Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

3 lutego - Wydarzenia dnia w skrócie

Redakcja
Średnie wypełnienie tramwajów i autobusów w Poznaniu wynosi zaledwie 20 procent
Średnie wypełnienie tramwajów i autobusów w Poznaniu wynosi zaledwie 20 procent S. Seidler
Usprawniamy poznańską komunikację miejską, w niedzielę wybory uzupełniające do senatu, sztuka patchworku w Starym Browarze - oto najważniejsze tematy dzisiejszego serwisu.

Więcej o dzisiejszych wydarzeniach w najnowszym serwisie glos.tv:Serwis Glos.Tv

Średnie wypełnienie tramwajów i autobusów w Poznaniu wynosi zaledwie 20 procent. To niewiele, a co istotniejsze za mało, by transport publiczny był opłacalny. Dlatego władze Poznania myślą o zmianach. Problem nie jest nowy, a rozwiązanie zadowalające wszystkich znaleźć bardzo trudno. Poznaniacy są generalnie zadowoleni z funkcjonowania transportu publicznego w mieście, tak wynika z ostatniego raportu firmy Deloitte. Po co zatem zmieniać coś, co zdaniem większości działa dobrze? Bo można dzięki temu można sporo zaoszczędzić. Są też realne problemy do rozwiązania. Np. zbyt przepełnione tramwaje na trasie PST - potwierdzi to z pewnością każdy, kto w szczycie komunikacyjnym podróżuje PESTK-ą.

Podejmowane do tej pory przez Zarząd Transportu Miejskiego próby zmian, np. zmniejszenia częstotliwości kursowania tramwajów i autobusów poza godzinami szczytu, kiedy zwykle świecą pustkami, były najczęściej torpedowane przez poznaniaków, bo jak podkreśla Rafał Kupś z ZTM, rozwiązanie zadowalające wszystkich znaleźć trudno. Dlatego temat ciągle powraca. Obecnie jednym z rozważanych pomysłów jest wprowadzenie minibusów na linie nocne. Mówi się też o likwidacji niektórych porannych kursów w niedzielę i święta. Czy poznaniacy są jednak w stanie zaakceptować tego typu zmiany?

Już w najbliższą niedzielę odbędą się wybory uzupełniające do senatu. W Wielkopolsce do urn pójdą mieszkańcy okręgu pilskiego. Jednym z kandydatów jest były senator Henryk Stokłosa. Z kim będzie walczył o miejsce w senacie? Wakat w senacie powstał po Piotrze Głowskim z PO, który został prezydentem Piły. Jego miejsce chce zająć m.in. Stokłosa. Przeciwko byłemu senatorowi toczy się obecnie proces o korupcję. Ma jednak poparcie byłego marszałka województwa wielkopolskiego Stefana Mikołajczaka. Silnie wspierani przez polityków swoich ugrupowań byli też w czasie kampanii pozostali kandydaci: Zbigniew Ajchler startujący z ramienia SLD i Małgorzata Janyska z PO. Tę ostatnią poparło dziś także ugrupowanie Polska jest najważniejsza. W wyborach startuje też Leszek Łochowicz z PSL.

Druga ofiara śmiertelna świńskiej grypy w Wielkopolsce. To 56-letni pacjent z Piły. Mężczyzna cierpiał na przewlekłe choroby. Do szpitala w Pile trafił 22 stycznia. Wcześniej przebywał na oddziale opieki paliatywnej w pilskiej, prywatnej klinice Ars Medical. Do tej pory w województwie potwierdzono 53 przypadki grypy A/H1N1. W Poznaniu i powiecie poznańskim zachorowało już 27 osób.

Ogrodzenie parku przy Starym Browarze, które ustawiono w październiku 2010 roku to samowola budowlana. Wykazała to niedawna kontrola Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Inwestor - spółka Fortis, nie zgłosił bowiem budowy ogrodzenia w Wydziale Urbanistyki i architektury Urzędu Miasta. Teraz będzie musiał się starać o legalizację ogrodzenia. Jeśli akceptacji urzędu nie uzyska, płot będzie musiał zostać zdemontowany. Sporo zależy też od Miejskiego Konserwatora Zabytków. Ten również zgłaszał zastrzeżenia do projektu ogrodzenia.

Oddział ratunkowy przy Szpitala Wojewódzkiego przy ulicy Lutyckiej będzie działał. Przynajmniej do końca tego roku. Na taki czas szpital przy Lutyckiej zawarł bowiem kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na usługi ratownicze. Warunki umowy są takie same jak w styczniu, kiedy to dyrektor poznańskiej placówki odrzucił ofertę NFZ argumentując, że stawka zaproponowana przez fundusz - 15 tysięcy złotych na dobę nie pokrywa kosztów funkcjonowania oddziału. W ubiegłym roku SOR przy Lutyckiej przyniósł 6 mln zł strat.

Aż dwie tony ciepłych ubrań udało się zebrać podczas akcji zorganizowanej przez poznańską Fundację "Redemptoris Missio". Dziś wyruszył z Poznania już drugi w tym tygodniu transport darów dla biednych dzieci w Afganistanie. W akcję włączyły się tysiące ludzi z całego kraju, a także wiele szkół, firm i instytucji.

Jeszcze przez około tydzień będą trwały warsztaty patchworku w Starym Browarze. Przyjść może każdy. Zarówno ci, którzy barwne kompozycje ze skrawków materiału tworzą od lat, jak i ci, którzy dopiero chcą nauczyć się tej sztuki. Przewidziano też konkurs. Zadanie - nawet dla tych bardziej zaawansowanych wcale nie jest łatwe - trzeba poprzez pachtwork opowiedzieć o najważniejszych chwilach w swoim życiu. Zwycięzcy otrzymają maszyny do szycia przeznaczone do patchworku i quiltingu.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto