Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TYGODNIK ŚREMSKI RADZI, GDZIE WARTO UDAĆ SIĘ NA MAJÓWKĘ

Zebrała: Małgorzata Stróżyk
Biwak nad jeziorem czy eskapada rowerem? Zaczął się maj a co za tym idzie słońce coraz mocniej przygrzewa. Krótko mówiąc: robi się cieplej. Warto więc zorganizować sobie czas wolny, tak aby wraz z rodziną i ...

Biwak nad jeziorem czy eskapada rowerem?
Zaczął się maj a co za tym idzie słońce coraz mocniej przygrzewa. Krótko mówiąc: robi się cieplej. Warto więc zorganizować sobie czas wolny, tak aby wraz z rodziną i przyjaciółmi ruszyć w teren. Proponujemy kilka sprawdzonych miejsc, po których odwiedzeniu z pewnością nikt nie uzna weekendu za zmarnowany.


Miejscowości musisz niestety sam znaleźć na mapie powiatu śremskiego. Dodam, że robiłeś wcześniej infy na podstawie wszystkich poniższych materiałów


JELEŃCZEWO
Strefa ciszy i krystalicznej wody
Dość płytkie i niezwykle czyste to największe atuty kąpieliska w Jeleńczewie, niedaleko Mórki. Nad wodą usypana jest całkiem sporych rozmiarów plaża, dookoła stoją domki letniskowe, kempingi i namioty należące do tych, którzy już poznali ten urokliwy zakątek gminy Śrem. Piękno plaży, czystość wody i wiele ryb przyciągają nie tylko wczasowiczów, ale i wędkarzy.

NOWIECZEK
Jezioro Błażejewskie bogate w borowiny
Miejsce przyciąga przede wszystkim walorami krajobrazowymi a poza tym można je polecić osobom, które nie potrafią pływać, ponieważ jest płytkie. Słabszą stroną kąpieliska jest mała przejrzystość wody, co nie oznacza, że jest zanieczyszczone. Dowodem na to może być ogrom wędkarzy, którzy nie wyobrażają sobie łowić ryb w innym miejscu a także występowanie borowin o leczniczych właściwościach.

LUBIATÓWKO - Woda otoczona lasem
Małe, płytkie a dzięki czemu bezpieczne jeziorko warte odwiedzenia można podziwiać pomiędzy Lubiatowem a Lubiatówkiem. Miejsce to jest obfite w ryby i dzięki czemu upodobali je sobie szczególnie miłośnicy wędek, których pomosty rozciągają się co kawałek. Pomimo mulistego dna nie brakuje takich, którzy uważają to za ogromny atut i zażywają orzeźwiających kąpieli. Jeżeli kogoś natomiast odstrasza ono od kąpieli, z pewnością powinien odwiedzić to miejsce ze względu na przepiękne widoki, które potęguje położenie jeziora w dole i otoczenie trzciny oraz lasu. Ze względu na wąską plażę biwakowanie jest zabronione.

ŁĘGI MECHLIŃSKIE - Podziwiaj łono natury
Ginące gatunki zwierząt, roślin oraz malownicze oczko wodne - to wszystko a nawet więcej można podziwiać w Dąbrowie, zaledwie osiem kilometrów od Śremu. Zespół Przyrodniczo - Krajobrazowy "Łęgi Mechlińskie", w którym znajduje się warte odwiedzenia małe jeziorko, jest domem dla ginących gatunków zwierząt. Można podziwiać tam około setki gatunków ptaków, takich jak kania ruda czy bocian czarny oraz liczne ssaki, między innymi bobry i wydry. Na terenie zespołu występuje także bogata fauna, której najciekawszym przedstawicielem jest żółw błotny zagrożony wyginięciem. Cały obszar parku to około 180 hektarów. Na jeziorku można podziwiać także kwitnące lilie wodne oraz łabędzie.

ZANIEMYŚL - Szeroka plaża i czysta woda
Największym atutem Jezior Małych koło Zaniemyśla jest szeroka plaża w miarę czysta woda, pole campingowe z wigwamem a także pole namiotowe tuż przy plaży. Wszystko to otoczone jest ścieżką dydaktyczną. Dojazd do tego uroczego miejsca nie powinien stworzyć większego problemu. Kierując się w stronę Zaniemyśla, tuż przed wjazdem do miasta skręcamy w lewo i już jesteśmy na leśnym parkingu. Tam zostawiamy swój pojazd i schodzimy ścieżką w dół, prosto do wody. Nie ma plaży ze złotym piaskiem, ale dojście do zbiornika jest dosyć szerokie, a woda czysta. Dokoła rosną trzciny i pełne rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

ORKOWO - Zobacz bobry i wypocznij pod namiotem
Wyjedź ze Śremu i skieruj się do Zbrudzewa. Tuż za nim skręć w lewo i zacznij podziwiać. Najpierw rzuci się w oczy tablica informująca, że w tym miejscu rozpoczyna się Rogaliński Park Krajobrazowy, następnie zbliżając się już do Orkowa, można podziwiać wiatrak, który wprawdzie jest własnością prywatną ale patrzeć nikt nie zabroni. Również duża część terenu przy tafli jeziora jest własnością prywatną, nikt jednak nie utrudnia wypoczynku w tym miejscu.
Bobry, bociany i inne zwierzęta, które można tam zobaczyć z bliska to dodatkowe atuty tego miejsca. Warto jednak przed wyjazdem zaopatrzyć się w spray przeciw komarom, bo jezioro znajduje się bardzo blisko lasu.
Codziennie można tam spotkać wielu wędkarzy, plażowiczów oraz biwakowiczów, którzy już poznali i doceniają urok tego miejsca.

Szlaki rowerowe
"Księdza Piotra Wawrzyniaka" (żółty)
Śrem - Nochówko - Pełczyn - Gawrony - Wirginowo - Bodzyniewo - Mełpin - Mórka - Jelenczewo - Dalewo - Las Błociszewski - Wyrzeka - Marszewo - Nochowo - Śrem. Długość 38 km.
Szlak rozpoczyna się w Śremie przy skrzyżowaniu ul. Kilińskiego z Mickiewicza i Kolejową. Stąd też wybiegają wszystkie szlaki rowerowe rozpoczynające się w Śremie. Jadąc po kolei wszystkimi zaproponowanymi miejscowościami możemy podziwiać urok i piękno tych miejsc a także otaczającej przyrody.

"Pagórki dolskie" (zielony)
Dolsk - Ostrowieczko - Ostrowieczno - Brześnica - Lipówka - Błażejewo - Trąbinek - Dolsk. Długość: 18,1 km. Szlak rozpoczyna się w Dolsku na parkingu przy wejściu na punkt widokowy.
Atrakcje - stawy, wzgórza, las dookoła, zabudowania folwarczne i pośrodku nich klasycystyczny dwór z XIX wieku, jeden z większych głazów narzutowych w Wielkopolsce oraz kościół św. Jakuba z 1676 roku to niektóre z atrakcji, jakie będzie mógł podziwiać każdy kto zdecyduje się właśnie na tą trasę.

"Polnymi drogami" (czarny)
Śrem - Grzymisław - Pysząca - Wieszczyczyn - Rusocin - Maliny - Błażejewo - Trąbinek - Dolsk. Długość: 19,7 km. Kapliczka, XVIII wieczny barokowy dwór, kościół św. Rocha wybudowany w 1908 roku i klasycystyczny dwór z XIX wieku otoczony starym parkiem to najciekawsze atrakcje jakie można podziwiać jadąc szlakiem "polnych dróg". Dodatkowym atutem będzie z pewnością bliskość natury, którą gwarantują rosnące przy drogach, dające cień drzewa, mijane rzeczki i strumyki a także pola i łąki.

"Łęgi warciańskie" (czerwony)
Śrem - Mechlin - Dąbrowa - Kotowo - Leśniczówka Zwola - Majdany - Zaniemyśl - Łękno - Doliwiec Leśny - Jeziory Wielkie - Błażejewko - Błażejewo - Bnin. Długość: 32,3 km. Każdy kto wybierze się w podróż właśnie nim z pewnością minie park im. Powstańców Wielkopolskich, dęby szypułkowe a także potężny dąb zwany „Dziadziusiem”, wyspę Edwarda z domkiem w stylu szwajcarskim zbudowanym przez Edwarda Raczyńskiego w 1819 roku oraz stację kolejki wąskotorowej. Trasa przez cały czas biegnie pomiędzy lasami a po kilku kilometrach jedzie się praktycznie przy brzegu jezior.

"Kosynierów" (zielony)
Śrem - Łęg - Bystrzek - Olsza - Łężek - Zawory - Jarosławki - Międzybórz - Włościejewki - Brzóstownia - Książ Wlkp. Długość: 24,3 km. XIX wieczny park krajobrazowy z pomnikowymi okazami drzew, strumienie, XIX wieczny dwór otoczony parkiem krajobrazowym z licznymi okazami potężnych drzew, a także późnogotycki kościół NMP Niepokalanie Poczętej, w którym, w neogotyckim ołtarzu znajduje się XVII wieczny obraz MB z Dzieciątkiem. Ciekawostką jest także wmurowany w zewnętrzną ścianę kościoła głaz ze śladami stóp wg legendy Matki Boskiej, która ukazała się sierotce. Wszystko to mówi samo za siebie. Nikogo nie trzeba długo namawiać aby wybrał się w podróż tym właśnie szlakiem.

"Konwaliowy" (niebieski)
Śrem - Psarskie - Góra - Jaszkowo - Tworzykowo - L. Krajkowo - Krajkowo - Jaszkowo - Góra - Psarskie - Śrem. Długość: 24,2 km.
Jadąc tą trasą na pewno przejeżdża się obok XVIII wiecznego parku krajobrazowego z okazałymi dębami, w którym znajduje się neogotycki pałac z pocz. XIX w, przez aleję klonowo - platanową, a także mijamy krzyż z 1752 roku uważany za jeden z najstarszych zachowanych przydrożnych krzyży drewnianych. Szlak ten z pewnością przyciągnie wszystkich miłośników przyrody.

"Dziesięciu jezior" (czerwony)
Dolsk - Podrzekta - Miranowo - Cichowo - Mościszki - Dalewo - Mórka - Lubiatówko - Dolsk. Długość: 28,6 km. Trasa ta z pewnością przyciągnie miłośników twórczości Mickiewicza, gdyż można zobaczyć jak wyglądało słynne Soplicowo z „Pana Tadeusza”. Drewniane budynki przeniesione zostały tutaj z planu filmowego „Pan Tadeusz” A Wajdy. Następną atrakcją jest również możliwość obejrzenia drewnianego kościoła św. Ducha z 1618 roku. Podczas trasy mija się rezerwat Miranowo chroniący roślinność łąkową i szuwarową a nad brzegiem mijanego jeziora jest plaża, więc podczas wyprawy można zrobić sobie przerwę i skorzystać z kąpieli.

"Do Poznania" (zielony)
Śrem - Zbrudzewo - Niesłabin - Orkowo - Czmoniec - Radzewo. Długość: 19,5 km. Podczas jazdy mija się park im. Powstańców Wielkopolskich a także wiele starorzeczy Warty, które dają trasie swoisty charakter.

"Do grobu księcia Władysława Laskonogego" (niebieski)
Dolsk - Podrzekta - Miranowo - Łagowo - Bieżyń - Lubiń - Nowy Dwór - Krzywiń.
Długość: 21,8 km. Największym jego atutem i zarazem miejscem, które z pewnością warto zobaczyć są zabudowania klasztoru benedyktyńskiego w Lubiniu. Pierwsze wzmianki o tym klasztorze pochodzą z 1075 roku. Według legendy w klasztorze mieszkać miał po śmierci św. Wojciecha towarzysz jego ostatniej podróży i świadek męczeńskiej śmierci - tajemniczy Bogusz Benedykt. Inna legenda mówi, że w klasztorze pisać miał swą kronikę Gall Anonim. Opactwo benedyktynów ufundowane zostało przez Bolesława Śmiałego w 1075 roku. We wczesnym średniowieczu znajdowało się tu skryptorium, w którym powstawały bogato iluminowane rękopisy. W zabudowaniach klasztornych mieściła się również biblioteka i szkoła. Obecny zespół klasztorny obejmuje kościół Narodzenia NMP, budynek klasztorny z przełomu XVII i XVIII wieku oraz XVIII wieczny mur otaczający całość z bramami z tego okresu. Drugim miejscem, które popwinno się odwiedzić podczas jazdy tym szlakiem jest romański kościół pod wezwaniem św. Leonarda. Zbudowany w XIII wieku z granitowych ciosów, został przebudowany w wieku XV.

więcej na www.srem.naszemiasto.pl
MAPKA ATRAKCJI W PAPIEROWYM WYDANIU TYGODNIKA Ś`REMSKIEGO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto