Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ukraina bez fabuły

ELKA
Jerzy Hoffman reżyseruje drugą trylogię. Tym razem dokumentalną o Ukrainie. Prace są już na ukończeniu. Od czasu, kiedy wpadł na pomysł zrealizowania trylogii o Ukrainie od chrztu aż po współczesność, wywiązała ...

Jerzy Hoffman reżyseruje drugą trylogię. Tym razem dokumentalną o Ukrainie.

Prace są już na ukończeniu. Od czasu, kiedy wpadł na pomysł zrealizowania trylogii o Ukrainie od chrztu aż po współczesność, wywiązała się ostra dyskusja. Ukraińcy nie byli zadowoleni z tego pomysłu, bali się, że historia ich ziemi zostanie pokazana przez pryzmat Polski.

Oaza dla filmowców

Znakomity reżyser pracuje w odosobnieniu w Sikorach Juskich. To malutka wieś niecałe 20 kilometrów od Ełku, tuż nad jeziorem Łaśmiady. Tam od wielu lat Jerzy Hoffman ma dom, w którym stara się spędzać jak najwięcej czasu, bo jak mówi - tam odpoczywa, może się skupić na pracy. Z tym miejscem wiążą się też wspomnienia wspólnych chwil z żoną Walentyną, której śmierć bardzo przeżył.
Dom, stojący tuż nad jeziorem, jest też oazą dla filmowców. Tutaj zapadały decyzje o obsadzie do ,,Ogniem i mieczem’’, kręcone były także zdjęcia do ,,Pięknej nieznajomej“, ,,Ogniem i mieczem“ i „Starej baśni - kiedy słońce było bogiem“. Mieszkańcy okolicznych wiosek doskonale znają reżysera i starają się chronić jego prywatność tak, by miał, jak najlepsze warunki do pracy.

Sześć wersji językowych

Trylogia o Ukrainie kręcona jest od dwóch lat. Będą to trzy odcinki po 50 minut każdy. Nie są to filmy kinowe, a telewizyjne. Od razu realizowane są w sześciu wersjach językowych: polskiej, ukraińskiej, rosyjskiej, angielskiej, hiszpańskiej i niemieckiej.
– Nie będzie to dzieło historyczne, choć pokaże wydarzenia sprzed wielu wieków. Będzie to opowieść o narodzie – opowiada Jerzy Hoffman. – Historia o tym, jak powstaje, jak rodzi się jego tożsamość i tradycja. To opowieść o Ukrainie. Dlatego jej tytuł roboczy, to po prostu ,,Ukraina“. Pierwszy odcinek najprawdopodobniej będzie się nazywał ,,Od Rusi do Małorosji“, drugi ,,Małorosja czy Ukraina“, a trzeci ,,A jednak Ukraina“.

Filmowe obrazy

Nie będzie to typowy film dokumentalny. Jerzy Hoffman, nazywany filmowym malarzem, chce opowiedzieć rzecz inaczej, z nietypowymi bohaterami. Rekwizyty użyte do pierwszej części to ikony, ryciny, obrazy. W drugiej - fotografie i archiwalne materiały filmowe. Natomiast w ostatniej będzie to technika komputerowa i jej możliwości.
Przez wiele miesięcy Jerzy Hoffman podróżował po Ukrainie, zbierając dokumentację, rozmawiając z ludźmi. Ekipa wybrała się także do Kanady i Stanów Zjednoczonych, gdzie jest największe skupisko emigrantów. Przeprowadził setki wywiadów. Pytał każdego od prostych ludzi po dygnitarzy.
– To kraj niezwykle bliski mojemu sercu, mam tam rodzinę i przyjaciół -– twierdzi reżyser.
Muzykę do trylogii komponuje Krzesimir Dębski. Premiera przewidziana jest na rocznicę ,,pomarańczowej rewolucji’’.

Mistrz Hoffman

Jerzy Hoffman urodził się 15 marca 1932 roku w Krakowie, w rodzinie lekarskiej. W 1940 r. został wywieziony na Syberię. Do Polski wrócił po zakończeniu wojny. Jest absolwentem Instytutu Filmowego w Moskwie. Jako reżyser debiutował w 1955 roku, kiedy wraz z Jerzym Skórzewskim zrealizował film ,,Chuligani’’.
Do dorobku samego Hoffmana należą: ,,Pan Wołodyjowski’’ (1968), ,,Potop’’ (1974, nominacja do Oscara), ,,Trędowata’’ (1976),
,,Do krwi ostatniej’’ (1978), ,,Znachor’’ (1981),
,,Piękna nieznajoma’’ (1992), ,,Ogniem i mieczem’’ (1999),
,,Stara baśń’’ (2003).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto