Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa wielkie mycie Starego Rynku w Poznaniu po remoncie! Czekaliśmy na to lata, czy było warto? Sprawdź ile to naprawdę trwało!

Szymon Paź
Szymon Paź
Dwa lata czekaliśmy na koniec remontu Starego Rynku w Poznaniu. Od kilku dni trwają głównie prace porządkowe, przede wszystkim myta jest nowa nawierzchnia. Wreszcie możemy cieszyć się na nowo Starym Rynkiem w Poznaniu!
Dwa lata czekaliśmy na koniec remontu Starego Rynku w Poznaniu. Od kilku dni trwają głównie prace porządkowe, przede wszystkim myta jest nowa nawierzchnia. Wreszcie możemy cieszyć się na nowo Starym Rynkiem w Poznaniu! Robert Woźniak
Dwa lata czekaliśmy na koniec remontu Starego Rynku w Poznaniu. Maszyny budowlane wjechały na starą płytę w lutym 2022 r. Wreszcie, po dwóch latach, remont dobiega końca. Minęły czasy naśmiewania się z "Rozkopanego", za nami fotografowanie nierównych fug pomiędzy kostkami nowego bruku, przeżyliśmy (choć nie przetrawiliśmy) szok związany z zastosowaniem cegły w miejscach, gdzie stała średniowieczna zabudowa. Od kilku dni trwają głównie prace porządkowe, przede wszystkim myta jest nowa nawierzchnia. Wreszcie możemy cieszyć się na nowo Starym Rynkiem w Poznaniu!

Spis treści

Historia remontu Starego Rynku w Poznaniu

To był remont, na który czekaliśmy bardzo długo. Plany ogłoszono jeszcze w marcu 2014 r. Przetarg na koncepcję został ogłoszony w lutym 2017 r. W listopadzie tego samego roku pracownia Demiurg przedstawiła swoją propozycję, która zakładała m.in. pozostawienie w jak największym stopniu dawnego bruku, po uprzednim wyrównaniu podłoża i przełożeniu kostki na nowo. Wówczas zakładano, że prace ruszą w 2019 r. i zakończą się w 2021 r. Ale terminy zależały również od remontu placu Kolegiackiego - ten miał być zrobiony wcześniej, aby przejąć część funkcji Starego Rynku w trakcie jego remontu.

Niestety prace na placu Kolegiackim były opóźnione w stosunku do planów o około 3 lata i rozpoczęły się dopiero wiosną 2019 r. Potem przedłużały się ze względu na intensywne prace archeologiczne - dawną farę, która funkcjonowała przez 500 lat otaczał cmentarz. Archeolodzy szukali też intensywnie fundamentów dawnego kościoła i jego monstrualnej wieży, niestety z dość mizernym skutkiem. W efekcie prace nad drugim największym placem Starego Miasta trwały do drugiej połowy 2021 r.

Restauratorzy chcieli opóźnienia remontu Starego Rynku

Po wybuchu pandemii koronawirusa, w maju 2020 r. restauratorzy działający na Starym Rynku poprosili miasto o przełożenie prac o rok lub dwa. Wówczas miasto nie zgodziło się, tłumacząc, że termin rozliczenia projektu mija wiosną 2023 r. Swoje postulaty powtórzyli jeszcze w marcu 2021 r. Również bez skutku.

W międzyczasie, w październiku 2020 r., rozpoczęły się na Starym Rynku wyprzedzające badania archeologiczne. To były pierwsze widoczne dla mieszkańców i turystów prace w sercu miasta. Nie były one jednak częścią samych prac modernizacyjnych. Te nie mogły rozpocząć się bez przetargu.

Przetarg był jednak opóźniony i ruszył dopiero w grudniu 2020 r. Choć otwarcie ofert przekładano kilkukrotnie, w marcu 2021 r. nie zgłosił się żaden oferent. Wówczas miasto zdecydowało się negocjować z potencjalnymi wykonawcami z wolnej ręki. Zaproszenia wysłano m.in. do potentatów w branży - Skanskiej i Budimexu.

Tormel wykonawcą remontu Starego Rynku

Wreszcie w lipcu 2021 r. udało się wyłonić wykonawcę - należącą do Aquanetu firmę Tormel, w konsorcjum z Wuprinż. Umowa w formule zaprojektuj i zbuduj podpisana została 26 lipca 2021 r. Wykonawca miał 730 dni na wywiązanie się z umowy. Wartość kontraktu wyniosła niemal 135 mln zł, dwukrotnie więcej, niż zakładano początkowo.

W październiku 2021 r. rozpoczęły się właściwe prace archeologiczne, w ramach których, w lutym 2022 r. odsłonięto m.in. ruiny piwnic Nowego Ratusza, rozebranego po II wojnie światowej. W tym samym miesiącu rozpoczęto zdejmowanie kostki brukowej. Naprawdę ciężki sprzęt wjechał na Stary Rynek w kwietniu 2022 r. 26 lipca 2022 r., dokładnie rok po podpisaniu umowy, na rynku pojawiły się elementy zbiorników retencyjnych o przekroju 3 m.

Remont Starego Rynku w Poznaniu dobiega końca!

Pierwsze elementy nowej nawierzchni pojawiły się na Starym Rynku w marcu 2023 r. - wówczas zaczęto układać płyty granitowe na ciągu chodnikowym wzdłuż pierzei kamienic. W lipcu, dwa lata po podpisaniu umowy, zaczęto układać nową kostkę brukową na uliczkach prowadzących do rynku. W miarę swobodne poruszanie się po nowej płycie umożliwiono 1 grudnia 2023 r., 4 grudnia uruchomiono iluminację, a 5 grudnia zasadzono drzewa między budynkiem Odwachu a Galerią Miejską Arsenał oraz w pobliżu Wagi.

W nowym roku prace koncentrowały się wokół wyspy śródrynkowej, w szczególności ulicy Jana Baptysty Quadro. Wówczas też zaczęto prowadzić prace wykończeniowe i wprowadzano pierwsze poprawki. W lutym na Stary Rynek wrócił pręgierz i studnia Bamberki. Z początkiem marca umożliwiono przejście ulicą Jana Baptysty Quadro.

Kalendarz remontu Starego Rynku w Poznaniu

  • marzec 2014 r. - przedstawienie planu remontu
  • marzec 2017 r. - ogłoszono przetarg na koncepcję
  • listopad 2017 r. - przedstawiono zwycięską koncepcję Demiurga
  • grudzień 2020 r. - ogłoszono I przetarg na budowę w formule projektuj i zbuduj
  • lipiec 2021 r. - wybrano wykonawcę przebudowy, firmę Tormel
  • październik 2021 r. - rozpoczęto prace archeologiczne
  • luty 2022 r. - rozpoczęto demontaż starej nawierzchni rynku
  • kwiecień 2022 r. - rozpoczęto budowę nowej kanalizacji burzowej wraz ze zbiornikami retencyjnymi
  • marzec 2023 r. - rozpoczęto układanie nowej nawierzchni Starego Rynku
  • grudzień 2023 r. - udostępniono dużą część nawierzchni rynku pieszym, uruchomiono iluminację
  • marzec 2024 r. - zakończono zasadnicze prace budowlane

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Trwa wielkie mycie Starego Rynku w Poznaniu po remoncie! Czekaliśmy na to lata, czy było warto? Sprawdź ile to naprawdę trwało! - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto