Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zebrania wiejskiej w gminie Szamotuły

Norbert Woźniak
UMiG Szamotuły
W gminie Szamotuły odbyły się zebrania wiejskie.Spotkania mieszkańców wiosek z władzami gminy i powiatu umożliwiający dają możliwość przekazania sugestii i zadawania pytań.

Zebranie wiejskie w Brodziszewie odbyło się 16 lutego. Na początku zebranych zapoznano ze sprawozdaniem z działalności sołtysa i rady sołeckiej za ubiegły rok. Później podjęto uchwałę w sprawie zatwierdzenia planu finansowego sołectwa na 2017 rok. Postulaty mieszkańców oraz wolne głosy i wnioski były ostatnim punktem zebrania. Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek podziękował mieszkańcom za aktywny udział w imprezach takich jak Stoły Wielkanocne, Potyczki na miedzy, Dożynki i zachęcał do dalszej współpracy z gminą. Józef Baran pytał burmistrza o gazyfikację wioski. Dowiedział się, że nie leży to w kompetencjach urzędu i należy zwrócić się do firmy dostarczającej gaz. Dominik Ren zabrał głos w sprawie remontu nawierzchni ul. Kopanińskiej. Burmistrz Kaczmarek przedstawił priorytety wydatkowania środków przez gminę. Starosta Józef Kwaśniewicz omówił osiągnięcia i plany powiatu. Podkreślił rekordowy poziom tegorocznych wydatków. Sołtys pytał Starostę o remont będącej w fatalnym stanie drogi powiatowej z Brodziszewa do Emilianowa a starosta wyjaśnił, że wniosek o dofinansowanie został zdyskwalifikowany ze względu na błędy popełnione przez ówczesnego dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych. Michał Małyszczak mówił o zniszczeniach w uprawach powodowanych przez bobry, natomiast Jan Kubacki pytał o wprowadzenie zakazu poruszania się samochodów ciężarowych na ul. Szamotulskiej. Przypomniał o złożonym w 2015 roku wniosku o ograniczenie masy całkowitej do 12 ton. Burmistrz obiecał zająć się sprawą.

Zebranie wiejskie w Gąsawach odbyło się 16 lutego. Wzięło w nim udział 30 mieszkańców wsi. Sołtys przedstawił sprawozdanie zarówno ze swojej działalności, jak również rady sołeckiej. Przedstawiono dane na temat wydatków poniesionych w 2016 roku i przedstawiono propozycje na rok bieżący. Plan finansowy został zmieniony w drodze głosowania. Zamiast na zakup kostki brukowej pieniądze przeznaczono na ogrodzenie placu zabaw. Mieszkańcy wskazywali na problemy związane z drogą powiatową Szamotuły – Gąsawy. Droga jest wąska i pozbawiona chodników a mieszkańcy dla własnego bezpieczeństwa chodzą rowami. Poruszono też kwestię wydawania decyzji o warunkach zabudowy przy tej drodze. Wskazano również na postulaty zgłaszane wcześniej np. dokończenie remontu drogi, budowę ścieżki rowerowej, budowę chodnika, kanalizację wsi, montaż oświetlenia, czy budowę świetlicy . Mieszkańcy twierdzili, że żaden ze zgłoszonych postulatów nie został zrealizowany.

Zebranie wiejskie w Kępie odbyło się 21 lutego. Sołtys Beata Małolepsza odczytała sprawozdanie z działalności sołtysa i rady sołeckiej za 2016 rok. Sprawozdanie zostało przyjęte jednogłośnie. Również jednogłośnie przyjęto uchwałę dotyczącą planu finansowego na 2017 rok. Głos zabrał wiceburmistrz Dariusz Wachowiak. Przedstawił plan inwestycji w gminie na 2017 rok. Straosta Józef Kwaśniewicz omówił wydatki powiatu w 2016 roku i przedstawił plany samorządu na rok 2017. Mieszkańcy wskazali na swoje potrzeby. To np. przejście dla pieszych idących od strony Piaskowa, oczekiwanie częstszego profilowania dróg osiedlowych, odśnieżanie chodnika i jezdni na drodze gminnej i powiatowej.

Zebranie wiejskie w Koźlu odbyło się 22 lutego. Prezes spółki ZGK Renata Ogórkiewicz i przedstawiła kwestię kanalizowania terenów wiejskich w gminie Szamotuły. Mówiła o planach w kontekście wsi Koźle. Prezes tłumaczyła dlaczego dotychczas nie udało się tej inwestycji przeprowadzić. Poinformowała, że jest w stanie w ciągu najbliższych 2 lat znaleźć kwotę 400 tys. zł, która pozwoli na rozpoczęcie prac. Mieszkaniec Zenon Stieler poddał w wątpliwość wiarygodność tych informacji. Sołtys Kramm odczytał sprawozdanie finansowe za rok 2016. Sprawozdanie przyjęte zostało jednogłośnie i zarówno rada sołecka jak również sołtys uzyskali absolutorium. Wiesław Kramm przedstawił plan finansowy na 2017 rok.Wiceburmistrz Dariusz Wachowiak mówił o planowanych remontów dróg. Wspomniał o wyjątkowym budżecie inwestycyjnym gminy na ponad 22 mln zł, o 6 mln na inwestycje sportowe. W dyskusji poruszano tematy wycinki drzew, złej jakości remontowanych dróg, problemów z drenażem gruntów oraz sposobów radzenia sobie z niechcianymi bobrami, powodującymi szkody.
Starosta Józef Kwaśniewicz mówił o zaangażowaniu powiatu w organizację Międzynarodowych Zawodów Psich Zaprzęgów, które mają odbyć się jesienią na terenach Koźla. Omówił też kondycje finansową powiatu, sprawę obwodnicy Szamotuł, zaangażowanie powiatu w remont drogi i budowę przejścia przy szkole.
Sołtys zawnioskował o ustawienie lamp solarnych na skrzyżowaniu drogi powiatowej z drogą dojazdową do Koźla. Radny powiatowy Piotr Michalak pytał czy w funduszu sołeckim planowane są środki na utrzymanie świetlicy wiejskiej i czy będzie realizowany projekt budowy siłowni zewnętrznej. Wiesław Kramm wyjaśnił, że środki na utrzymanie świetlicy są takie same a siłownia ma powstać jeszcze w tym roku.

Zebranie wiejskie w Mutowie odbył się 02 marca. Zwołano je m.in. w związku z koniecznością zatwierdzenia planu finansowego dla sołectwa na 2017 rok. Przedstawione przez sołtys Bernadetę Markiewicz sprawozdanie z jej działalności, jak również z działalności rady sołeckiej za 2016 rok zostało jednogłośnie przyjęte. Jednogłośnie przyjęto też uchwałę nr 1/2017 w sprawie planu finansowego na bieżący rok. Sołtys Markiewicz zaproponowała , aby w ramach planu finansowego zabezpieczyć środki na zatrudnienie gospodarza do prac porządkowych na terenie sołectwa oraz na zatrudnienie opiekuna świetlicy. Po jednogłośnym przyjęciu uchwały przez zebranych sołtys podziękowała za akceptację. Sekretarz Miasta i Gminy Karol Hartwich pogratulował sukcesu projektu obywatelskiego „Fajny zakątek”. Omówił zamierzenia inwestycyjne gminy. Poruszył też kwestię budowy drogi na odcinku Szamotuły – Mutowo w ramach środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W tym roku zostanie przygotowana dokumentacja, a realizacja ma nastąpić w roku 2018. Sołtys poinformowała, że bardzo zniszczony odcinek drogi, od drogi powiatowej Szamotuły – Oborniki do Ludwikowa zostanie gruntownie wyremontowany w 2017 roku. Poruszone także m.in takie sprawy, jak utwardzenie jednej z dróg, oznaczenie odblaskowym znakiem informacyjnym zjazdu do wioski z drogi Szamotuły – Piotrkówko, wprowadzenia nazewnictwa ulic, zabezpieczenia skrzynek pocztowych, zmiany usytuowania pojemników na śmieci przed budynkiem socjalnym, kwestię wycinki drzew oraz dokonania przeglądu stanu drzewostanu. Pracownik urzędu Roman Luther poinformował zebranych, że działka gminna jest jedynym miejscem, gdzie mogą znaleźć się miejsca na garaże i parkingi.

Zebranie wiejskie w Piotrkówku odbyło się 2 marca. Sprawozdanie z działalności Sołtysa i Rady Sołeckiej i plan finansowy na rok 2017 zostały jednogłośnie uchwalone.Pojawiły się postulaty utwardzenia drogi do Kobylnik,
wyrównania ulicy Pod Lasem, zamontowania lamp na skrzyżowaniu ul. Pod Lasem na długości ok. 700 metrów, utwardzenia łącznika za ogrodami i inne.

Zebranie wiejskie w Gałowie odbyło się 22 lutego. Z przychylnością spotkał się wniosek o nadanie parkowi w Gałowie imienia Zofii i Michała Mycielskich. Powołano grupę mieszkańców, która ma zająć się sprawą upamiętnienia grobów, które znajdują się w gałowskim parku. W czasie zebrania mieszkańcy zasygnalizowali liczne sprawy:Jeśli chodzi o stan dróg na Osiedlu Kwiatowym, to burmistrz Włodzimierz Kaczmarek wskazywał, że toczą się prace, która zakończą się w ciągu 2 lat. W sprawie oświetlenia deptaka na ulicy Szamotulskiej do Jastrowa tłumaczono, że stosowne zapytanie skierowane zostanie do Zarządu Dróg Województwa Wielkopolskiego. Jeśli chodzi o studzienki przy ulicy Topolowej, to problem zostanie przekazany do Wydziału Inwestycji i Gospodarki Komunalnej UMiG Szamotuły.Potrzeba budowy chodnika przy blokach na ul. Szamotulskiej i tzw. czworakach jest zadaniem leżącym w gestii zawiadującej terenem wspólnoty mieszkaniowej Poruszono też sprawę koszy na śmieci i ławek. Te dla ul. Gruszowej czekają zmagazynowane na zakończenie remontu drogi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto