Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Broniszewice: Wielkie dyktando w Zespole Szkół Publicznych

Irena Kuczyńska
Broniszewice - dyktando w Zespole Szkół Publicznych
Broniszewice - dyktando w Zespole Szkół Publicznych Katarzyna Garbaciak
Wielkie dyktando w Zespole Szkół w Broniszewicach. Społeczność szkoły włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Wielu chwyciło za długopisy

Od 17 lat 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w Zespole Szkół w Broniszewicach odbyło się ”Wielkie dyktando”. Ponieważ patronem roku 2016 jest H. Sienkiewicz ( również jeden z patronów szkoły im. Noblistów Polskich), dyktando zostało poświęcone postaciom i wydarzeniom z utworów pisarza.

Nazwiska bohaterów i miejsca, w których dzieje się akcja Sienkiewiczowskich powieści okazały się kopalnią pułapek ortograficznych. Niemałe trudności mieli uczestnicy z poprawnym zapisaniem Podhajców, Czehryna, Chreptiowa czy też nazwisk Chilona Chilonidesa, Tuhaj-beja, plemienia Wa-hima i wielu innych.

Wszystkim uczniom klas IV-VI SP oraz I-III gimnazjum towarzyszyli w zmaganiach nauczyciele i zaproszeni goście. Uczniowie klas I-III SP sprawdzali swoje umiejętności kaligraficzne, pisząc najpiękniej jak potrafią tekst o Henryku Sienkiewiczu.

Nie zabrakło również występu uczniów, w czasie którego przedstawiono językowe ciekawostki oraz prezentację zachęcającą do lektury książek Sienkiewicza, wykonaną przez uczennicę Mariannę Mańczak.

Ważne fragmenty Ustawy o języku polskim przedstawił dyrektor szkoły - Mariusz Wieczorek. Organizatorami uroczystości były nauczycielki języka polskiego – Kamilia Wojcieszak oraz Gabriela Gąsiorek, a występowali uczniowie klasy I i III gimnazjum.

A OTO TEKST DYKTANDADYKTANDA
HENRYK SIENKIEWICZ – NA SZLAKU PRZYGODY
Nagroda Nobla jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem dla wybitnych przedstawicieli różnych dziedzin nauki i literatury. Wśród laureatów znaleźli się Polacy, a pośród nich – Henryk Sienkiewicz, pseudonim Litwos. Znamy go głównie jako autora powieści historycznych. Ich bohaterami są honorowi rycerze, hoże panny, chyży młodzieńcy.
Nazwiska postaci i miejsca, w których przebywają, to kopalnia pułapek ortograficznych. Spotykamy zatem: Michała Wołodyjowskiego, Jana Skrzetuskiego, Bohuna, Tuhaj-beja, Azję Mellechowicza, chana tatarskiego, Zbyszka i Maćka z Bogdańca herbu Tępa Podkowa, Chilona Chilonidesa, Eunice. Wraz z nimi poznajemy Czehryn, Łubnie, Zaporoże, Zadnieprze, Zbaraż, Chreptiowo, Podhajce, Żmudź, Żółte Wody, płyniemy po Dniestrze.
Sienkiewicz był również dziennikarzem i zamiłowanym podróżnikiem. Jako korespondent wyjechał na kontynent amerykański, gdzie powstały „ Listy z podróży do Ameryki”. Objechał także Europę i wziął udział w wyprawie myśliwskiej do Afryki. Owocem podróży po Czarnym Lądzie jest powieść „W pustyni i w puszczy”. Porwani przez Arabów Staś i Nel przeżywają mnóstwo przygód. Wyczerpująca wędrówka europejskich dzieci po nieprzyjaznym lądzie zakończyła się szczęśliwie głównie dzięki pomocy Kalego ze szczepu Wa-hima i Mei z plemienia Dinka. Wiedzieli oni, jak radzić sobie w porze dżdżystej, podczas burzy piaskowej i chorób tropikalnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto