Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań znany i nieznany - Wiesz gdzie to jest?

Marta Danielewicz
Pomnik Zygi Latarnika łatwo zlokalizować, ale trudniej nazwać plac na którym stoi. Rzadko który poznaniak wie, że jest to skwer Ignacego Łukasiewicza
Pomnik Zygi Latarnika łatwo zlokalizować, ale trudniej nazwać plac na którym stoi. Rzadko który poznaniak wie, że jest to skwer Ignacego Łukasiewicza fot. Maciej Urbanowski
Poznań znany i nieznany. Gdyby nie pomysł stawiania kolorowej tęczy na placu Zbawiciela, wielu poznaniaków nigdy by się nie dowiedziało, że taki plac w ogóle jest w Poznaniu. A podobnych, nieodkrytych miejsc w stolicy Wielkopolski jest dużo więcej.

Niewiele osób wie, gdzie stoi Zyga Latarnik i że poznaniacy również mają swoją Marszałkowską. Może trochę krótszą i nie w centrum, bo przy ulicy Grunwaldzkiej, ale jest.

Zobacz też: Poznań znany i nieznany. Nowa książka Jerzego Sobczaka

- Poznań to miasto, które nawet w centrum ma kompletnie zapomniane lub mało popularne miejsca. Nawet starsi mieszkańcy nie znają wszystkich jego zakamarków. Bo kto chociażby wie, że na Starym Rynku jest uliczka Kurzanoga, albo że w Puszczykowie można zwiedzić Ogród Tolerancji? - zastanawia się Stefan Żurek, prezes Koła Przewodników PTTK.

Do najbardziej znanych poznańskich placów należą: plac Wolności, Cyryla Ratajskiego, Adama Mickiewicza oraz plac Wielkopolski.

A przecież Poznań może poszczycić się jeszcze własnym placem św. Marka, zlokalizowanym na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Natomiast duży skwer na pograniczu Chwaliszewa i Garbar nosi nazwę placu Międzymoście, na Sołaczu jest plac Spiski, a nieopodal Starego Browaru dumny Cyryl Ratajski stoi na placu Andersa.

- Wiele nazw to pozostałości po dawnych funkcjach jakie spełniały dane miejsca. Na przykład Rynek Wschodni na Nadolniku nie ma nic wspólnego z prawdziwym rynkiem. A kiedyś było tam targowisko - tłumaczy Aleksandra Dalke, członkini Klubu Przewodników PTTK.

To jednak tylko mała część tego, co kryje się w Poznaniu. By odkryć resztę magicznych miejsc można się wybrać w podróż po stolicy Wielkopolski z przewodnikami miejskimi, którzy wciąż prężnie działają. Codziennie organizowane są spotkania turystyczne, podczas których można poznać inne nieodkryte place i ulice.

- Gdyby więc spytać przeciętnego poznaniaka, gdzie jest ulica Mariacka, pewnie złapałby się za głowę i pomyślał, że mylimy Poznań z Krakowem. A ulica Mariacka jest, na Nadolniku - śmieje się Aleksandra Dalke.

Skomentuj:

Poznań znany i nieznany - Wiesz gdzie to jest?

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto