Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parowozownia Okrąglak przejdzie na własność Gminy Piła. Stanie się miejscem kultury i rozrywki

Martin Nowak
Martin Nowak
Jacek Bogusławski - Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego
Stara parowozownia Okrąglak jeszcze w tym roku stanie się własnością Miasta Piły. Oficjalnie, taką deklarację, złożył prezes PKP. S.A. Miejsce to zmieni się nie do poznania. Stanie się miejscem kultury i rozrywki dla mieszkańców Piły i nie tylko.

Miasto przejmie Okrąglak

Takiej parowozowni jak w Pile - oryginalnie zachowanej i robiącej duże wrażenie, nie ma nigdzie indziej w Polsce. To jeden z nielicznych tego typu obiektów w całej Europie, któremu - w latach 90. - groziła rozbiórka. Na szczęście do niej nie doszło, dzięki czemu okrągła parowozownia na stałe wpisała się w krajobraz naszego miasta. Teraz ma szanse zostać wyjątkowym miejscem, w którym będzie krzewić się m.in. szeroko pojętą działalność kulturalną i rozrywkową.

Obecnie parowozownia jest dość mroczna, ale niebawem to się zmieni.

PKP S.A. nie tylko przekaże gminie nieodpłatnie budynek byłej parowozowni, ale także przeprowadzi remont budynku dworca i peronów, zmodernizuje przejścia podziemne z budową bezpośredniego przejścia do alei Poznańskiej włącznie, a także przekaże na cele usługowe, przemysłowe i komercyjne kilka działek, dzięki czemu duże obszary zostaną otwarte dla mieszkańców miasta. Jest to inicjatywa pełniącej funkcję prezydenta Piły Beaty Dudzińskiej i posła RP Piotra Głowskiego.

- Mówimy o zmianie jakościowej, która znakomicie wpłynie na zarówno funkcjonalność miasta, jak i jego wizerunek. Bo chyba lepiej nie mogłoby to wyglądać, niż efekt jaki wyłania się z zapowiadanych zmian. Na taką współpracę na wszystkich szczeblach długo czekaliśmy, bo tylko wtedy możemy realizować tak duże projekty -

mówiła Beata Dudzińska, pełniąca funkcję prezydenta Piły podczas konferencji prasowej, która odbyła się w zabytkowym budynku byłej parowozowni.

Podczas tego spotkania nie mogło zabraknąć posła i byłego prezydenta Piły Piotra Głowskiego. Pełnił on funkcję gospodarza spotkania. Mówił, że było ono możliwe dzięki dobrej współpracy wszystkich stron uczestniczących w projekcie.

- Dzisiaj mówimy o rewolucji, którą przygotowujemy w tym dużym zespole, bo udało się po wielu latach zebrać wszystkie strony. Jest PKP S.A. z dobrą wolą współpracy, podobnie muzeum kolejnictwa z Wolsztyna, miasto i powiat Wolsztyn. Wspólnie proponujemy zmiany, o których dzisiaj opowiemy -

powiedział poseł Piotr Głowski.

Podczas konferencji gościem specjalnym był prezes zarządu PKP S.A. Krzysztof Golubiewski, który opowiedział o pracach na terenach przy dworcu i korzyściach z nich płynących. Mówił m.in. o zwiększeniu liczby pasażerów na dworcu PKP w Pile. Zadeklarował m.in. remont cząstkowy dworca, kompleksowy remont peronów i tuneli, a także przekazanie na rzecz miasta kilku działek przy ul. Zakopiańskiej i Poznańskiej.

- Z Inicjatywy pani prezydent Beaty Dudzińskiej od kilku miesięcy rozmawiamy o wszystkich nieruchomościach, jakimi w Pile dysponuje PKP S.A., a który potencjał jest nie wykorzystywany i są dla polskich kolei zbędne. Wspólnie z samorządem możemy zmienić te tereny tak, żeby służyły wszystkim mieszkańcom i stały się ładną i przyjazną wizytówką miasta -

zadeklarował K. Golubiewski.

W Okrąglaku prowadzona będzie działalność kulturalna, muzealna, wystawiennicza, koncertowa i usługowa.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto