Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W poniedziałek nad ranem będzie można obserwować niezwykłe zaćmienie księżyca ZDJĘCIA

Red.
W poniedziałek, 21 stycznia nad ranem będzie można obejrzeć zaćmienie Księżyca połączone z... krwawym księżycem w pełni. To prawdziwa gratka dla wszystkich, którzy lubią patrzeć w niebo.

Ostatni raz zaćmienie Księżyca w Polsce mogliśmy obserwować 27 lipca 2018 roku. Było ono wyjątkowe, gdyż najdłuższe od 100 lat! Tamto zjawisko zaczęło się około godziny 21.30 i trwało ponad 1,5 godziny. Według astronomów kolejny raz tak długie zaćmienie wystąpi dopiero za ponad 100 lat - w 2123 roku. Nie znaczy to, że na zaćmienie będziemy musieli czekać stulecie.
Zaćmienie Księżyca zobaczymy bowiem już w poniedziałek 21 stycznia 2019. Tym razem w niebo trzeba będzie patrzeć rano - już od godziny 5.41. Apogeum osiągnie po 30 minutach, natomiast około 6.44 będzie już po wszystkim. Zaćmienie będzie widoczne w Polsce, ale niestety nie tak dobrze, jak w Amerykach, gdzie ma prezentować się najefektowniej.
Warto wspomnieć, że tym razem będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem, które doczekało się nazwy niczym z horrorów - Super Krwawy Księżyc Wilka. Spokojnie, nie oznacza to inwazji wilkołaków, ale nałożenie się trzech rzeczy:
- Superksiężyca - momentu, gdy naturalny satelita Ziemi jest najbliżej naszej planety,
- Księżyca Wilka - pierwszej styczniowej pełni,
- Krwawego Księżyca - pełni, podczas której Księżyc staje się czerwony.
Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne, które możemy zaobserwować, gdy Ziemia, Słońce i Księżyc znajdą się w odpowiedniej konfiguracji. O jaki układ chodzi? Otóż nasza planeta musi być pomiędzy gwiazdą a Księżycem w pełni.
Zaćmienie widać po wschodzie Księżyca, o czym mogliśmy przekonać się w 2011 roku, gdy początek zjawiska - właśnie z tego powodu - nie był widoczny w Polsce.
Zaćmienie Słońca należy oglądać, chroniąc przy tym oczy. Zalecane są specjalne okulary lub maska spawalnicza. Brak takiego zabezpieczenia może skutkować poważnym uszkodzeniem wzroku. A jak jest w przypadku zaćmienia Księżyca? Tu nie jest potrzebny żaden dodatkowy sprzęt, gdyż nie patrzymy na Słońce, ale w kierunku przeciwnym. Oczywiście luneta, teleskop czy lornetka mogą sprawić, że dostrzeżemy więcej szczegółów zjawiska, ale korzystanie z nich nie jest niezbędne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto