SZERMIERKA - Świetny występ szablistek w Pucharze Świata

Jacek Pałuba
Irena Więckowska zajęła w Londynie trzecie miejsce
Irena Więckowska zajęła w Londynie trzecie miejsce Waldemar Wylegalski
Doskonale spisały się polskie szablistki podczas zawodów Pucharu Świata „England Cup”, jakie odbyły się w Londynie. Do finału imprezy dotarła Aleksandra Socha (AZS AWF Warszawa), natomiast Irena Więckowska (AZS OŚ Poznań) zajęła trzecie miejsce.

Warto dodać, że aż pięć reprezentantek Polski, jakie startowały w stolicy Wielkiej Brytanii, uplasowało się w pierwszej „szesnastce” zawodów. Bogna Jóźwiak (AZS OŚ Poznań) zajęła dziesiątą lokatę, Anna Ciwoniuk (UKS 13 Białystok) była piętnasta, a Marta Wątor TMS Sosnowiec) – szesnasta. W zawodach startowały 104 zawodniczki.

W ćwierćfinale turnieju Irena Więckowska pokonała Włoszkę Gioię Marzocca 15:8, natomiast Aleksandra Socha wygrała z inną reprezentantką Italii Paolą Guarneri 15:11. W półfinale doszło do polskiego pojedynku Więckowskiej z Sochą. Przy stanie 13:13, Więckowska zadała dwa trafienia, jednak sędzia ich nie zaliczył. Gdyby tak się stało, to poznaniaka walczyłaby w finale. A tak Socha zwyciężyła 15:13, ale w finale nie dała już rady najlepszej szablistce ostatnich lat Amerykance Mariel Zagunis i przegrała 7:15. Więckowska zajęła trzecią lokatę wspólnie z Chinką Min Zhu, która w drugim półfinale uległa Zagunis 8:15.

– To był naprawdę świetny występ naszych szablistek w bardzo mocno przecież obsadzonych zawodach Pucharu Świata. Obecność pięciu naszych reprezentantek w czołowej szesnastce świadczy o naprawdę niezłym przygotowaniu do obecnego sezonu. W najlepszej dyspozycji są teraz Aleksandra Socha i Irena Więckowska. Irena naprawdę była bliska zwycięstwa z Olą w półfinale, jednak arbiter inaczej zinterpretował jej trafienia. Natomiast Bogna Jóźwiak jeszcze nie ma najwyższej formy, ale już była blisko finałowej ósemki. Jestem jednak przekonany, że w najbliższych tygodniach ta forma będzie rosła – powiedział Leszek Tylkowski, trener szablistek AZS OŚ Poznań, który był z kadrowiczkami w Londynie.

Pozytywną odpowiedź na opinię trenera Tylkowskiego polskie i poznańskie szablistki będą miały okazję dać już podczas najbliższych zawodów Pucharu Świata we francuskim Orleanie w najbliższy piątek 5 lutego. Tydzień później szablistki wystąpią w kolejnych zawodach Pucharu Świata w Moskwie.