Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maria Konopnicka w archiwaliach. Akty metrykalne, zdjęcia, afisze, mapy i plany na wystawie

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Wystawa „Maria Konopnicka w archiwaliach” w Archiwum Państwowym w Kaliszu
Wystawa „Maria Konopnicka w archiwaliach” w Archiwum Państwowym w Kaliszu Archiwum Państwowe w Kaliszu
W siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu uroczyście otwarto wystawę „Maria Konopnicka w archiwaliach”. Składają się na nią m. in. akty metrykalne, dokumenty administracyjne, hipoteczne, notarialne, afisze i plakaty, zdjęcia, mapy i plany. Najstarszym dokumentem jest akt urodzenia Marii Wasiłowskiej z 1842 r.

Spotkanie otworzyła dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu dr Grażyna Schlender, która przypomniała, że w 2022 r. mija 180 lat od momentu narodzin Marii Konopnickiej, ale także 160 lat od jej ślubu z Jarosławem Konopnickim w kościele św. Mikołaja w Kaliszu.

Archiwalia Marii Konopnickiej i jej bliskich

Wiele materiałów jest prezentowanych po raz pierwszy. Należą do nich m. in. zapisy w repertoriach notariuszy kaliskich, wskazujących na to, iż rodzina Wasiłowskich zamieszkiwała w Kaliszu przynajmniej od września 1849 r. Obok znanej intercyzy Marii Wasiłowskiej i Jarosława Konopnickiego, po raz pierwszy zaprezentowano umowę przedślubną starszej siostry Marii - Wandy Zenobii Wasiłowskiej i jej narzeczonego Walentego Gorczyckiego, a także ich akt ślubu.

Najstarszym dokumentem jest akt urodzenia Marii Wasiłowskiej, spisany z czteromiesięcznym opóźnieniem: Działo się w Suwałkach dnia dwudziestego trzeciego Września Tysiąc ośmset czterdziestego drugiego roku o godz1nie jedynastej przed południem. Stawił się W -ny Józef Wasiławski Obrońca Prokuratoryi Jeneralnej i Patron Trybunału Cywilnego I-ej Jnstancji Guberni Augustowskiej Wydziału II-go lat dwadzieścia dziewięć w Suwałkach zamieszkały (...) i okazał Nam Dziecię płci żeńskiej urodzone w Suwałkach dnia dwudziestego trzeciego Maja roku bieżącego z jego Małżonki W. Scholastyki z Turskich lat dwadzieścia ieden liczącej. Dziecięciu temu na Chrzcie świętym w dniu dzisiejszym odbytym nadane Jmiona zostały Matrya Stanisława- a Rodzicami jego Chrzesnymi byli W. Józef Smoliński wyżej wspomniany z W. Karoliną Wieteką Naczelnikową. (...) Opóźnienie spisania obecnego Aktu nastąpiło z powodu słabości
zdrowia Ojca Dziecięcia.

Najciekawsze muzealia pochodzą z Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Poza tym zachowała się korespondencja poetki przechowywana w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie i Muzeum im. M. Konopnickiej w Suwałkach. Warto wspomnieć także o zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz depozycie Stowarzyszenia im. H. Sutarzewicz, który jest przechowywany w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. A. Asnyka. Równie ciekawym materiałem są fotografie ze zbiorów dr Teresy Kaczorowskiej z Ciechanowa. W sumie kaliskie archiwum otrzymało materiały z 32 instytucji (w tym 25 archiwów państwowych, pięciu muzeów, dwóch bibliotek) i od osoby prywatnej.

Zbiórka "Płomyczka" na pomnik Marii Konopnickiej

Głos zabrali goście. Janina Radomska pokazała dyplom z czasopisma „Płomyczek”, który otrzymała w podzięce za wpłatę pieniędzy na budowę pomnika Konopnickiej. Z kolei Elżbieta Stadtmüller przypomniała, że inicjatorem akcji „Płomyczka” były dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11.

Kurator wystawy dr Anna Bestian-Zając omówiła zawartość poszczególnych plansz ekspozycji, podzielonych na 10 części tematycznych: Suwalska historia rodziny Wasiłowskich, Wasiłowscy w Kaliszu, Wśród „hordy uniejowskiej” - Bronów i Gusin, Warszawa - czas samodzielności, Związki Konopnickich z ziemią mazowiecką, Maria Konopnicka na Podkarpaciu, Wojaże zagraniczne Marii, Śmierć we Lwowie, Twórczość Marii Konopnickiej, Upamiętnienie Marii Konopnickiej.

W wernisażu udział wzięli m. in. reprezentująca prezydenta Kalisza naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza Grażyna Dziedziak, koordynator obchodów Roku Marii Konopnickiej w Kaliszu Lidia Plajzer, radny i członek Komisji Pamięci Historycznej Miasta Kalisza Sławomir Lasiecki, prezes Stowarzyszenia im. H. Sutarzewicz w Kaliszu Elżbieta Stadtmüller, dr Krystian Bedyński, przedstawiciele Uniwersytetu III Wieku w Kaliszu, młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 10 w Kaliszu wraz z opiekunem Agnieszką Kowalewską. Na koniec tradycyjnie już wykonano pamiątkową fotografię zbiorową.

Dodajmy, że Archiwum Państwowe w Kaliszu przygotowało z tej okazji m.in. akcję śpiewania „Roty” przez uczniów kaliskich szkół, 4 października zorganizowało konferencję naukową „Maria Konopnicka - życie, twórczość, upamiętnienie”, a niebawem wyda książkę zawierająca referaty historyków i badaczy z terenu całej Polski, a także niezwykle bogaty materiał ilustracyjny, który jest wynikiem ogólnopolskiej kwerendy archiwalnej.

Wystawę przygotowały pod kierunkiem dr G. Schlender: dr A. Bestian-Zając (koncepcja, wybór materiałów i opisy), Edyta Pietrzak (wybór mat.), Maria Doktór (korekta). Można ją zwiedzać do końca marca 23 r. od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30-15.30.

Eksperyment w kaliskim schronie. 60 osób zamknęło się tutaj ...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto