Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

10 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o wodzie w Wielkopolsce. Sprawdź!

Szymon Paź
Szymon Paź
Z jednej strony Wielkopolska to jedno z najbardziej suchych miejsc w Polsce. Z drugiej to kraina wyjątkowo związana z wodą - z 1000 jezior i wspaniałymi rzekami. Kraina, którą można w dużej mierze opłynąć łodzią dzięki Wielkiej Pętli Wielkopolski, choć przecież nie leży na wyspie. Sprawdź, czy wiesz wszystko o wodzie w Wielkopolsce!

Spis treści

Światowy Dzień Wody

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku, ten dzień przypomina nam o istotności dostępu do czystej wody. Z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej cierpi na świecie ponad miliard ludzi.

Woda - niezbędny element dla utrzymania życia

Woda jest kluczowym elementem dla utrzymania życia na Ziemi. Musi być dostępna w odpowiedniej ilości dla wszystkich konsumentów. Wszelkie dostępne środki i starania powinny być podejmowane w celu zapewnienia jak najlepszej jakości wody.

Pogorszenie jakości wody pitnej może nastąpić w skutek zanieczyszczenia mikrobiologicznego lub może być spowodowane toksycznymi związkami chemicznymi. Zanieczyszczenia chemiczne zwykle nie powodują ostrych skutków zdrowotnych i sytuują je niżej w kategoriach ważności w stosunku do zanieczyszczeń mikrobiologicznych.

Największe ryzyko związane ze skażeniem mikrobiologicznym niesie ze sobą spożycie wody zanieczyszczonej odchodami ludzkimi i zwierzęcymi. Dlatego zasoby wodne powinny być chronione przed fekalnymi zanieczyszczeniami, gdyż te mogą zawierać wiele chorobotwórczych bakterii, wirusów, pierwotniaków oraz pasożytów jelitowych.

Kiedy woda jest zdatna do picia?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku, woda jest zdatna do użycia, jeżeli jest wolna od mikroorganizmów chorobotwórczych i pasożytów, wszelkich substancji w stężeniach stanowiących potencjalne zagrożenia dla zdrowia ludzkiego, nie ma agresywnych właściwości korozyjnych oraz spełnia określone wymagania mikrobiologiczne i chemiczne.

Wody pitne pochodzące z ujęć powierzchniowych są narażone na wszelkie zanieczyszczenia antropologiczne oraz spływy z otaczającego środowiska, choć zwykle charakteryzują się małą ilością żelaza i manganu, to jednak muszą być poddawane stałej dezynfekcji.

Zatem, jak widać, dostęp do czystej, bezpiecznej wody to kluczowy element dla zdrowia i życia człowieka. W Światowym Dniu Wody, warto przypomnieć o jego znaczeniu i o tym, jak ważne jest odpowiednie zarządzanie zasobami wodnymi.

Sprawdź, czy wiesz wszystko o wodzie w Wielkopolsce!

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 10 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o wodzie w Wielkopolsce. Sprawdź! - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto