Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmigłowce Apache na podmalborskim lotnisku. To znak, że ruszają cykliczne ćwiczenia "Saber Strike" w ramach "Defender-24"

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
US Army/kpt. Gabrielle Hildebrand
Amerykańskie śmigłowce bojowe Apache dotarły do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Stąd będą operować w ramach ćwiczeń „Saber Strike-24”.

Ćwiczenia "Saber Strike-24". Apache wylądowały na lotnisku 22 BLT

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych RP poinformowało, że tempa nabiera szkolenie „Saber Strike-24”. To jeden z epizodów „Defender-24” - cyklicznego, wielonarodowego, połączonego ćwiczenia dowódczo-sztabowego zaplanowanego przez Europejskie Dowództwo Stanów Zjednoczonych (USEUCOM) i przeprowadzanego przez Dowództwo Sił Lądowych USA w Europie i Afryce (USAREUR-AF).

Siedem śmigłowców AH-64E Apache przybyło na lotnisko w Malborku, aby wesprzeć ćwiczenie „Saber Strike-24” – przekazało DG RSZ w mediach społecznościowych.

Jak informuje z kolei Departament Obrony Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem swojej platformy medialnej Defense Visual Information Distribution Service, do Malborka dotarły śmigłowce z 12 Brygady Lotnictwa Bojowego.

- 12th Combat Aviation Brigade jest jedną z jednostek przydzielonych do amerykańskiego V Korpusu rozmieszczonego w Europie. Współpracują z sojusznikami NATO i regionalnymi partnerami w dziedzinie bezpieczeństwa, aby zapewnić siły gotowe do walki, przeprowadzać wspólne i międzynarodowe ćwiczenia szkoleniowe oraz utrzymywać dowództwo i kontrolę nad wszystkimi jednostkami rotacyjnymi i przydzielonymi w teatrze europejskim – informują służby prasowe Departamentu Obrony USA.

Apache to podstawowy typ śmigłowca szturmowego US Army, przeznaczony do zwalczania broni pancernej i wspierania oddziałów lądowych.

CZYTAJ TEŻ: Włoscy piloci stacjonujący w Malborku dwukrotnie w akcji nad Bałtykiem

Ćwiczenia "Defender-24" to blisko 40 000 żołnierzy

Na cykl „Defender-24” składają się ćwiczenia „Saber Strike”, „Immediate Response” i „Swift Response”, ukierunkowane na, jak tłumaczy DG RSZ - „budowanie strategicznej i operacyjnej gotowości oraz interoperacyjności między siłami USA a sojusznikami i partnerami NATO w Europie”.

W ćwiczenia zaangażowanych będzie blisko 40 000 żołnierzy z 20 krajów członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego i partnerskich. W poszczególnych etapach szkolenia udział wezmą wszystkie dywizje Wojsk Lądowych oraz Wojska Powietrznodesantowe i Siły Powietrzne. Ćwiczenie odbywać się będzie w kilku lokalizacjach w Polsce, a kulminacja odbędzie się na największym i najnowocześniejszym w Europie Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Drawsku Pomorskim.

- Scenariusz ćwiczenia jest stricte defensywny i zakłada wyłącznie działania odstraszające i obronne. Siły Sojuszu gwarantują bezpieczeństwo i pokój poprzez działania dyplomatyczne, deeskalację konfliktów i silną solidarną obronę w przypadku nieuzasadnionej agresji. „Defender-24” jest odpowiedzią na współczesne zagrożenia, które przez ostatnie lata zostały wyraźnie zdefiniowane i dookreślone. Doświadczenia naszych parterów, obserwacja i analiza środowiska potencjalnego źródła zagrożeń i konfliktu pozwala szkolić się w obszarach, które są najbardziej aktualne i pożądane z punktu widzenia bezpieczeństwa – wyjaśnia DG RSZ.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto