MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Dobrzycy pojawili się żołnierze Napoleona Bonaparte! Co działo się podczas Nocy Muzeów 2024?

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Pokaz grupy rekonstrukcyjnej, wernisaż Wystawy Jednego Eksponatu - m.in. takie atrakcje z okazji Nocy Muzeów przygotowało dla gości Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy
Pokaz grupy rekonstrukcyjnej, wernisaż Wystawy Jednego Eksponatu - m.in. takie atrakcje z okazji Nocy Muzeów przygotowało dla gości Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Damian Cieślak
W Dobrzycy pojawili się żołnierze Napoleona Bonaparte! Pokaz grupy rekonstrukcyjnej był jedną z atrakcji Nocy Muzeów przygotowanej przez Muzeum Ziemiaństwa. Ponadto podczas wernisażu Wystawy Jednego Eksponatu mogliśmy usłyszeć wiele ciekawych historii dotyczących Aleksandra Fredry i jego rodziny. Goście pod opieką kuratora mieli okazję obejrzeć wystawę czasową ,,Od Austerlitz do Sedanu. Oręż napoleoński i ciężka kawaleria XIX wieku’’. Wieczór zwieńczył klimatyczny koncert harfisty Michała Zatora.

W Dobrzycy pojawili się żołnierze Napoleona Bonaparte! Jedyna taka noc w Muzeum Ziemiaństwa

,,Od Austerlitz do Sedanu. Oręż napoleoński i ciężka kawaleria XIX wieku’’ - to tytuł wystawy, którą od niedawna możemy podziwiać w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

Dalsza część tekstu pod wideo

Noc Muzeów w Dobrzycy - zobacz materiał wideo

od 7 lat

Mamy tutaj przede wszystkim epokę napoleońską, właściwie każdy rodzaj broni, uzbrojenie, z naciskiem na kawalerię, w której służyły dwie postacie związane z Dobrzycą, czyli gen. Kazimierz Turno i jego brat Adam Turno. Ten drugi wszystkie te wydarzenia opisał w swoich pamiętnikach - opowiada kurator wystawy dr Stanisław Borowiak.

Druga część wystawy poświęcona jest szczególnemu rodzajowi kawalerii, czyli kirasjerom.

Zwiedzający chętnie oglądali wystawę czasową ,,Od Austerlitz do Sedanu. Oręż napoleoński i ciężka kawaleria XIX wiek
Zwiedzający chętnie oglądali wystawę czasową ,,Od Austerlitz do Sedanu. Oręż napoleoński i ciężka kawaleria XIX wiek Damian Cieślak

- To co pokazujemy w Dobrzycy to jest największa kolekcja w Polsce uzbrojenia ciężkiej kawalerii stworzonej przez Napoleona, która pełniła rolę rozstrzygającego uderzenia w najważniejszych bitwach epoki, jak choćby pod Borodino. Potem pod wpływem prestiżu z czasów napoleońskich rozwijała się właściwie aż do I wojny światowej - mówi dr Borowiak.

Z okazji Nocy Muzeów dobrzycka instytucja kultury przygotowała atrakcje, które stanowiły uzupełnienie wystawy czasowej. W sobotę, 18 maja 2024 roku, na terenie muzeum pojawili się żołnierze Napoleona Bonaparte! Grupa rekonstrukcyjna I Pułku Strzelców Konnych i Artylerii przyjechała ze Sobótki, położonej w okolicach Wrocławia.

- Zaprezentowaliśmy elementy musztry. Mamy do dyspozycji również armatę jednofuntową i staraliśmy się pokazać podstawowe rzeczy, takie jak: działoczyny czy posługiwanie się bronią skałkową i kapiszonową, a także szablą - opowiada Bogusław Apathy, który ubrany był w mundur adiutanta majora.

Bogusław Apathy ubrany był w mundur adiutanta majora
Bogusław Apathy ubrany był w mundur adiutanta majora Damian Cieślak

Kolejny punkt programu stanowił wernisaż Wystawy Jednego Eksponatu „Wolność, miłość, literatura! Fredro w kontekście wojen napoleońskich i nie tylko...”.

- Aleksander Fredro uczestniczył w kampaniach wielkiego Napoleona, a po zakończeniu służby poznał miłość swojego życia – Zofię Jabłonowską. Na ekspozycji dostępny był portret autora ,,Zemsty’’, ,,Pawła i Gawła’’ czy ,,Ślubów panieńskich’’ i jego żony. O ich życiu, a także o twórczości Aleksandra, jego służbie u boku Napoleona oraz o samym obrazie opowiadała również przygotowana wystawa planszowa - informuje Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

Współorganizatorem tej części wydarzenia, czuwającym nad merytorycznym aspektem wystawy był Dom Komedii Aleksandra Fredy. To instytucja, która zajmuje się upowszechnianiem historii i dziedzictwa kulturowego pisarza, a także prowadzi własne muzeum, archiwum oraz teatr. Podczas wernisażu wystawy ze swoim wykładem wystąpił Maciej Szeptycki, potomek Fredry, prezes Fundacji Rodu Szeptyckich, współtworzącej Dom Komedii.

Maciej Szeptycki, potomek Fredry, prezes Fundacji Rodu Szeptyckich, współtworzącej Dom Komedii
Maciej Szeptycki, potomek Fredry, prezes Fundacji Rodu Szeptyckich, współtworzącej Dom Komedii Damian Cieślak

Goście pod opieką kuratora dr. Stanisława Borowiaka mogli obejrzeć również wystawę ,,Od Austerlitz do Sedanu. Oręż napoleoński i ciężka kawaleria XIX wieku’’. Wieczór zakończył klimatyczny koncert harfisty Michała Zatora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto