Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe wnętrza Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. ZDJĘCIA

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku zyskało nowe powierzchnie. Właśnie zakończyły się prace w skrzydle zachodnim. Powstały wnętrza, które łączą tradycję z nowoczesnością. Jak zapowiadają pracownicy muzeum – pomysłów na zagospodarowanie tych przestrzeni nie brakuje.

Nowe wnętrza Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

Odnowiona część mieści się  w zachodniej części Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Prowadzi do niej osobne wejście od ulicy Kościelnej 1b.

- Ten budynek to był taki można powiedzieć pustostan w krytycznym stanie. Tutaj nie było okien, latały gołębie, wszystko ciekło. A teraz jest to przepiękny budynek. Wszystko zostało zrobione na wysokim poziomie – od dachu po piwnicę. Zostały tutaj zainwestowane ogromne środki, było to duże przedsięwzięcie. Dzięki temu mamy wnętrza, które łączą nowoczesność z tradycją – podkreśla Jolanta Golicka, wicedyrektorka Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. - Cieszymy się bardzo z naszej sali na trzecim piętrze, gdzie będą wystawy czasowe – dodaje.

Czytaj także:

Inwestycja pochłonęła prawie 6 milionów złotych. Połowa środków to dotacja z Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Drugą część to środki własne Powiatu Kaliskiego.

- Bardzo się cieszę, że możemy spotkać się na finale tych prac, szczególnie, że zostały tutaj przeznaczone środki z Unii Europejskiej za pośrednictwem samorządu województwa. Projekt dotyczący Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku był jednym z 13 projektów pozakonkursowych. – podkreślał Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

- To ważny moment, ponieważ przede wszystkim ocaliliśmy budynek, który trzeba teraz zapełnić i zapewnić jego działanie – mówi Krzysztof Nosal, starosta kaliski.

Jak zapewniali pracownicy muzeum – mają już wiele pomysłów na zagospodarowanie nowych przestrzeni.

- Jesteśmy również otwarci na współpracę z wszelkiego typu organizacjami, stowarzyszeniami, ludźmi, którzy mają różnego typu pomysły na projekty – zachęca Jolanta Golicka.

Nowe skrzydło ma 1300 metrów, podobnie jak część główna. Budynek został również wyposażony w windę. Realizacja inwestycji odbyła się pod nazwą "Zabezpieczenie budynku Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku oraz rewitalizacja i adaptacja jego zachodniego skrzydła na cele kulturalne".

Tymczasem Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku i Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej rozpoczyna obchody jubileuszu 200-lecia fabryki sukna w Opatówku. W czerwcu planowany jest piknik edukacyjny pod hasłem: "Majówka u fabrykanta" z inscenizacjami historycznymi, koncertem i wieloma atrakcjami.

ZOBACZ TAKŻE:

Tak wygląda Oddział Zakaźny kaliskiego szpitala po moderniza...

Ponad 500 kaliszan skorzystało z zaproszenia na śniadanie wielkanocne fundacji CHOPS

Ponad 500 kaliszan skorzystało z zaproszenia na śniadanie wi...

Odpust Emaus i zwiedzanie grodu na Zawodziu w Poniedziałek Wielkanocny w Kaliszu

Odpust Emaus i zwiedzanie grodu na Zawodziu w Poniedziałek W...

Wyprawa z Kalisza nad Jezioro Nassera, jeden z największych sztucznych zbiorników świata

Wyprawa z Kalisza nad Jezioro Nassera, jeden z największych ...

Fotografia grupy osób siedzących przy stole podczas Świąt Wielkanocnych w Kaliszu z ok. 1934 r.

Wielkanoc w Kaliszu. Zobacz wyjątkowe materiały archiwalne Z...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto