Tomasz Pawłowski zdobył medal mistrzostw świata w biegu 24-godzinnym!

Mariusz Kurzajczyk
Srebrni medaliści Mistrzostw Świata w biegu 24H: Mariusz Napiórkowski, Andrzej Mazur, Andrzej Piotrowski i Tomasz Pawłowski. FB Andrzej Mazur
Tomasz Pawłowski z Dobrzycy stanął na podium Mistrzostw Świata w biegu 24H, które odbyły się w Tajpej. W stolicy Tajwanu reprezentant Klubu Biegacza Supermaratończyk zdobył srebrny medal w klasyfikacji drużynowej.

Mistrzostwa Świata w biegu 24h zostały rozegrane na dwukilometrowej pętli w Tajpej. W stolicy Tajwanu pojawiła się cała światowa czołówka, mistrzostwie i rekordziści świata wśród kobiet i mężczyzn. W sumie na starcie stanęło 265 uczestników z 41 państw.

Reprezentanci Polski nie ukrywali, że ich celem jest walka o medale w drużynie, a ogromnym sukcesem byłby dodatkowy krążek w klasyfikacji indywidualnej, choć było wiadomo, że nie będzie łatwo. Więcej szans dawano paniom, które już miały na koncie medale mistrzostw Europy i świata.

Tomasz Pawłowski z Dobrzycy w powiecie pleszewskim zakwalifikował się do reprezentacji Polski dzięki znakomitemu startowi w marcu br. w biegu 24-godzinnym w Barcelonie, w którym zajął drugie miejsce z rekordem życiowym na tym dystansie 252,901 km. Zawodnik Klubu Biegacza Supermaratończyk znakomicie spisywał się także w innych ultramaratonach, a przede wszystkim w rozgrywanym jesienią legendarnym Spartathlonie, czyli biegu na trasie 246 kilometrów z Aten do Sparty.

Zawody w Tajpej zakończyły się ogromnym sukcesem całej polskiej ekipy. Mężczyźni zdobyli srebrny medal, a kobiety złoty! Dodatkowo Patrycja Bereznowska stanęła na trzecim stopniu podium indywidualnie, a w kategorii wiekowej wywalczyła złoty krążek! Złoty medal w kategoriach odebrali także Aleksandra Niwińska i Andrzej Piotrowski, srebrny Mariusz Napiórkowski, a brązowy Milena Grabska-Grzegorczyk i Andrzej Mazur.

Tomasz Pawłowski był czwartym czterdziestolatkiem z nową życiówką 254,811 km. Do medalu w kategorii zabrakło ku zaledwie 2 kilometrów.

- Jest nowy rekord życiowy. Miało być 260 km, było trochę mniej, ale najważniejsze, że wspólnie z kolegami z reprezentacji zdobyliśmy srebrny medal w klasyfikacji drużynowej. Nie było łatwo, dopiero 2-3 godziny przed końcem złapaliśmy kontakt z Hiszpanami, później udało się wyprzedzić Brytyjczyków, a na Litwinów zabrakło czasu i sił - relacjonuje biegacz z Dobrzycy. - Przy okazji chciałbym podziękować za wsparcie w przygotowaniach i wyjeździe Bankowi Spółdzielczemu w Dobrzycy, burmistrzowi Dobrzycy oraz Klubowi Biegacza Supermaratończyk.