Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Wrześni został zatrzymany za zarzuty korupcyjne

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
W toku śledztwa nadzorowanego przez Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (6 listopada 2023 r.) dokonali zatrzymania burmistrza Wrześni, który zażądał łapówki od przedsiębiorcy w związku z możliwością dalszej realizacji inwestycji w postaci budowy biogazowni.

Do zatrzymania doszło na terenie województwa wielkopolskiego. W miejscu zamieszkania mężczyzny zostało przeprowadzone przeszukanie mające na celu zabezpieczenie dowodów rzeczowych mogących mieć znaczenie w sprawie.

Prokuratorskie zarzuty

Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił zatrzymanemu zarzut żądania korzyści majątkowej w wysokości 200 tysięcy złotych.

Czyn zarzucany podejrzanemu zagrożony jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzany za pośrednictwem innych osób złożył korupcyjną propozycję przedsiębiorcy w zamian za cofnięcie wypowiedzenia umowy dzierżawy nieruchomości pod budowę biogazowni. Przedsiębiorca nie zgodził się na wręczenie „łapówki” w wysokości 200 tysięcy złotych, co skutkowało brakiem cofnięcia złożonego wcześniej oświadczenia o wypowiedzeniu umowy dzierżawy nieruchomości.

Prokurator zastosował środki zapobiegawcze

Prokurator zastosował wobec podejrzanego środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych, dozoru policji, poręczenia majątkowego w wysokości 20 tysięcy złotych, zakazu opuszczania kraju oraz zakazu kontaktowania się z podejrzanymi w sprawie. W trakcie czynności przeszukania zabezpieczono mienie podejrzanego w postaci pieniędzy w gotówce w kwocie 5 150 dolarów.

Powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych

Zatrzymanie i zarzuty związane są ze śledztwem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu dotyczącym powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych, a także utwierdzania innych osób w przekonaniu o istnieniu takich wpływów oraz podjęcia się pośrednictwa w załatwianiu spraw w instytucjach publicznych, w zamian za udzielanie korzyści majątkowych. Do zdarzeń dochodziło w okresie od grudnia 2017 roku do września 2019 roku na terenie całego kraju.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

- Koperta powinna mieć logo Platformy Obywatelskiej. Burmistrz Wrześni usłyszał właśnie zarzuty korupcyjne. Jak na „demokratę” przystało zażądał od przedsiębiorcy 200 tys. zł łapówki. W zamian burmistrz był gotów cofnąć wypowiedzenie umowy dzierżawy nieruchomości pod budowę biogazowni. Biznesmen odmówił - więc dzierżawę stracił. Podejrzanemu samorządowcowi grozi teraz 10 lat więzienia

napisał na portalu X Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Urząd Miejski we Wrześni zamieścił komunikat, że od 6 listopada czasowo pełniącym obowiązki burmistrza Wrześni jest zastępca Tomasza Kałużnego - Artur Mokracki. Informację w tej sprawie przekazał przewodniczący Rady Miejskiej we Wrześni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto