Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Animator 2021: Pełen program festiwalu animacji. Wśród wydarzeń pokaz najnowszego serialu „Rick i Morty” i rozmowa z jego współtwórcą

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
14. edycja kwalifikującego do Oscara® Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR startuje na żywo i online już 9 lipca.
14. edycja kwalifikującego do Oscara® Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR startuje na żywo i online już 9 lipca. Rick and Morty, sezon 5/mat. prasowe
Animator to jeden z największych festiwali zajmujących się techniką animacji. Co roku łączy młodych i dorosłych pasjonatów komputerowej i analogowej animizacji ruchu. W ciągu siedmiu, festiwalowych dni, widzowie będą mogli uczestniczyć w kilkudziesięciu wydarzeniach, przeglądach tematycznych, pokazach filmowych oraz spotkaniach ze światowymi autorami. W tym roku odbędzie się od 9 lipca i potrwa do 15 lipca.

Animator: Muzyka na żywo w plenerze

W czasie festiwalu, każdego dnia na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania o godzinie 21:30 odbywać się będzie „Animator w plenerze”. W programie znalazły się filmy: „Metropolis”, „Ghost in the shell”, czy nominowany do Oscara® „Czerwony żółw”. Natomiast w Scenie na Piętrze zostanie wyświetlony film Mariusza Wilczyńskiego „Moja babcia będzie kiedyś księżniczką”, do którego muzykę na żywo wykona wybitny wiolonczelista — Marcel Markowski. Podczas wieczoru usłyszymy utwory Jana Sebastiana Bacha oraz Tadeusza Nalepy. Przy ul. Masztalarskiej w ramach „Galaxies Between Us” wystąpi zespół Bloki z animowanymi wizualizacjami polskiego animatora — Tomka Duckiego.

Zobacz też: Co dziesiąty Polak kupuje podróbki

od 16 lat

Animator: Konkursy kwalifikujące do Oscara

Fundamentem festiwalu są cztery konkursy, w których zobaczymy 120 filmów:

  1. Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych.
  2. Międzynarodowy Konkurs Filmów Pełnometrażowych.
  3. Animator.pl – konkurs polskich filmów krótkometrażowych.
  4. Międzynarodowy Konkurs Seriali
– Na Męskim Graniu od lat pojawiają się artyści reprezentujący odmienne pokolenia i muzyczne style – mówi Dorota Nowakowska, Manager Marki Żywiec. – Na tych nieoczywistych połączeniach opierają się też nasze orkiestry. W tym roku w trasę wyruszą aż dwie, co z pewnością będzie stanowiło nie lada gratkę dla fanów projektu. Szykuje się naprawdę niezapomniana trasa – dodaje Nowakowska.

Zobacz, kto wystąpi --->

Męskie Granie 2021 w Poznaniu: Kto wystąpi? Zobacz listę artystów!

W konkursie pełnometrażowym znalazło się pięć filmów:

  • „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego.
  • „Primal: Tales of Savagery” Genndy'ego Tartakovsky'ego.
  • „Elulu” Gabriela Verdugo Soto.
  • „My Favorite War” Ilze Burkovskiej Jacobsen.
  • „Archipel” Félixa Dufour – Laperriere'a.

Animator: Dla każdego coś dobrego

Dla rodzin
Wspólnie z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zaprezentowane zostaną pokazy familijne, podczas których wyświetlone zostaną filmy z Brazylii, filmy o przyszłości, kosmosie i robotach oraz najnowsze filmy animowane z całego świata, w tym duńska produkcja „Kiwi & Strit” z uroczymi futrzanymi stworkami.

Dla serialomaniaków
Pokaz brawurowych, naszpikowanych niepoprawnym poczuciem humoru, produkcji animowanych Adult Swim. W programie między innymi piąta odsłona serialu „Rick and Morty” i najnowszy serial Michaela Cusacka „Smiling Friends”. Nie do przegapienia jest też pokaz „Aeon Flux” Petera Chunga, który jest jednym z gości tegorocznego festiwalu.

Dla fanów gier komputerowych
Z myślą o graczach i o tych, którzy chcieliby gry tworzyć, przygotowano sekcję „Animacja Interakcja. Gry wideo”. Zostaną wyjawione nie tylko tajniki pierwszej animacji 3D, ale i zademonstrowane, jak stworzyć grę używając silnika graficznego Unreal Engine. W kinie Muza odbędą się spotkania poświęcone rozmowie o monstrach w grach współczesnych i retro, a także o sposobach narracji przez animację.

Animacje zaangażowane społecznie
Głównym hasłem tegorocznej edycji jest „Between Us”, czyli „Pomiędzy nami”. Z racji na pandemiczną teraźniejszość i przyszłość, organizatorzy chcą przyjrzeć się bliżej relacjom międzyludzkim z różnych perspektyw. Jak chcielibyśmy, żeby nasze relacje wyglądały w świecie jutra? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć filmy w ramach trzech sekcji: „W nas i między nami”, „Lęki i marzenia naszej przyszłości”, „Przebłyski jutra”.

Dla podróżników
To dla miłośników wycieczek i dalekich podróży przygotowano blok „Animacja z Brazylii”. Zostaną zaprezentowany cztery pokazy filmów krótko- i pełnometrażowych ze słonecznej Brazylii. Zostanie również zorganizowany pojedynek artystów ze świata animacji w wersji formatu amerykańskiego late-night show, gdzie pojedynki stoczą: Joanny Quinn, Alex Pelletier i Mike Johnson. Przed nimi zadania, takie jak: rysunkowe improwizacje, czy animacyjny teleturnie. Spotkanie z gwiazdami będzie prowadzone na żywo na festiwalowym Youtubie, Facebooku i ekranie Kina Muza.

Pełen program do znalezienia TUTAJ. W sprzedaży jest już limitowana edycja złotych karnetów (w cenie 120 zł). Zapewnia on wejście na wszystkie stacjonarne wydarzenia Animatora. Karnet nie obejmuje wstępu na wydarzenia specjalne. Kupując go w kasie Kina Muza, widzowie otrzymują też dostęp do pokazów online, a dodatkowo w prezencie – festiwalowy gadżet.

Sprzedaż pojedynczych wejściówek rozpocznie się 25 czerwca w Muzie.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto