Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyli z budową strategicznego gazociągu!

Wiesław Zdobylak
Ekipy budowlane są już za Zdunami
Ekipy budowlane są już za Zdunami Wiesław Zdobylak
Ruszyły wreszcie prace ziemne przy przy budowie rurociągu wysokiego ciśnienia gazu ziemnego Lwó-wek-Odolanów, czyli sztandarowej inwestycji strategicznej spółki energetycznej Gaz-System SA, operatora gazociągów przesyłowych na terenie Polski. Prace przy budowie gazociągu na terenie powiatu krotoszyńskiego zaliczyły poważne opóźnienie. Powód był banalny i dla wszystkich zrozumiały i jasny - pogoda. Jeszcze w połowie lutego przedstawiciele zarówno inwestora, czyli Gaz-System SA, jak i wykonawcy, czyli konsorcjum firm JT SA oraz IMP PRO-MONT d.o.o., zapewniali, że prace ruszą z kopyta w połowie marca i rychło nabiorą niezwykłego tempa. Stało się jednak inaczej, a na przeszkodzie stanęła aura: przeciągające się mrozy, następnie obfite opady deszczu, wreszcie - w ostatnim czasie - przy-mrozki i jeszcze większe opady deszczu. Jednak wraz z poprawą warunków atmosferycznych czas było zabrać się do roboty, zwłaszcza że pola na tyle obeschły, by mógł na nie wjechać ciężki sprzęt.

- Jak do tej pory wykonano różne prace inicjujące budowę. W lutym wycięto drzewa w pasie montażowym o szerokości 31 metrów, a następnie teren został zbadany przez saperów i archeologów. Wytyczono również drogi dojazdowe do pasa, tak by mógł się nim poruszać ciężki sprzęt. W międzyczasie w kilku miejscach na terenie powiatu krotoszyńskiego zmagazynowano rury, które układane będą w głębokich wykopach. Teraz pas montażowy jest pozbawiany wierzchniej, najbardziej urodzajnej warstwy gleby, zwanej humusem. Jest ona odkładana na pryzmach wzdłuż pasa i zostanie ponownie wykorzystana po zakończeniu prac - powiedziała nam Anna Ciskowska, kierownik działu komunikacji korporacyjnej Gaz-System SA.
Rzeczywiście, rozmach i tempo prac widać gołym okiem. Budowlańcy ruszyli od strony Odolanowa i przeszli już przez teren miasta Sulmierzyce, gminy Milicz (w okolicach miejscowości Ujazd) i obecnie w szybkim tempie przemierzają gminę Zduny kierując się przez Baszków i Bastwin w kierunku Kobylina. W ciągu dnia są w stanie zdjąć półmetrową warstwę humusu na odcinku od 1 do 3 km.
Prace budowlane są bardzo widowiskowe. Najpierw pojawiają się geodeci, którzy wyznaczają oś pasa montażowego za pomocą drewnianych palików. Następnie zjawiają się przedstawiciele nadzoru budowlanego, którzy obserwują pracę ekip budowlanych. A ta składa się obecnie z czterech koparek, które jedna za drugą zdejmują wierzchnią warstwę ziemi układając ją w niewysokie pryzmy.
Następne etapy budowy gazociągu wysokiego ciśnienia są również nam znane: w odhumusowanym pasie montażowym pojawią się jeszcze większe koparki, które wykonają głęboki na 6 do 8 metrów wykop, następnie z miejsc składowania (np. plac przy BM Kobylin w Zdunach, tereny w okolicach targowiska w Krotoszynie) zostaną dostarczone do pasa montażowego rury o przekroju 1 metra, które następnie zostaną ułożone w wykopie i zespawane.
Z informacji przekazanych przez przedstawicieli Gaz-System wynika, że rury ostatecznie zostaną zakopane na głębokości 3 metrów. Wykopy zostaną tez ponownie przysypane warstwą humusu i zrekultywowane. Po nagazowaniu rurociągu w odległości 6 metrów od jego osi nie będzie można prowadzić żadnych większych prac ziemnych.
+++

Wiesław Zdobylak
red. Życie Krotoszyna
tel. kom.: 698 635 666
e-mail: [email protected]
e-mail: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto