Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań. Uroki starych uliczek

ELKA
Wybieramy się na spacer krótkimi uliczkami Ludgardy i Franciszkańską, biegnącymi tuż przy Starym Rynku. Wędrówkę rozpoczynamy od pomnika 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Pułk ten, popularnie zwany Dziećmi Poznania, cieszył się ogromną sympatią i uznaniem, które z czasem przerodziło się w legendę. Walczył w wojnie polsko - bolszewickiej 1919-20, a także z Niemcami w 1939 roku pod Anconą i Monte Cassino. Pomnik odsłonięto 22 października 1927 roku. Został zniszczony przez Niemców w 1939 r., a odsłonięty ponownie dopiero 10 września 1982 roku.

Idąc dalej napotykamy niezwykle interesujący kościół oo. Franciszkanów. Barokowa, trójnawowa świątynia ma na przedłużeniu naw bocznych dwie obszerne kaplice. Można w niej podziwiać bogato zdobione dekoracje stiukowe i polichromię wykonaną w latach 1702-35 przez franciszkanina Adama Swacha. Dawniej obok kościoła znajdował się klasztor, dzisiaj pozostało już po nim tylko północne skrzydło, w którym mieści się Bank Gdański (od ulicy Paderewskiego).

Na wprost na Wzgórzu Przemysła mieści się Muzeum Sztuk Użytkowych - oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Można w nim podziwiać kolekcję sztuki dekoracyjnej użytkowej. W skład kolekcji wchodzą pozostałości zbiorów Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Były one gromadzone od 1857 roku w Muzeum Starożytności Polskich i Słowiańskich. W ekspozycji stałej znajdują się przedmioty codziennego użytku, ozdobne i kultowe, meble, tkaniny, wyroby złotnicze i z metali półszlachetnych, zegary, naczynia ceramiczne i szklane, importy z Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Warto zwrócić uwagę na stół gotycki z intarsjowaną szachownicą, polski rząd koński i tureckie siodło z końca XVII wieku, gdańskie meble z XVIII stulecia, naczynia porcelanowe z kolekcji Augusta Mocnego z Pałacu Japońskiego w Dreźnie, szkła i meble Emila Galle oraz meble i inne przedmioty projektowane przez współczesną grupę włoską Memphis. Czynne jest we wtorki, środy i czwartki w godz. 9.00-15.00, w piątki - od 12.00 do 21.00, w soboty i niedziele - od 11.00 do 18.00 (w soboty wstęp bezpłatny). Bilet normalny kosztuje 5,50 zł, ulgowy - 3,50.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto