18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznańscy Kawalerowie Orderu Uśmiechu [ZDJĘCIA]

Waldemar Kaiser
Idea Orderu Uśmiechu zrodziła się w 1968 roku w redakcji "Kuriera Polskiego", 

Dziennikarzy zainspirował wywiad z Wandą Chotomską, przeprowadzony z okazji 5-lecia dobranocki dla dzieci pt. "Jacek i Agatka", w którym pisarka wspomniała o o chłopcu ze szpitala, który chciał dorosłym nadać w imieniu dzieci jakieś odznaczenie. 

Dziennikarze podchwycili temat i ogłosili ogólnopolski konkurs na projekt odznaczenia. Wygrała go dziewięciolatka z Głuchołaz, Ewa Chrobak. Jej projekt dopracował Szymon Kobyliński. 

Medal, przedstawiający uśmiechnięte słoneczko, przyznawany jest dwa razy w roku osobom wybranym przez kapitułę spośród  kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata. 

Kawalerem Orderu Uśmiechu może zostać osoba dorosła, której działalność jest pod wieloma względami wyjątkowa, daje radość czy życie i zdrowie. 

Ceremoniał przewiduje wypicie kielicha soku z cytryny i pasowanie na kawalera orderu różą oraz złożenie przyrzeczenia o byciu pogodnym i przynoszeniu radości dzieciom. 

W 1979 roku Order Uśmiechu zyskał rangę międzynarodową. 

Kawalerami Orderu Uśmiechu zostali między innymi: Jan Paweł II, Dalajlama XIV, król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziz Al Saud, królowa Szwecji Sylwia, Henryka Krzywonos, Anna Dymna, J. K. Rowling, Ewa Szelburg-Zarembina, Alfred Szklarski, ks. Jan Twardowski i wielu innych. W sumie ponad 950 osób.

W 1996 roku w Rabce Powstało Muzeum Orderu Uśmiechu.
Idea Orderu Uśmiechu zrodziła się w 1968 roku w redakcji "Kuriera Polskiego", Dziennikarzy zainspirował wywiad z Wandą Chotomską, przeprowadzony z okazji 5-lecia dobranocki dla dzieci pt. "Jacek i Agatka", w którym pisarka wspomniała o o chłopcu ze szpitala, który chciał dorosłym nadać w imieniu dzieci jakieś odznaczenie. Dziennikarze podchwycili temat i ogłosili ogólnopolski konkurs na projekt odznaczenia. Wygrała go dziewięciolatka z Głuchołaz, Ewa Chrobak. Jej projekt dopracował Szymon Kobyliński. Medal, przedstawiający uśmiechnięte słoneczko, przyznawany jest dwa razy w roku osobom wybranym przez kapitułę spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata. Kawalerem Orderu Uśmiechu może zostać osoba dorosła, której działalność jest pod wieloma względami wyjątkowa, daje radość czy życie i zdrowie. Ceremoniał przewiduje wypicie kielicha soku z cytryny i pasowanie na kawalera orderu różą oraz złożenie przyrzeczenia o byciu pogodnym i przynoszeniu radości dzieciom. W 1979 roku Order Uśmiechu zyskał rangę międzynarodową. Kawalerami Orderu Uśmiechu zostali między innymi: Jan Paweł II, Dalajlama XIV, król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziz Al Saud, królowa Szwecji Sylwia, Henryka Krzywonos, Anna Dymna, J. K. Rowling, Ewa Szelburg-Zarembina, Alfred Szklarski, ks. Jan Twardowski i wielu innych. W sumie ponad 950 osób. W 1996 roku w Rabce Powstało Muzeum Orderu Uśmiechu. Waldemar Wylegalski
Wśród 951 osób uhonorowanych Orderem Uśmiechu nie brak sławnych poznaniaków. Zobacz, którzy z mieszkańców Poznania otrzymali to zaszczytne wyróżnienie.
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto