MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Inżynier z wielkimi zębami. Zobacz tamy, które zbudowały bobry

MM.
Mają wielkie zęby, specyficzne ogony i... budują tamy. Jedną z nich zauważyliśmy na rzece w Wierzbnej. Na szczęście nie ma tu pól uprawnych, więc bobry nie narażają się rolnikom. Te pracowite gryzonie piętrzą bowiem wodę, która może podtapiać łąki i pola.

Warto zwrócić uwagę jak misterna jest to konstrukcja. Bobry najpierw układają duże kłody, tak aby zaparły się o dno rzeki. Mniejsze, poprzeczne gałęzie krzyżują się z nimi, tworząc konstrukcję ułatwiającą bobrom uszczelnienie tamy mułem, częściami roślin i darnią. Następnie nakładana jest warstwa poprzecznych gałęzi, materiał uszczelniający i cały zabieg powtarzany jest aż do momentu ukończenia budowy. Tama jest tak szczelna że nie przepuszcza wody, dlatego ta przelewa się bokami i czasem zatapia łąki i pola.

Ale konstrukcje tworzone przez bobry mają ogromny i niedoceniany wpływ na ekosystem. Poza tym, że zmieniają przepływ wód i powodują zalewanie dużych połaci terenu, powstrzymują erozję brzegów rzek. Ich struktura działa jak sito powodujące szybsze osiadanie zanieczyszczeń, co prowadzi do oczyszczenia przepływającej wody. W miejscu, gdzie tama ulegnie rozkładowi, powstają bogate gatunkowo łąki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Znamy sondażowe wyniki wyborów do PE. Wygrywa Koalicja Obywatelska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Inżynier z wielkimi zębami. Zobacz tamy, które zbudowały bobry - Świdnica Nasze Miasto

Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto