Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chodzież: rogale świętomarcińskie to nasza wielkopolska tradycja

Marek Wolski
Marek Wolski
Fani rogali świętomarcińskich w końcu się doczekali. W kalendarzu 11 listopada – dzień św. Marcina – można więc delektować się tym wielkopolskim przysmakiem.

Za niepowtarzalnym smakiem rogali świętomarcińskich wiele osób tęskni przez cały rok. Początek listopada to czas, kiedy te wielkopolskie rarytasy pojawiają się w sprzedaży, a kulminacja nastąpi 11 listopada, kiedy przypada dzień św. Marcina.

Od 2003 roku rogal świętomarciński jest certyfikowanym produktem regionalnym, natomiast w 2008 został wpisany do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej. Oznacza to, że prawdziwy rogal świętomarciński jest wypiekany tylko w Poznaniu i w wyznaczonych powiatach Wielkopolski. Poza tym rejonem nikt nie może używać tej nazwy.

Od kilku lat dla potwierdzenia jakości smakołyku stosuje się specjalny certyfikat. Powstał on z inicjatywy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, Izby Rzemieślniczej oraz Urzędu Miasta Poznania.

W tym roku taki certyfikat otrzymało 95 cukierni w naszym województwie. W Chodzieży posiada go jedynie Cukiernia Kamińscy.

Tradycyjny rogal jest pieczony z ciasta półfrancuskiego. Jest to ciasto drożdżowe, które przez dodatek margaryny w procesie wałkowania uzyskuje charakterystyczną, „listkowaną” strukturę. Nadzienie to biały mak i owoce kandyzowane, a gotowy wypiek dekorowany jest pomadą i posypką z orzechów. Smacznego!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sałatka ze świeżego szpinaku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto