc, Tomasz Frankowski, Grażyna Jezierska (sołtyska Pie-karzewa), Agnieszka Wojciechowska, Marek Sikora, Emilia Olszak, wspomniane już Ewa Rutkowska oraz Małgorzata Walendowska. Role męskie gra pleszewianin Piotr Kowalik, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego. Trudno kogokolwiek wyróżnić, bo wszyscy na scenie są fantastyczni. Aldona Jańczak też gra. Zawsze jest świetna, chociaż nie zawsze gra główne role. Muzykę do ,,Króla Bóla’’ przygotował Łukasz Adamski.

Występują na scenie szyją stroje, robią scenografię

Rekwizyt, podobnie jak stroje, aktorzy robią sami. Przynoszą z domu, tu coś dokleją, tam coś domalują czy dostawią i jesteśmy albo w pałacu albo na morzu. Teatr Prawie Wielki jest fenomenem zarówno dla jego założycielki - Aldony Jańczak, jak i dla aktorów oraz publiczności, która licznie przybywa na wszystkie przedstawienia. – Wszyscy aktorzy żyją tym naszym teatrem, przychodzą regularnie na próby, uczą się swoich ról, szyją stroje – podkreśla z uznaniem Aldona Jańczak. -Aldona jest charyzmatyczna, ma poczucie humoru. Próby i przedstawienia to sama przyjemność– mówi Ewa Rut-kowska, która robi scenografię ale też gra w każdym przedstawieniu.

Innowacyjny teatr łączy pokolenia

Prawie Wielki jest oczkiem w głowie dyrektorki ZSP w Ko-walewie Elwiry Łuckiej.
Działalność teatru, jakiego nie ma w żadnej szkole w mieście i gminie Pleszew, została zgłoszona do Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty jako innowacja.– Jej innowacyjność polega na tym, że zrzesza nauczycieli, rodziców i uczniów, którzy wspólnie przygotowują spektakle, budując w ten sposób wspólną międzypokoleniową więź– mówi dyrektorka Elwira Łucka. Rodzice włączeni są w proces wychowania przez sztukę. Dyrektorka podkreśla z uznaniem, że Teatr Prawie Wielki rozbudza zainteresowania kulturą wysoką i pozwala na twórcze spędzanie wolnego czasu. Integruje też społeczność lokalną, która tłumie przychodzi na wszystkie przedstawienia. Zdaniem Elwiry Łuckiej funkcjonowanie zespołu ma duże znaczenie dydaktyczne i wychowawcze. Na próbach szlifuje się talenty, doskonali umiejętność posługiwania się poprawną polszczyzną, rozwija wrażliwość. Kowalewscy aktorzy - amatorzy to społecznicy. Nikt nie bierze za nic pieniędzy. Dla Aldony Jańczak praca z grupą aktorów amatorów jest zajęciem dodatkowym.

Nominowani do tytułu Człowieka Roku 2015

Teatr Prawie Wielki został nominowany do tytułu Człowieka Roku 2015 przez Elwirę Łucką. ,,Gazeta Pleszewska’’ popiera nominację. Całym sercem jest po stronie ludzi, którzy realizują swoje pasję, dając innym radość.
Są dowodem na to że w szkole mogą współpracować nauczyciele, rodzice i uczniowie

Aby oddać głos na Teatr Prawie Wielki wysyłasz SMS-a o treści:
PPL.2 na numer 72355 (koszt 2,46 zł z VAT)

WYNIKI GŁOSOWANIA

od 12 lat
Wideo

Zabrze Wystawa Beksinski rzezba

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto