Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu odrestaurowała drogocenne atlasy. Są warte ponad 6,5 mln zł!

Alicja Durka
Alicja Durka
Zakończono konserwację i digitalizację najcenniejszych zbiorów Biblioteki Raczyńskich.
Zakończono konserwację i digitalizację najcenniejszych zbiorów Biblioteki Raczyńskich. Biblioteka Raczyńskich
Zakończono konserwację i digitalizację najcenniejszych zbiorów Biblioteki Raczyńskich. Konserwatorzy zajęli się 23 tytułami w 32 tomach. Łącznie zeskanowano przeszło 7 tysięcy stron. Cenne atlasy będą dostępne dla czytelników w internecie w niedalekiej przyszłości. Ich wartość szacuje się na ponad 6,5 miliona złotych.

Na konserwację atlasów wydano około 2,5 miliona złotych. Szacuje się, że wartość wszystkich dzieł wynosi około 6,5 miliona złotych. Wśród nich są atlasy, które wycenia się nawet na około 400 tysięcy złotych. Dzięki konserwacji, cenne zbiory powinny być bezpieczne przez kolejne kilkaset lat.

Atlasy poddane konserwacji w Bibliotece Raczyńskich wyceniono na 6,5 miliona złotych

Ze względu na swoją wartość, wśród nich są unikaty na skalę światową, Atlasy są zamknięte w sejfach, w temperaturze około 16 stopni Celsjusza i przy zachowaniu odpowiedniej wilgotności. Dostęp do cennych zbiorów będą mieli jedynie badacze

– mówi Anna Gruszecka, dyrektorka Biblioteki Raczyńskich.

Inwestycja wykonana przez kilka pracowni była częścią większego projektu, obejmującego m.in. modernizację starego gmachu Biblioteki Raczyńskich, która zakończy się jeszcze w tym roku. Projekt jest dofinansowana z funduszy UE, a całkowita wartość projektu wynosi obecnie 21 190 467,82 zł, z czego dofinansowanie z UE to 14 220 940,68 zł.

Jakie dzieła zostały poddane konserwacji w Bibliotece Raczyńskich?

Wśród poddanych konserwacji atlasów znajdują się m.in.: Civitatum aliquot insignarum et locorum magis munitorum exacta delineatio z 1574 roku, który jest najstarszym atlasem historycznym w zbiorach Biblioteki Raczyńskich. Kilkadziesiąt map składających się na atlas przedstawia głównie wyspy położone we wschodniej części Morza Śródziemnego i ufortyfikowane nadbrzeżne miasta, nieraz z obrazem toczących się pod nimi działań wojennych.

Inspekcja pracy z nowymi uprawnieniami, w grze PPK:

od 16 lat

Kolejnym niezwykłym atlasem jest Das fȕnffte Theil des Groβen Atlantis welches begreiffet die Wasser-Welt z 1652 roku, który został wydany przez słynnego niderlandzkiego kartografa Johannesa Janssoniusa. Jest dość rzadko spotykanym tzw. atlasem morskim, mający pomagać w żeglowaniu i nawigacji. Zawiera dekoracyjne, ręcznie kolorowane mapy prezentujące znane ówcześnie morza i oceany oraz ich linię brzegową. Wśród map znajduje się m.in. mapa Morza Bałtyckiego z zaznaczonymi większymi portami i ukształtowaniem wybrzeża.

W zasobach znajdziemy również Atlas von dem Regierungs Departement im Groβherzogthum Posen z 1821 roku. To kolejny bardzo rzadki atlas, zawierający mapy wszystkich siedemnastu powiatów ziemskich rejencji poznańskiej z roku 1821. Mapy zostały wydane w bardzo dokładnej wówczas skali ok. 1:150 000. Do ich wykonania zastosowano nową, upowszechniającą się wtedy technikę druku: litografię.

Autorami litografii byli Anton i Florian Freudenreich z Poznania. Granice powiatów zostały ręcznie pokolorowane. Przy każdej mapie umieszczono obok objaśnień dane statystyczne zawierające powierzchnię i liczbę ludności w powiecie i w poszczególnych miastach.

Zobacz zdjęcia drogocennych atlasów:

Zakończono konserwację i digitalizację najcenniejszych zbiorów Biblioteki Raczyńskich.

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu odrestaurowała drogocenne ...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto