MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sierakowianin Roman Chalasz wyróżniony Nagrodą Honorową Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego „Dobosza Powstania Wielkopolskiego”

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Sierakowianin Roman Chalasz wyróżniony Nagrodą Honorową Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego „Dobosza Powstania Wielkopolskiego” (12.12.2022).
Sierakowianin Roman Chalasz wyróżniony Nagrodą Honorową Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego „Dobosza Powstania Wielkopolskiego” (12.12.2022). Urząd Marszałkowski w Poznaniu
W poniedziałek 12 grudnia Roman Chalasz został wyróżniony Nagrodą Honorową Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego „Dobosza Powstania Wielkopolskiego”. Mieszkańca Sierakowa doceniono za tworzenie „Wielkiego Almanachu Powstańców Wielkopolskich i Bojowników Niepodległości Ziemi Sierakowsko – Międzychodzkiej 1918-1921”. Uroczystość miała miejsce w Pałacu Działyńskich w Poznaniu.

Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 przyznaje Statuetki Dobosza Powstania Wielkopolskiego od 1996 roku. Otrzymują je osoby i instytucje wyróżniające się w podejmowaniu i realizacji działań popularyzatorskich, twórczych i naukowych, upowszechniających wiedzę o Powstaniu Wielkopolskim i kultywujących pamięć o nim i jego bohaterach. Wśród mieszkańców powiatu międzychodzkiego może się nią poszczycić także inny mieszkaniec Sierakowa – Jarosław T. Łożyński.

- To już 27 edycja wręczenia tej nagrody. W czasie dzisiejszej uroczystości rodzina Doboszy Powstania Wielkopolskiego osiągnie liczbę 200 – mówił Tadeusz Musiał, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Zanim jednak uhonorowano tegorocznych laureatów, Tadeusz Musiał wręczył statuetkę Markowi Woźniakowi, Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego. Marszałkowi nagrodę przyznano już w 2018 roku.

- Marszałek Województwa Wielkopolskiego – jak sam niejednokrotnie podkreśla- jest Wielkopolaninem, któremu bliska jest tradycja i doświadczenia gospodarcze regionu. Przejawia się to między innymi w sposobie Jego działania, umiejętnego łączenia w pracy samorządowej współczesnych zadań społeczno – gospodarczych z pielęgnowaniem tradycji i dorobku Wielkopolski – można przeczytać w laudacji.

- Wręczając tę nagrodę w bieżącym roku należy podkreślić, że Pan Marszałek Marek Woźniak nadal aktywnie kultywuje pamięć o Powstaniu Wielkopolskim i jego bohaterach, podejmując różnego rodzaju inicjatywy i przedsięwzięcia, z których najważniejsze to niewątpliwie budowa nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego – dodał Tadeusz Musiał.

Marek Woźniak podziękował za wyróżnienie, zaznaczył również, że przyznanie mu statuetki to ogromny zaszczyt.

- Traktuję to wyróżnienie jako nagrodę także dla moich współpracowników, ponieważ działamy w zespole. To ten zespół stara się robić wszystko z myślą o upowszechnianiu wiedzy na temat Powstania Wielkopolskiego. To nie jest łatwe zadanie – zaznaczył Marek Woźniak.

- Dla mnie kultywowanie pamięci Powstania Wielkopolskiego było i jest obowiązkiem. Obejmując funkcję marszałka, zdałem sobie sprawę, że jeśli coś szczególnego w historii miałoby jednoczyć Wielkopolan, to właśnie idea Powstania Wielkopolskiego – dodał Marszałek.

Marek Woźniak odniósł się także do budowy nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

- Jesteśmy zdeterminowani, by tę inwestycję zrealizować – podkreślił.

Oprócz marszałka, statuetki odebrali także: Marian Franciszek Winiecki, prof. UAM dr hab. Przemysław Matusik, Ryszard Chruszczewski, Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z/s w Drzonowie i Roman Chalasz.

Dobosz Powstania Wielkopolskiego dla Romana Chalasza

Mieszkańca Sierakowa doceniono za redakcję „Wielkiego Almanachu Powstańców Wielkopolskich i Bojowników Niepodległości Ziemi Sierakowsko – Międzychodzkiej 1918-1921”. Do tej pory ukazały się dwa jego tomy. Tom I prezentuje sylwetki 277 bohaterów, zawiera 600 fotografii i kopii dokumentów, 2028 indeksów osobowych. Tom II opisuje 255 bohaterów i zawiera 1000 fotografii i kopii dokumentów, 2772 indeksów osobowych. Roman Chalasz przekazał także listę 1280 bohaterów Powstania Wielkopolskiego związanych z powiatem międzychodzkim redakcji strony powstancywielkopolscy.pl.

Wręczono także Odznaki Honorowe "Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego"

Podczas uroczystości wręczono także Odznaki Honorowe „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” - najwyższe regionalne odznaczenia, Medale Komisji Edukacji Narodowej za działalność edukacyjną i popularyzowanie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, Medal „Za Wzorową Służbę na Rzecz Wojska Polskiego”, Złoty Krzyż Honorowy – Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej oraz „Wierni tradycji”.

Tu wyróżnienia odebrali: Cecylia Brodzińska, Kamila Czechowska, Kamil Hypki i Piotr Stachecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto