Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święcone na śniadanie

Juliusz PODOLSKI
Ani się obejrzeliśmy, a już mamy Święta Wielkanocne za pasem. Znowu czeka nas przedświąteczny marszobieg po sklepach. W kuchni na oknie wydziela zapach wschodząca rzeżucha, to znak, że trzeba pomyśleć o świątecznym ...

Ani się obejrzeliśmy, a już mamy Święta Wielkanocne za pasem. Znowu czeka nas przedświąteczny marszobieg po sklepach.
W kuchni na oknie wydziela zapach wschodząca rzeżucha, to znak, że trzeba pomyśleć o świątecznym menu. Dzisiaj propozycje śniadaniowe, ale bez jajek, o których będzie za tydzień.

Wielkanocne śniadanie to najważniejszy poranny posiłek w roku. Przed wielu laty, kiedy rezurekcyjne dzwony wybrzmiały „Alleluja”, księża w wioskach objeżdżali bryczkami bogatszych gospodarzy, by poświęcić przygotowane jadło na stole. Po surowo przestrzeganym poście niecierpliwie oczekiwano śniadania wielkanocnego, a z nim długiego ucztowania. Nie inaczej jest i dzisiaj, chociaż i posty nie te i święcone, to tylko to, co zaniesiemy w Wielką Sobotę w koszyczku do kościoła.

Czy można mówić o wielkanocnej kuchni? Po dogłębnych studiach różnych książek i pism doszedłem do wniosku, że nie. Świąteczne śniadanie to przede wszystkim szynki i kiełbasy w różnych wcieleniach w nieodłącznym towarzystwie chrzanu i ćwikły. To oczywiście królujące jajka w kolorowych skorupkach symbol Zmartwychwstałego Chrystusa. Nikt nie wyobrazi sobie śniadania bez pęta białej kiełbasy z filiżanką bulionu lub gęstym żurkiem. Wielkanoc to także czas pasztetowych popisów, których i kilka rodzajów rozpycha się na stole wśród przysadzistych bab drożdżowych i cudnie zdobionych mazurków. Wśród tych ostatnich nie zapomnę nigdy przygotowywanych przez mojego teścia. Wszyscy wybaczali mu kuchenne pobojowisko w Wielką Sobotę, bo z całym szacunkiem dla cukierniczej braci, nikt nie był mu w stanie dorównać w mazurkowym artyzmie.

Pierwszy dzień Wielkanocy według tradycji należało spędzić w domu w gronie najbliższych, by w skupieniu przeżywać tajemnice tego radosnego dla chrześcijan dnia. Stąd, kiedy zasiadamy do stołu, nasze śniadanie przeradza się w jeden nieustanny ciąg konsumpcyjny. I sądzę, że nie należy tu nic zmieniać. Kalorie będziemy spalać w śmigusowy poniedziałek uciekając przed oblaniem wodą. Należy mieć tylko nadzieję, że nie trafi się na watahy zdziczałej młodzieży, która tradycję przekształciła w chuligańskie wybryki.

Wróćmy jednak do kuchni i spróbujmy w tym roku coś zmienić. Mam nadzieję, że propozycje przedstawione dzisiaj przez nas, zagoszczą w Państwa domach, urozmaicając często monotonny zestaw wielkanocnego śniadania. Życzę w związku z tym wszystkim Czytelnikom Wszystkiego Najsmaczniejszego.

Powitanie wiosny

Tym zaś, którzy chcą poszukać jeszcze innych inspiracji, polecam wizytę na smakowitych dniach pod nazwą „Powitanie wiosny” w Hotelu Novotel Centrum w Poznaniu. Szef Kuchni, Jacek Skitek, przygotował wielkanocny zestaw, który może zainspirować domowych kreatorów smaku do przygotowania czegoś oryginalnego. - Na dobry start proponujemy sałatkę warzywną w kompozycji jajek i wędlin z zimnymi sosami. Zupa, to obowiązkowy barszcz biały z szynką wędzoną i jajkami przepiórczymi. Teraz czas na ciepłą zakąskę w postaci pieczonej szynki w cieście podanej w towarzystwie żurawin. Tak przygotowany żołądek z chęcią przyjmie zająca duszonego w białym winie i śmietanie, podawanym z puree selerowym i gotowanymi warzywami. To danie cieszy się olbrzymim powodzeniem. Już w pierwszym dniu sprzedaliśmy osiem porcji, a goście z Niemiec mlaskali z podziwem. Dla smakoszy ryb proponuję dorsza zapiekanego w cieście ryżowym z sosem z limonek. No i uwieńczeniem niech będzie pascha z sosem malinowo-czekoladowym – poleca Jacek Skitek.
Dni kuchni wielkanocnej trwają w Hotelu Novotel Centrum do 3 kwietnia, a ceny potraw wahają się od 12 zł do 58 zł za zająca.

Jarosław Izraelski
Szef Kuchni „Wielkopolska
Zagroda“ w Poznaniu

Poranny posiłek po okresie postnym zawsze w tradycji był obfity. W związku z tym nie należy się obawiać przygotowania oprócz tradycyjnych potraw jak jajka, kiełbasa, czy szynka mocnego startera w postaci dań, które są bliższe obiadowemu menu, jak np. roladka wieprzowa czy polędwicę z sosami i ziemniakami. Śniadanie wielkanocne zwykle jemy późno i często przeciąga się ono w naturalny sposób w obiad.

Polędwiczka
wieprzowa
z warzywami:

Składniki: 180 g polędwicy wieprzowej, 5 dkg marchwi, 3 dkg brokułów, 5 dkg kalafiora, 15 dkg ziemniaków, pietruszka, olej

Przygotowanie: Polędwicę rozbić, obtoczyć w mące, a następnie obsmażyć na patelni. Warzywa ugotować i rozdrobnić. Na rozgrzany olej wsypać mąkę, wymieszać i dolać wody - osolić i popieprzyć Tym sosem polać ugotowane ziemniaki.

Biała z rodzynkami

Składniki: biała kiełbasa parzona, rodzynki najlepiej królewskie (duże), majeranek, masło klarowne lub smalec

Przygotowanie: Na dno brytfanny układamy odrobinę tłuszczu, a następnie ciasno warstwę białej kiełbasy, którą przesypujemy obficie majerankiem i garścią rodzynek. Układamy następnie kolejne warstwy w ten sam sposób, aż do skończenia kiełbasy lub… brytfanny. Białą wstawiamy do nagrzanego piekarnika na 25 min. w temperaturze 150 stopni najlepiej z termoobiegiem. Kiełbasa znakomicie smakuje zarówno na zimno, jak i na ciepło.

Polędwica
ze szparagami:

Składniki: 100 g polędwicy wołowej, 20 g szparagów zielonych, 20 g boczku wędzonego, 2. pyzy, 1 łyżka chrzanu, 50 ml śmietany 30 procentowej, 10 dkg marchwi, -10 dkg ziemniaków, 5 dkg ogórka kiszonego

Przygotowanie: Polędwicę pociąć w plastry. Szparagi obrać, zawinąć w wołowinę. Doprawić solą i pieprzem. Boczek pociąć w plastry, rozbić i owinąć nim polędwicę ze szparagami. Całość zapiec w piekarniku. Sos: Marchewkę i ziemniaki ugotować, a następnie pokroić w drobną kostkę. Dodać pokrojonego w kostkę ogórka. Śmietanę zagotować, dodać chrzan, doprawić i dodać pokrojone warzywa. Zapieczoną polędwicę polać sosem.

Roladka wieprzowa
z grzybami i suszonymi pomidorami:

Składniki:130 g schabu bez kości, 5 g grzybów suszonych, 5 dkg pomidora suszonego, 1 dkg cebuli, 13 dkg ziemniaków, 3 dkg mozzarelli, zioła prowansalskie, śmietana

Przygotowanie: Schab rozbić, doprawić według.uznania. Rozłożyć pomidory i grzyby. Całość zawinąć i piec. Ziemniaki ugotować, następnie pokroić w cząstki, podsmażyć na patelni. Dodać mozzarellę i śmietanę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasztet z białej fasoli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto