Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ŚWIĘTY MARCIN - Poznaniacy będą świętować imieniny ulicy. Szukają Bamberki na castingu

Katarzyna Fertsch
W tym roku, w przeciwieństwie do lat poprzednich, strój Bamberki założy pani wybrana podczas castingu
W tym roku, w przeciwieństwie do lat poprzednich, strój Bamberki założy pani wybrana podczas castingu Sławomir Seidler
Jak przystało na imieniny, będą słodycze, konfetti, wystąpią zespoły muzyczne. Nie zabraknie też pokazów sztucznych ogni i korowodu solenizanta. Po raz kolejny poznaniacy będą obchodzić w czwartek 11 listopada imieniny ulicy Święty Marcin. Impreza jak co roku połączy dwie tradycje: tę narodową i tę regionalną.

– Święto odzyskania niepodległości uczcimy biało-czerwonymi flagami oraz tym, że w pochodzie wezmą udział żołnierze i ułani – wyjaśnia Andrzej Maszewski z Centrum Kultury Zamek.

Akcentów regionalnych będzie więcej: rogale, Święty Marcin czy ożywione poznańskie symbole – Bamberki i Starego Marycha. W tym roku po raz pierwszy w postaci wcielą się zwykli poznaniacy. Zostaną wyłonieni w castingu, który odbędzie się w najbliższą sobotę (patrz ramka). – Bamberka musi być niewysoka i szczupła. Marych – wysoki i dobrze zbudowany – mówi radny Juliusz Kubel. – Konkretnych wymogów nie stawiamy, ale stroje są gotowe i trzeba się do nich dopasować – żartuje.

Niewykluczone, że jury konkursu sprawdzi też, czy kandydaci znają poznańską tradycję i gwarę.
Zwycięzcy castingu jako pierwsi poznaniacy dołączą do świty Świętego Marcina (dotychczas mieszkańcy mogli tylko obserwować pochód). Korowód wyruszy 11 listopada tradycyjnie o godzinie 14 z ulicy Piekary. Dojdzie przed Zamek, gdzie przygotowana zostanie wielka scena. Pierwszym punktem programu będzie przekazanie kluczy do miasta Świętemu Marcinowi. Później rozpoczną się występy.

– W tym roku zaprezentuje się pięć zespołów oraz Fundacja Burego Misia – dodaje Maszewski. – Gwiazdą wieczoru będą Elektryczne Gitary. Ten zespół ma w swoim repertuarze wiele przebojów.

Impreza potrwa do wieczora i zakończy się pokazem sztucznych ogni. Przez cały dzień na alei Niepodległości trwać będzie kiermasz rogali. Tam też stanie specjalna strefa Lecha Pilsa, w której organizowane będą konkursy.

Dzień wcześniej, 10 listopada, poznaniacy będą mogli wziąć udział w jeszcze jednej imprezie. Podczas oficjalnego pożegnania Sali Wielkiej Zamku (w połowie listopada rozpocznie się jej całkowita przebudowa) pokazywane będą filmy, wygłaszane wykłady o historii i architekturze. Bilety na pożegnanie dostępne są w kasie (w cenie 5 złotych).

Kto ożywi symbole Poznania

W sobotę o godzinie 11 rozpocznie się casting na Bambarkę i Starego Marycha. Wystartować może każdy pełnoletni mieszkaniec miasta.
Kandydaci mogą się zgłaszać w Centrum Kultury Zamek przy ul. Święty Marcin 80/82 (w holu głównym przy wejściu A). Wybrani dołączą do świty Świętego Marcina oraz otrzymają po tysiąc złotych nagrody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto