130 zawodników na starcie biegów w Widziszewie [FOTO]

Andrzej Rajewicz
W niedzielę 8 sierpnia odbył się Bieg CREATON Widziszewo 2021, pierwszy z trzech biegów zaliczanych do Biegowego Grand Prix Gminy Kościan.

Na starcie biegu stanęło 130 zawodników, którzy mieli do pokonania 5 lub 10 km. W tym roku uczestnicy biegali na 2,5 kilometrowych pętlach ulicami Podgórną i Ceramiczną w Widziszewie. Pogada do biegania była prawie idealna, temperatura około 21 stopni, ale wiał dość silny wiatr, który trochę przeszkadzał na otwartych odcinkach trasy.

Dystans 5 km

W biegu na 5 km uczestniczyło 61 zawodników. Najlepszy na tym dystansie okazał się Yuriy Blahodir z Ostrowa Wielkopolskiego (16:26), zaledwie dwie sekundy za nim do mety dobiegł Cezary Suchora z Kościana (16:28), a trzeci był Łukasz Gembalski z Leszna (16:44). Wśród pań na dystansie 5 km tryumfowała Patrycja Bielecka z Michałowa (18:25), druga była Alina Bosczuk z Ostrowa Wielkopolskiego (18:28), a trzecia Martyna Zielińska z Leszna (19:39).
Na krótszym dystansie prowadzona była klasyfikacja biegu z wózkiem dziecięcym. Pierwsze miejsce zajęła Magdalena Łopaczy z Wilkowic, a miejsce drugie Małgorzata Rozynek z Poznania.

Dystans główny

Na dystansie głównym 10 km wystartowało 69 zawodników. Najlepszy w biegu głównym był Serhii Shevchenko z Ostrowa Wielkopolskiego z wynikiem 32:33, drugi na mecie zameldował się Jacek Stadnik z Zielonej Góry (32:41), a miejsce trzecie zajął Paweł Tarasiuk z Poznania (33:49). Najszybszą kobietą okazała się Katsiaryna Ptashuk z Leszna, która dystans 10 kilometrów pokonała w 38 minut i 9 sekund. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Feuerstake z Lipska (39:34), a miejsce trzecie wywalczyła Karolina Bielecka z Michałowa (39:41).

Na obu dystansach prowadzone były klasyfikacje wiekowe (wyniki na www.maratonczykpomiarczasu.pl ) oraz Gminy Kościan. Wśród mieszkańców gminy Kościan na dystansie 5 km najlepsi byli mieszkańcy Racotu – Nikodem Frąckowiak, Adam Frąckowiak i Dariusz Stefaniak. W kategorii kobiet pierwsze miejsce na podium zajęła Renata Pyłczewska-Breza , drugie Dominika Żaczyk, a miejsce trzecie Monika Wilczek. W biegu głównym najlepszy był Daniel Bosy z Ponina, drugi był Marcin Browarczyk z Widziszewa, a trzeci Filip Naskręt z Widziszewa. Wśród kobiet najlepsza była Natasza Jakubowska z Widziszewa.

Najlepsza trójka w klasyfikacjach generalnych obu dystansów w kategorii kobiet i mężczyzn otrzymała medale i nagrody finansowe. Najlepsza trójka w poszczególnych kategoriach wiekowych biegu na 5 i 10 km otrzymała medale. Najlepsi zawodnicy z Gminy Kościan uhonorowani zostali również medalami.
Wszyscy uczestnicy wyjechali z okolicznościowymi medalami.

- Zawody zostały zorganizowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kościanie przy wsparciu finansowym CREATON Polska sp. z o.o. oraz Radę Sołecką w Widziszewie, która przygotowała wyśmienitą grochówkę dla uczestników. Trasę biegów zabezpieczali druhowie OSP w Bonikowie, OSP w Kokorzynie, a zabezpieczenie medyczne zapewniła firma TB Service. Podziękowania dla wspaniałej grupy wolontariuszy i pracowników OSiR Kościan – mówi Artur Opas, dyrektor OSiR gminy Kościan.