Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co się stanie z terenem wokół krotoszyńskiego dworca? Odpowiedź uzyskamy już w piątek!

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W piątek, 1 marca w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera rozstrzygnięty zostanie konkurs urbanistyczny na „Studium funkcjonalno-przestrzenne zagospodarowania kwartału urbanistycznego przy dworcu PKP w Krotoszynie w rejonie ulic Dworcowa / Kolejowa / Fabryczna / Adama Mickiewicza / Konstytucji 3 Maja”. Na konkurs wpłynęło aż 45 prac!

Współorganizatorem konkursu razem z Urzędem Miejskim w Krotoszynie jest Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej. W składzie jury zasiądą:

  • dr hab. inż. arch. Robert Ast, prof. PP – przewodniczący Jury Konkursowego,
  • dr hab. inż. arch. Przemysław Biskupski, prof. PP - architekt, ekspert niezależny,
  • Franciszek Marszałek – burmistrz Krotoszyna,
  • Justyna Kozłowska – architekt miejski, Miasto i Gmina Krotoszyn,
  • dr inż. arch. Krzysztof Borowski, prof. PP - juror referent, sekretarz Konkursu.

Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody pieniężne, a prace będzie można oglądać podczas wystawy w bibliotece od 2 do 31 marca.

Przygotowują koncepcję w ramach prac

- Jeżeli chodzi o tereny w okolicach dworca PKP, to w pełni się zgadzam z tymi wszystkimi, którzy mówią, że to za ładnie tam nie jest. W związku z powyższym, mimo że dworzec formalnie należy do kolei, przeprowadziliśmy z jednej strony rozumowych z PKP, z drugiej strony przymierzamy się do tego, aby w przyszłości cały ten teren został zrewitalizowany. W związku z powyższym podpisaliśmy taką umowę z Politechniką Poznańską, gdzie oto studenci politechniki w ramach swoich zajęć semestralnych przygotowują nam koncepcję, jak ma wyglądać sam dworzec, jak również cały teren wokół dworca - powiedział nam burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek.

Dworzec w Krotoszynie powstał w 1888 r., kiedy to uruchomiono koleje wąskotorową działającą do 1987 r. Budynek dworca był świadkiem ważnych wydarzeń. 1 stycznia 1919 r. o godz. 18:00 został zajęty przez Powstańców Wielkopolskich. Stąd 2 września 1939 r. ewakuowali się mieszkańcy na wschód, którzy zostali zbombardowani na dworcu kolejowym w Kole. Pruski budynek został przebudowany i oddany do użytku 15 września 1970 r. Przebudowanie objęło pomieszczenia administracji, kas biletowych, poczekalni, świetlicy oraz zaplecza gastronomicznego i elewacji.

Archiwum Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie, koloryzacja: Łukasz Cichy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto