LEM
Kalendarium 2008 roku Styczeń 04.01 Sławomir Peszko podpisał kontrakt z Lechem. Trzyletnia umowa obowiązywać będzie od 1 lipca 2008 roku. Rundę wiosenną Peszko spędził jednak w Wiśle Płock. 08.

Kalendarium 2008 roku

Styczeń

08.01 Zawodnik Energie Cottbus, Tomasz Bandrowski, którego pozyskaniem zainteresowany był Kolejorz przyjechał do Poznania. Pomocnik przeszedł testy medyczne. 12.01 Srebrna Piłka Głosu i tytuł najlepszego piłkarza 2007 roku Wielkopolski dla Piotra Reissa, nagrody dla najlepszego trenera dla Franciszka Smudy i najlepszego pomocnika dla Rafała Murawskiego.

23.01 W pierwszym meczu sparingowym 2008 roku Lech zremisował z czeskim FK Jablonec 1:1. Gola zdobył Murawski.

25.01 Lechowi nie udało się obronić tytułu z ubiegłego roku. W finałowym pojedynku ekipa Kolejorza uległa po dramatycznym meczu Gwiazdom Ligi Polskiej w rzutach karnych 3:4. W regulaminowym czasie gry padł remis 2:2

Luty

03.02 Kolejorz wyjechał na zgrupowanie do tureckiej miejscowości Belek. W czasie zgrupowania rozegrał sparingi z Ceahlual Pietra Neamt (1:1), FC Mińsk (1:1), Sanfrece Hiroszima (5:0), Dinamo Bukareszt (0:3) , Terekiem Grozny (0:2) i Eintrachtem Brunszwik (1:1).

06.02 W Larnace reprezentacja Polski po bramkach Wojciecha Łobodzińskiego oraz Mariusza Lewandowskiego wygrała z Czechami 2:0. W 84. minucie spotkania na boisku pojawił się Rafał Murawski.

24.02 W meczu 18. kolejki Orange Ekstraklasy Lech pokonał w Zabrzu Górnika 1:0. Bramkę dla Kolejorza w 77. minucie spotkania z rzutu karnego zdobył Henry Quinteros.

29.02 Lech zremisował z Zagłębiem Lubin 0:0. Była to 19. kolejka Orange Ekstraklasy.

Marzec

07.03 W meczu 20. kolejki Orange Ekstraklasy Lech Poznań zremisował na wyjeździe z Widzewem Łódź 1:1. Bramkę dla Lecha zdobył Hernan Rengifo i strzałem głową pokonał Bartosza Fabiniaka. W tym meczu zakończyła się wspaniała passa Krzysztofa Kotorowskiego, który był niepokonany od 24 listopada, przez 499 minut.

12.03 W meczu reprezentacji Polski z Zagranicznymi Gwiazdami Ligi Polskiej na boisku pojawiło się trzech lechitów. W wyjściowej jedenastce zespołu Leo Beenhakkera znalazł się Rafał Murawski. W przeciwnym zespole wystąpili Emilian Dolha oraz Ivan Djurdjević. Gwiazdy Ligi pokonały reprezentację Polski 3:2.

15.03 Lech nie zdołał pokonać pewnie kroczącej do tytułu mistrza Polski Wisły Kraków. Na Bułgarskiej było 2:1 dla „Białej Gwiazdy”. Przez ponad rok podopieczni Franciszka Smudy byli niepokonani na własnym stadionie.

20.03 Kolejorz wygrywa w Bełchatowie. Wicemistrzowie Polski zostali rozgromieni 3:0 po golach Bosackiego, Rengifo i Injać 29.03 Lech pokonał w Chorzowie Ruch 2:0. 19 lat czekali kibice Kolejorza na zwycięstwo w Chorzowie. Sukces na Stadionie Śląskim świętowało ponad dwa tysiące fanów. Grzegorz Wojtkowiak po raz pierwszy zagrał na środku obrony. – Chyba urodził nam się nowy stoper – mówił po spotkaniu szkoleniowiec Lecha. Bramki zdobyli Quinteros i Grodzicki (samobójcza).

Kwiecień

03.04 Podczas treningu zatrzymany przez CBA został Andrzej Woźniak. Usłyszał zarzuty korupcyjne. Lech rozwiązał kontrakt z trenerem bramkarzy

05.04 – W meczu 24. kolejki Orange Ekstraklasy Lech Poznań pokonał Odrę Wodzisław 2:0. Bramki dla Lecha zdobyli Grzegorz Wojtkowiak i Przemysław Pitry. Bohaterem meczu był jednak Krzysztof Kotorowski, który w kilku sytuacjach wspaniałymi interwencjami uchronił Lecha od straty gola.

12.04 Kolejna czarna seria przerwana. Po 13 latach Lech Poznań wygrał w Warszawie z Legią! Zwycięstwo Kolejorzowi zapewniła bramka Przemysława Pitrego. 300 mecz w barwach Lecha rozegrał Piotr Reiss, który jednak przebywał na boisku tylko przez minutę.

16.04 Na to czekali od kilku miesiecy kibice Lecha. Podczas konferencji prasowej kontrakt z Lechem przedłużył kapitan Kolejorza, Piotr Reiss. Nowa umowa obowiązywać będzie do 30 czerwca 2009 roku.19.04 Ostatnie takie derby. Lech Poznań – Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski 2:1. Dzięki tej wygranej Kolejorz awansował na drugie miejsce w tabeli! Bramki dla Lecha: Murawski (1) i Bandrowski (85), dla Groclinu Muszalik (90).

26.04 Lechici pojechali do Krakowa przerwać kolejna fatalną passę. Cracovia znów jednak była lepsza i wygrała 3:2. Ta porażka drogo lechitów kosztowała. Start w Pucharze UEFA mocno się oddalił.

Maj

02.05 Lech Poznań – Jagiellonia Białystok 6:1! Najlepszy mecz w barwach Lecha Andersona Cueto, który strzelił dwa gole.

07.05 Niespodzianka w Bytomiu. Lech tylko remisuje z Polonią 2:2, tracąc drugiego gola w doliczonym czasie gry. Trener Smuda nie zostawił suchej nitki na arbitrze, który nie uznał Lechowi dwóch goli.

10.05 W ostatnim meczu sezonu 2007/2008 Lech przegrywa z ŁKS 1:2. Dla łodzian zwycięstwo równało się z utrzymaniem się w lidze. Lechici zajęli ostatecznie czwarte miejsce i mieli w perspektywie występy w Pucharze Intertoto.

15.05 Rumun Emilian Dolha rozwiązał kontrakt z Lechem. Umowy nie przedłużono z Marcinem Zającem, który po dwóch latach gry w Kolejorzu musiał rozstać się z poznańskim zespołem.

18.05 Lech poznał przeciwnika w Pucharze Intertoto. W pierwszej rundzie miał zmierzyć się z białoruskim Szachtiorem Soligorsk.

20.05 Józef Młynarczyk zostaje trenerem bramkarzy Lecha.

28.05 Leo Beenhakker ogłosił skład reprezentacji Polski na finały mistrzostw Europy. W 23-osobowej kadrze znalazł się pomocnik Lecha Rafał Murawski!

30.05 Prezent od Zbigniewa Drzymały, który flirtował ze Śląskiem Wrocław. Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski zrezygnowała z prawa startu w europejskich pucharach. Do Pucharu UEFA zostaje zgłoszony Kolejorz.

Czerwiec

10.06 Przemysław Pitry, ,,superjoker’’ trenera Smudy zostaje sprzedany za 1,2 mln złotych do Górnika Zabrze. W ciągu dwóch sezonów spędzonych w Poznaniu, Pitry wystąpił w 52 meczach ligowych, w których strzelił 7 bramek.

11.06 Semir Stilić piłkarzem Lecha! – Dziś uzgodniliśmy wszystkie warunki indywidualnego kontraktu zawodnika, jak i dopięliśmy transfer definitywny zawodnika z klubu Zeljeznicar. Kontrakt podpisaliśmy na 4 lata – powiedział dyrektor sportowy Lecha, Marek Pogorzelczyk.

12.06 Rafał Murawski zagrał z Austrią (1:1) „Muraś” w 85. minucie zmienił strzelca jedynej bramki dla Polaków – Rogera. Tym samym Rafał został pierwszym zawodnikiem „Kolejorza”, który wystąpił na Mistrzostwach Europy. Cztery dni później Murawski rozegrał pełne 90 minut w przegranym 0:1 meczu reprezentacji Polski z Chorwacją. Niestety było to ostatnie spotkanie zespołu Leo Beenhakkera w finałach Mistrzostw Europy 2008.

18.06 Manuel Arboleda i Robert Lewandowski piłkarzami Lecha! „Maniek” kosztował 500 tysięcy euro, „Lewy” 1,3 złotych. Nowe umowy podpisali też Ivan Djurdjević i Luis Henriquez.

Lipiec

01.07 Lech poznał rywala w I rundzie kwalifikacyjnej Pucharu UEFA. Los przydzielił poznaniakom Chazar Lankaran. Tego samego dnia drużyna rozpoczęła zgrupowanie w austriackim Grosspetersdorf.

02.07 Pierwszy sparing w Austrii. Lech pokonał Vojvodinę Nowy Sad 3:0. Potem Kolejorz pokonał SV Würmla 2:1, węgierskie Zalaegerszegi TE 2:1, ASKO Kohfidisch 7:0 i przegrał z rumuńskim Gaz Metan Medias 0:1

13.07 W ostatnim meczu sparingowym przed startem w Pucharze UEFA Lech pokonał reprezentację Kuby 4:1.

15.07 Maciej Scherfchen został na rok wypożyczony do Ruchu Chorzów.

17.07 Lech pokonał w Baku Chazar Lankaran 1:0 w meczu pierwszej rundy wstępnej Pucharu UEFA. Bramkę dla Kolejorza zdobył debiutant – Robert Lewandowski.

23.07 Na placu Wolności odbyła się prezentacja zespołu Lecha przed sezonem 2008/09. Pierwszy raz impreza odbyła się w centrum miasta i zgromadziła prawie cztery tysiące kibiców.

29.07 Henry Quinteros odchodzi z Lecha. Piłkarz podkreślał, że o powrocie do Peru zadecydowały przede wszystkim kwestie rodzinne . „Kwinto” w Lechu występował od września 2006 roku. W barwach Kolejorza rozegrał 41 meczów ligowych, w których zdobył 10 bramek.

31.07 Kolejorz bez większych problemów pokonał 4:1 na własnym stadionie Chazar Lankaran i awansował do drugiej rundy wstępnej Pucharu UEFA. Bramki dla naszej drużyny strzelili: . Stilić, Murawski, Injać i Reiss.

Sierpień

08.08 Dwukrotnie przekładano inaugurację rozgrywek. Lecz tego dnia ekstraklasa wreszcie mogła grać. W pierwszej kolejce Lech nieoczekiwanie przegrał na własnym stadionie z GKS Bełchatów 2:3. Gola dla Lecha strzelili: Rengifo i Lewandowski.

14.08 Ten dzień przejdzie do historii. Kolejorz w meczu drugiej rundy wstępnej Pucharu UEFA rozgromił Grasshoppers Zurych 6:0! To najwyższa wygrana Kolejorza w historii występów w europejskich pucharach. Dwie bramki zdobył Lewandowski, po jednej Rengifo, Injać i Peszko. Samobójcze trafienie zaliczył też Vallori.

17.08 W meczu 2.kolejki Ekstraklasy Lech Poznań pokonał na wyjeździe Jagiellonię Białystok 3:0. Swoją pierwszą bramkę dla Lecha zdobył Manuel Arboleda.

23.08 Górnik Zabrze rozbity też 3:0. Łupem bramkowym podzielili się Lewandowski, 58. Bosacki, 68. Murawski

26.08 Kontrakt z Lechem podpisał chorwacki bramkarz, Ivan Turina.

28.08 Rewanż formalnością. Lech zremisował w St. Gallen z Grasshoppers 0:0 i awansował do kolejnej rundy Pucharu UEFA.

31.08 W meczu 4. kolejki Ekstraklasy Lech Poznań przegrał w Gdyni z Arką 2:1. Bramki dla gospodarzy strzelił były napastnik Kolejorza, Zbigniew Zakrzewski.

Wrzesień

07.09 W pierwszym meczu eliminacji do mistrzostw świata 2010 reprezentacja Polski Leo Beenhakkera zremisowała we Wrocławiu ze Słowenią 1:1. Selekcjoner kadry skorzystał z usług trzech spośród pięciu powołanych piłkarzy Lecha Poznań. W podstawowym składzie na boisko wybiegł pomocnik Rafał Murawski oraz obrońca Bartosz Bosacki. „Muraś” zagrał przez pierwsze 45 minut, a w drugiej połowie zmienił go inny lechita – Tomasz Bandrowski. Z kolei Bosacki opuścił plac gry w 51. minucie.

14.09 Kolejorz pokonał na wyjeździe Wisłę Kraków 4:1. To była pierwsza od 15 lat wygrana Lecha pod Wawelem.

18.09 W pierwszym meczu I rundy zasadniczej Pucharu UEFA, Lech Poznań przegrał na wyjeździe z Austrią Wiedeń 1:2. Honorowego gola strzelił Rengifo.

21.09 Lech – Piast Gliwice 1:0. Zwycięską bramkę zdobył Zlatko Tanevski.

24.09 W meczu 1/16 finału Pucharu Polski Lech Poznań pewnie pokonał na wyjeździe Piasta Gliwice 4:0 i awansował do kolejnej rundy.

28.09 ŁKS bez szans. Lech wygrywa 3:0 w Łodzi po bramkach Rafała Murawskiego, Hernana Rengifo oraz Piotra Reissa.

Październik

02.10 Po horrorze w dogrywce piłkarze Lecha Poznań pokonali Austrię Wiedeń 4:2 i awansowali do fazy grupowej Pucharu UEFA! Złotego gola zdobył w 120. min Rafał Murawski. Wcześniej do bramki wiedeńczyków trafiali Hernan Rengifo, Sławomi Peszko i Robert Lewandowski.

05.10 Zmęczony Lech remisuje z Legią w lidze 0:0.

12.10 Reprezentacja Polski pokonała zespół Czech 2:1. W podstawowym składzie ekipy Leo Beenhakkera znalazł się Rafał Murawski. W 69. minucie na boisku pojawił się Robert Lewandowski.

16.10 Trzech lechitów Grzegorz Wojtkowiak, Rafał Murawski i Robert Lewandowski miało okazję zagrać w meczu reprezentacji Polski przeciwko Słowacji (1:2). Dwaj pierwsi pojawili się w podstawowym składzie, natomiast Lewandowski wszedł na boisko w końcówce spotkania.

19.10 Tym razem Chorzów był nie-gościnny. Lech przegrał z Ruchem 0:2.

25.10 Lech tylko zremisował ze Śląskiem Wrocław 1:1 mimo że już w 6. minucie prowadził po bramce Lewandowskiego.

28.10 W meczu 1/8 finału REMES Pucharu Polski Lech pokonał Odrę Wodzisław 1:0. Bramkę już w doliczonym czasie gry zdobył Ivan Djurdjević.

31.10 Kolejorz łapie drugi oddech. Na własnym stadionie wygrywa ligowy mecz z Odrą Wodzisław 3:1. Bramki dla Kolejorza strzelali Wilk, Stilić i Lewandowski.

Listopad

06.11 Rozgrywki grupowe Pucharu UEFA Lech rozpoczyna od remisu 2:2 z AS Nancy 2:2. Bramki strzelili Peszko i Stilic.

09.11 Znów 3:0. Kolejny ligowy słabeusz Lechia Gdańsk pokonany na wyjeździe. Dwie bramki strzelił Stilić, jedną Lewandowski.

16.11 Lider pokonany. Lech wygrwa z Polonią Warszawa 2:0. Obie bramki już na początku meczu zdobył Hernan Rengifo.

18.11 Trwa remont stadionu. Znika kolejny jupiter.

20.11 Robert Lewandowski zdobył bramkę w wygranym 3:2 meczu reprezentacji Polski z Irlandią. Napastnik Kolejorza pojawił się na boisku w 46. minucie. Od pier-wszego do ostatniego gwizdka na boisku przebywał natomiast Bartosz Bosacki. W 70. minucie Rafała Boguskiego zmienił natomiast Sławomir Peszko.

20.11 Aż 25 lat czekali piłkarze i kibice Lecha na ligowe zwycięstwo na stadionie Cracovii. Kolejorz po-konał 1:0 „Pasy” po golu Djurdjevica.

27.11 CSKA za mocne. Lech przegrywa w Moskwie 1:2 w drugim meczu grupowym Pucharu UEFA. Bramkę dla naszej drużyny strzelił Stilić.

30.11 Lech pokonał na wyjeździe Odrę Wodzisław 1:0 (piękny gol z wolnego Stilicia). Po 12 latach Kolejorz znów jest liderem Ekstraklasy!

Grudzień

04.12 Lech – Deportivo La Coruna 1:1 (gol Rengifo). To był fantastyczny występ Kolejorza! W ostatnim kwadransie poznaniacy zmuszają Hiszpanów do rozpaczliwej obrony.

07.12 Miało być 3:0 i było 3:0. Lech pokonał Polonię Bytom 3:0, a to oznaczało, że przerwę zimową Kolejorz spędzi na fotelu lidera Ekstraklasy.

17.12 W ostatnim meczu grupowym Pucharu UEFA Lech wygrywa 1:0 (gol: Djurdjević) w Rotterdamie z Feyenoordem i awansuje do 1/16 finału. To największy sukces Lecha na arenie międzynarodowej. Dotąd żadnemu polskiemu zespołowi nie udało się wygrać z Feyenoordem. Lech stał się też pierwszym polskim zespołem, który wyszedł z grupy w tych rozgrywkach.

18.12 Lech pozyskał Bośniaka Harisa Handzica oraz Chorwata Gordana Golika. Piłkarzem Lecha został też Jasim Burić.

19.12 Udinese Calcio będzie rywalem Lecha w 1/16 finału Pucharu UEFA.