Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złotów: Wywiad z Przemysławem Siciarzem, liderem zespołu GOOOD o ich nowym patriotycznym, związanym z regionem Krajny projekcie muzycznym

Jacek Grzesiak
Jacek Grzesiak
Nie łatwo jest we współczesnych czasach mówić o trudnej historii, nie każdy chce być kojarzony z regionem i polskością tamtych lat. A jeszcze trudniej zdawać pytania. O niełatwej historii naszego regionu zespół GOOOD nagrał utwór w klipie którego przewijają się znane na Krajnie symbole i postaci.

Temat który wybraliście jest trudny. W dobie globalizacji, siły internetu, wszelakich mediów wy wybieracie temat o ojczyźnie, o naszym regionie zadajecie trudne pytania. Dlaczego akurat o tym. Co was sprowokowało do tematu?

W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest mówić o patriotyzmie i nie zostać zakwalifikowanym do którejś z grup sympatyzujących z jakimś ugrupowaniem politycznym. My chcemy wznieść się ponad to i po porostu cieszyć się z tego, że żyjemy we własnym Kraju. Jesteśmy dumni z naszej historii, szczęśliwi, że mówimy po polsku, wdzięczni milionom ludzkich istnień, które oddały życie za naszą Ojczyznę. Żadne partyjne przepychanki jednej jak i drugiej strony nie sprawią, że zaprzestaniemy to wyrażać. „Niepodległa” jest wyrazem naszej wdzięczności dla tych, którzy w najtrudniejszych chwilach naszej historii odpowiedzieli sobie na pytanie: "jakie jest dzisiaj Twoje wezwanie?" i ruszyli...reszta jest już historią

Skąd w ogóle pomysł żeby coś takiego nagrać?
Inspiracją do napisania utworu jest obchodzone w tym roku 100-lecie odzyskania Niepodległości i wiele pytań, które pojawiają się w tym czasie: czy jest jakaś definicja polskości, co tworzy polską tkankę duchową, polskiego ducha, jakie są punkty wspólne Polaków, jak budować solidarność w obliczu światopoglądowej różnorodności? Zadanie było bardzo trudne bo wątków do dotknięcia jest bardzo wiele…

Ale dlaczego właśnie tamte lata i wydarzenia?
- Zastanawiałem się, czy skupić się stricte na roku 1918 i tamtych wydarzeniach, Piłsudskim, Paderewskim, Dmowskim, powstaniach itd., czy podjąć próbę pokazania dążeń niepodległościowych i gruntu na którym wyrastały. Był pomysł by pójść tropem walki od czasu zaborów, poprzez I i II Wojnę Światową, okres sowietyzacji, czas Solidarności, ale szybko ten pomysł zarzuciłem bo nie potrafiłbym tego oddać z tego prostego powodu, że nie jestem historykiem a nie chciałem narobić bałaganu. Zresztą to mogłoby podzielić po raz kolejny ludzi – każde środowisko dziś pisze swoją własną historię niestety…

Z twojego tekstu przeziera troska. Ważne hasła to dla Ciebie Bóg, honor i ojczyzna. Na klipie pojawiają się fotografie miejsc i znanych z regionu ważnych ludzi tamtych czasów.

- Postanowiłem w warstwie tekstowej pokazać to co łączy, polskość, która jest czymś w rodzaju wielkiej rzeki przepływającej przez serca Polaków oraz że wszyscy jesteśmy jakby koralikami nawleczonymi na jeden naszyjnik, że jesteśmy połączeni, czerpiemy z jednego źródła. Chciałem wskazać na wiarę chrześcijańską, która budowała tożsamość narodu i pomogła przetrwać najtrudniejsze chwile. Postanowiłem napisać to na naszym małoojczyźnianym gruncie Złotowszczyzny, która przecież odzyskała niepodległość dużo później. Wskazać na kulturotwórczą działalność Związku Polaków w Niemczech, ks. dra Bolesława Domańskiego, polskich szkół tamtego okresu, działalności świetlic, gdzie czytano polskie czasopisma, śpiewano polskie pieśni, kultywowano pamięć pokoleń. Pracowano wtedy nad świadomością polskości w stowarzyszeniach różnych grup, czy to młodzieży czy robotników itd. Bractwa kurkowe, związki sportowe, kółka rolnicze to w tamtym okresie komórki budowania patriotyzmu. Nawet kuźnia czy stolarnia była w tamtych czasach miejscem oporu, choćby przez to, że znajdowała się w polskich rękach.

Rozumiem, że materiały które użyliście w klipie przechowujesz w szufladzie…

- Dzięki życzliwej pomocy pana Jerzego Jelonka z Muzeum Ziemi Złotowskiej mogliśmy pokazać to na materialnych przykładach. W teledysku znalazły się więc fotografie z terenu Krajny: Złotowa, Kleszczyny, Stawnicy, Starej Wiśniewki, Podróżnej, Zakrzewa i innych miejscowości. Jest zdjęcie Matki Bożej Radosnej, pocieszycielki i patronki ludu polskiego w Niemczech; fotografia prezesa Związku Polaków w Niemczech księdza Domańskiego i jego poprzednika, działacza polonijnego Franciszka Bartosza. Jest arcyciekawa fotografia z Warszawy ukazująca zaślubiny Rodła z Wisłą (opisy fotografii i podziękowania znajdują się poniżej teledysku na Youtube).

Materiał jest ciekawy, dobrze przygotowany i można znaleźć go na YouTube, lecz rozumiem że to nie wszystko, pewnie chcielibyście aby zrobić z tym coś więcej.
Mamy nadzieję, że utwór się spodoba i choć w niewielkim zakresie znajdzie swoje miejsce w przestrzeni edukacji młodzieży, bo pokazuje naszą małą historię językiem muzyki i sztuki wizualnej. Nie ukrywam, że zespół chętnie też zagrałby ten utwór na różnego rodzaju obchodach i akademiach rocznicowych. Aktualnie trwają też rozmowy na temat stworzenia klipu na okazję 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej z wykorzystaniem archiwalnego filmu ukazującego wylot bombowców z lotniska wojskowego koło Klukowa z misją zniszczenia dworca klejowego w Inowrocławiu. Zapraszamy do odsłuchania i udostępniania innym.

Dziękuje za rozmowę i życzę projektowi powodzenia, a zespołowi wielu koncertów.

Rozmawiali:
Przemysław Siciarz i Jacek Grzesiak
Foto zespołu Zuzanna Straszewska
Klip na YouTube – Jakub Słubik
Materiały fotograficzne w klipie - Muzeum Ziemi Złotowskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto