101 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Budzyniu i w Wyszynach.

Piotr Ślęzak
Piotr Ślęzak
Obchodzimy dziś 102. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Przypominamy, jak w zeszłym roku świętowano w Wyszynach i Budzyniu.

W piątek 27 grudnia 2019 roku w Budzyniu i w Wyszynach uczczono 101 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W Wyszynach w samo południe władze sołeckie spotkały się koło Domu Kultury przy obelisku poświęconym Powstańcom Wielkopolskich. Na wstępie krótką mowę okolicznościową wygłosił wyszyński kronikarz Stanisław Wiese, następnie Aleksander Witt, Krzysztof Kryger i Krzysztof Kin w imieniu mieszkańców złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicz pamięci. Nie zabrakło najmłodszych mieszkańców Wyszyn, na uroczystość przybył Jakub Ratajewski uczeń Szkoły Podstawowej i pasjonat historii, który z dumą trzymał powstańczą flagę. W Wyszynach nie było, żadnych działań wojennych w czasie Powstania Wielkopolskiego, ale z Wyszyn pochodziło kilku powstańców, którzy brali czynny udział w walkach i kilku spoczywa na miejscowym cmentarzu. W 2018 roku mieszkańcy postawili Powstańcom pamiątkowy obelisk.
Natomiast w Budzyniu 101 rocznicę wybuchu Powstania uczczono nieco inaczej. O godzinie 16.20 na budzyńskim rynku zebrało się 54 kibiców Lecha Poznań. Główny organizator spotkania Michał Grill przedstawił uczestnikom program uroczystości wyjaśniając sens dzisiejszego spotkania i miejsce spotkania, tak ważne dla Budzynia w czasie powstania, gdzie zginął pierwszy powstaniec z naszego powiatu Michał Rajewicz i stąd wyruszali powstańcy na bitwę o Chodzież. Wszyscy uczestnicy spotkania ustawili się wzdłuż ulicy Rynkowej i punktualnie o godzinie 16.40 odpalili race w kolorach narodowych biało- czerwonych, wznosząc okrzyki „ Cześć i chwała Bohaterom”. To wydarzenie obserwowało kilkunastu przechodniów. W spotkaniu uczestniczyli, także członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej „ Okręglik” Radosław Sulicki i Daniel Sulicki w mundurach z tamtej epoki. W Budzyniu już niedługo odbędą się kolejne uroczystości związane z rocznica powstania, w niedzielę 5 stycznia w rocznicę wyzwolenia Budzynia po mszy św. ok. godziny 12 tej na rynku rekonstrukcja zdobycia posterunku policji.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Dodaj ogłoszenie