Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni z Dobrzycy nie mają białych koszul. W czym problem?

Sandra Perlińska
gmina Dobrzyca
gmina Dobrzyca archiwum naszemiasto.pl
Podczas posiedzenia komisji rady miejskiej , wspomniano o problemach z czystą wodą w kranach. A radny Bartłomiej Rogala żartował, że widać, że w gminie jest brudna woda, bo żaden z radnych nie ma białej koszuli.

Podczas posiedzenia dobrzyckich radnych przedstawiono również sprawozdanie z działalności Zakładu Komunalnego w gminie Dobrzyca z 2016 r.. To wywołało lawinę pytań związku z chęcią przekształcenia zakładu w gminną spółkę komunalną.

Jednak nie były to jedyne pytania, które padły w związku z dobrzycką „komunalką”. Radny Bartłomiej Rogala żartobliwie mówił, że żaden z radnych nie przyszedł na posiedzenie w białej koszuli, bo woda w kranach jest brązowa!

Sytuację wyjaśniała Agnieszka Wachońska, kierownik Zakładu Komunalnego oraz Jarosław Pietrzak, burmistrz gminy Dobrzyca. - Dostajemy sygnały, że z wodą jest coś nie tak - wyjaśniał burmistrz. Brudna woda w kranach to wynik większego zużycia wody - mówili. - Woda ze stacji w Dobrzycy wypływa czysta - podkreslała kierownik Wachońska. Wraz z burmistrzem wyjaśniała, że to przy większym zużyciu wody - odkręceniu hydrantu na maks - wzrasta ciśnienie, a więc i prędkość wody w sieci. A to powoduje, że po drodze może coś się z sieci zerwać np. żelazo.

Dodali, że zużycie wody w gminie jest wyższe niż kiedykolwiek. Wszystko to za sprawą firm, które się rozrastają i zużywają coraz więcej wody, ale także nowych przyłączy. Mieszkańcy, którzy do tej pory korzystali wyłącznie ze prywatnych hydrantów, po ubiegłorocznych suszach, również postanowili korzystać z wody gminnej, wyjaśniał Jarosław Pietrzak. Wachońska dodaje, że również rolnicy używają coraz częściej płynnych nawozów, więc i oni korzystają z większych ilości wody.

- Gdy tylko trafiają do nas zgłoszenia o brudnej wodzie, wysyłamy pracowników na miejsce, by rozwiązali problem - mówiła kierownik „komunalki”. Dodała, że w tym przypadku wystarczy przepłukać sieć. Wyjaśniała też, że cała sieć była płukana przed świętami.

Zwiększona ilość siarczanu glinu dodana do wodyniweluję tę barwę. - Na razie sobie radzimy, ale mamy zwiększoną ilość glinu w wodzie - mówił burmistrz. Glin jest pierwiastkiem eszkodliwym dla zdrowia, jednak gmina planuje zaciągnięcie pożyczki, z której m.in jest planowany zakup nowego klarownika. To ma rozwiązać problemy, brudnej wody i zwiększonej ilości glinu w wo
=dzie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto