Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

14 lutego - Wydarzenia dnia w skrócie

Redakcja
W niedzielę poznaniacy mogli przejechać się Walentynkowym Tramwajem
W niedzielę poznaniacy mogli przejechać się Walentynkowym Tramwajem Waldemar Wylegalski
Ważą się losy meczu Lecha z Bragą, Poznań przecieka - woda stoi na ulicach, Walentynki - jedni świętują, inni bojkotują - to najważniejsze wydarzenia naszego najnowszego serwisu telewizyjnego

Więcej o dzisiejszych wydarzeniach w najnowszym serwisie glos.tv:Serwis Glos.Tv

Czy w czwartek mecz Lecha Poznań z portugalską Bragą odbędzie się przy wypełnionym tylko do połowy stadionie? Kibice piłkarscy z niecierpliwością czekają na kolejne decyzje UEFA w tej sprawie. Tylko połowa kibiców - czyli 20 tysięcy - będzie mogła obejrzeć mecz Lecha z Bragą. Ta informacja nie schodzi z czołówek sportowych od piątku. To kara jaką Wydział Kontroli i Dyscypliny UEFA nałożył na drużynę poznańskiego Lecha. Władze klubu, w porozumieniu ze spółką EURO 2012 wysłali do władz UEFA oficjalne odwołanie w tej sprawie.

20 tys. kibiców na meczu z Bragą, to jednak nie koniec kar nałożonych przez UEFA. Oprócz tego poznański klub musi zapłacić 20 tysięcy euro grzywny, a także dodatkowo wymierzono mu karę meczu bez udziału publiczności w zawieszeniu na dwa lata. Powody? Przedstawiciele UEFA stwierdzili m.in., że na stadionie są liczne zaniedbania w zakresie przygotowania do ewakuacji kibiców, w tym zbyt wąskie i zatłoczone przejścia.

Coraz więcej mieszkańców Poznania narzeka na pozalewane ulice przy ich domach. Specjaliści twierdzą, że sytuacja nie zmieni się prędko - poziom wód gruntowych jest tak wysoki, jaki nie był w ciągu ostatnich 20 lat. Duży problem mają mieszkańcy działek rekreacyjnych i działkowcy w Poznaniu. Wcześniej zalała ich woda z Warty, teraz muszą walczyć z nieschnącymi kałużami, a wiosenne roztopy dopiero przed nami. Najbardziej narażone na zalanie miejsca w Poznaniu to okolice Drogi Dębińskiej, ulic Starołęckiej i Ku Dębinie, i ogródki działkowe przy Lechickiej. Na stronie internetowej miasta można zobaczyć mapkę powodziową Warty. Wystarczy wybrać dowolną część rzeki i przewidywaną wysokość fali powodziowej, a okaże się, jak rozległe mogą być podtopienia.

Podsumowanie ubiegłego roku w gnieźnieńskiej straży pożarnej było okazją do oficjalnego przekazania strażakom nowego wozu gaśniczego. Nowy wóz pomieści 9,5 tony wody, a dzięki terenowemu napędowi dojedzie w trudny teren. Pojazd kosztował prawie 850 tys. zł, pieniądze na jego zakup przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz samorządy lokalne. Dwa starsze samochody jednostka przekazała swoim kolegom z OSP w Niechanowie i Czerniejewie.

Marsz (Nie) Milczenia przeciwko znęcaniu się nad zwierzętami przeszedł w niedzielę ulicami wielu polskich miast. W Poznaniu grupa kilkuset osób oraz kilkudziesięciu psów wyruszyła po godz. 13 ze skrzyżowania ulic Półwiejskiej i Krakowskiej. Nieco mniej osób wyrażało swój sprzeciw na ulicach Kalisza. Uczestnicy marszów rozdawali specjalne ulotki i informacje na temat akcji przeciwko znęcaniu się nad zwierzętami - poparcie dla niej wyraziło już w sumie kilkanaście tysięcy osób.

W tym samym czasie, gdy ulicami maszerowali przeciwnicy znęcania się nad zwierzętami, w Kole spotkali się miłośnicy i wielbiciele kotów. Impreza - w Miejskim Domu Kultury - odbyła się z okazji Światowego Dnia Kota i została zorganizowana przez Kolskie Centrum Adopcyjne "Futrzakowo". Uczestnicy spotkania mieli okazję spotkać się z kocim psychologiem, skorzystać z konsultacji weterynaryjnych oraz adoptować zwierzaka. Dzień Kota to święto obchodzone od 21 lat 17 lutego we Włoszech i od pięciu lat w Polsce. Ma podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, nieść pomoc bezdomnym kotom i uwrażliwić ludzi na koci los.

Początek tygodnia upłynął pod znakiem serca. Już w niedzielę na ulice Poznania wyjechał Walentynkowy Tramwaj. W walentynkowej bimbie pary mogły wygrywać zaproszenia do kina lub teatru. Musieli jednak w zamian odpowiedzieć na pytania. Wycieczka przypadła do gustu zakochanym. ­

Sklepy, cukiernie, restauracje - wszystkie były w ostatnich dniach ubrane w różowe i czerwone kolory oraz kusiły symbolem serca. Najwyraźniej jednak, nie wszyscy są entuzjastami importowanego święta zakochanych. Towarzystwo Żywej Archeologii w Koninie przygotowało w weekend alternatywną do komercyjnych Walentynek imprezę. Można było podczas niej za darmo zwiedzać kaliskie muzeum, wziąć lekcję szermierki oraz uczestniczyć w konkursach na lodowisku i obejrzeć pokaz teatru ognia.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto